HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 18 Ocak 2017

78 Yaşında Işığa Tekrar Kavuştu

Magazinizmir
15 yıldır göz tansiyonu (glokom) rahatsızlığı bulunan 78 yaşındaki Menekşe Özden'in, Gözde İzmir Hastanesi'nde geçirdiği ekspres tüp implantı ameliyatıyla eskiye oranla görüş konforu arttı.

Gözde İzmir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İsmail Dik tarafından gerçekleştirilen ve 30 dakika süren ekspres tüp implantında hastanın sağ gözünde maksimum ilaç tedavisiyle 24 mmHg olan ve görme sinirlerinde zarara neden olan tansiyon değeri, ilaçsız 10 mmHg değerine indi.

Op. Dr. İsmail Dik, ameliyat sonrası bu değerin dalgalanma göstermemesi ve görme sinirine zarar vermiyor olmasının da önemli bir ayrıntı olduğunu söyledi.
Glokomun tedavi edilmediği sürece ciddi görme kayıplarına yol açabileceğini kaydeden Dik, "Bu hastalıkta önemli olan, mevcut görme oranını korumak ve görme kaybını engellemektir. Ekspres tüp implantı ameliyatı ile göz içi basıncını dengeliyoruz. Bu özellikli bir ameliyattır ve uzmanlık ister. Şu anda Menekşe Özden'in göz tansiyonunun ilerlemesini durdurduk. Bir ölçüde görme kazancı da sağladık. Şimdi sol gözünde de aynı sıkıntıyı tespit ettik. Gerektiği takdirde operasyon yapacağız" diye konuştu.

Sinsi bir hastalık olarak tanımlanan Glokomda erken tanının önemine dikkat çeken Gözde İzmir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İsmail Dik, düzenli göz muayenesinin büyük önem taşıdığını vurguladı

78 yaşındaki Menekşe Özden de, operasyonun ardından kendini çok daha iyi hissettiğini belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN