RÖPORTAJLAR -- 16 Haziran 2016

Buse Terim ve Makyaj Çantası

Magazinizmir
Moda danışmanı ve Blogger Buse Terim. Bu ismi çok sık duyuyoruz. Sosyal medyada adeta bir fenomen, takipçilerinin sayısı gün geçtikçe artıyor.

O ne resmi koysa veya hangi ürünle ilgili yorum yapsa anında bir patlama yaşanıyor. Ailesine, eşine ve tabii ki işine düşkün olan bu genç iş kadınıyla yaptığı işleri ve güzelliğe bakış açısını konuştuk. Makyaj ürünlerini masaya yatırdık.

Biraz sizi tanıyabilir miyiz?

Kendimi genç bir girişimci ruha sahip moda danışmanı olarak tanımlıyorum. 25 yaşındayım. Liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi New York Fashion Institute of Technology’de Moda Pazarlama ve Satın Alma bölümünde tamamladım. Üniversitede okurken hobi olarak moda haberleri ve yorumlarımı paylaştığım bir blog açtım. Aradan 5 yıl geçti. O gün açtığım bloğum, bugün, buseterim.com.tr ile her kadının kendinden bir şeyler bulduğu capcanlı bir platforma dönüştü. Öte yandan markalara moda danışmanı olarak çalışıyorum. BT Moda İletişim çatısı altında ekibimle birlikte markaların dijital pazarlamalarına ilişkin projeler üretiyoruz. Yaklaşık iki sezondur ise DeFActo markası için kendi adımı taşıyan bir koleksiyon hazırlıyorum. Yeni medyanın bütün araçlarını kullanmayı seviyorum, bu hem benim yaşam biçimim, hem de işim. Instagram en sevdiğim mecralardan biri, burada 1 milyon 200 bin kişi trendleri benim penceremden izliyor. Son gözdem ise snapchat.

Bu kadar gündemde daha doğrusu popüler olacağınızı bu işi kurmadan önce düşünüyor muydunuz?

Blog yazmaya başladığımda Türkiye’de bu alan henüz çok yeniydi. Aileme bile ne yaptığımı anlatmakta zorlandığım zamanlar olduğunu itiraf edeyim. Modayla ilgili yazılar yazıp, paylaşımlar yapmaya başladığımda ilgi çekmesi, giderek artan bir takipçi kitlesine ulaşması benim için çok anlamlıydı. Çünkü aslında bir alanı ve yolu açmış oldum. Benim gibi yeniliği seven, girişimci ruhlar için öncü olmaktan dolayı çok mutluyum. Moda danışmanlığı alanı ise bloggerlığımı takip eden bir alan oldu. Orada da aldığım eğitim ve moda pazarlamasına ilişkin ön sezilerim danışmanlık yaptığım firmalara katkı sağlıyor.

 

Sizce güzellik nedir?

Güzelliğin herkese göre değişen tamamen bireysel bir bakış açısı olduğunu düşünüyorum. Güzellik sonuçta gözlerimize keyif veren, hayranlık uyandıran bir duygu. Güzelliğin tek başına değil, aslında ona bakan kişinin gözünde ve zihninde var olduğuna inanıyorum. Güzellik kavramı sadece yüz, ses, vücut veya zarif görünüm için geçerli değil. İnsanlar karakterleriyle, gözlerinin içindeki ışıltıyla, sevinç hissi duyabilme, sağlayabilme ve sevebilme özellikleriyle de güzeldir. Günlük hayatta sevdiğim, enerjisinden güç aldığım kişileri tarif ederken; “güzel insan” derim. Güzelliğin dediğim gibi çok kişisel bir his olduğuna inanıyorum.

 

Kimleri güzel buluyorsunuz? Neden?


Güzel bulduğum insanlar daha çok sevdiğim ve enerjisi yüksek insanlardır. O da daha çok çevremde değer verdiğim insanlardır. Ama bakımlı kadın olarak sorarsanız onun için liste uzar gider.

Buse Terim’in bir günü nasıl geçer?

Çok yoğun bir tempoda geçtiğini söyleyebilirim. Sabahtan akşama kadar ofiste ya da çalıştığım markalarla toplantı halinde geçiyor. Toplantıların dışında ise ekip arkadaşlarımla birlikte yeni projeler üzerinde beyin fırtınası yapıyoruz. Trendleri takip edip, yenilikçi neler yapacağımızı düşünüyoruz. Evde de küçük bir ofisim olduğu için işi eve de taşıyorum. Hobimin işim olması sebebiyle bundan da çok memnunum.

 

Günlük olarak vazgeçemediğiniz güzellik ritüeli var mı?

Akşamları mutlaka makyajımı temizlemeden uyumamaya gayret gösteriyorum. Makyajımı temizledikten sonra ise günlük olarak kullandığım nemlendirici kremimi ve haftada 1 günde yüzüme peeling uyguluyorum. Günlük olarak dudaklarımı nemlendirmeye ellerimi de hep kremlemeye özen gösteririm.

 

Vazgeçilmez güzellik markalarınız hangileri?

MAC, Yves Saint Laurent, Giorgio Armani, NARS sevdiğim güzellik markalarından.

Ürün olarak olmazsa olmazlarınız neler?

Yves Saint Laurent’in Touche Eclait’si, Chanel’in Le Volume de la Chanel maskarası, Urban Decay’in Eyeshadow Primer’ı, NARS’ın Laguna’sı.

 

Yanınızda hep taşıdığınız ürünler hangileri?

El kremim, dudak nemlendiricim, çanta boyu aynam ve tarağım. Günlük hayatımda daha büyük çantalar taşıdığım için tabi yanıma almak istediğim ürünleri rahatça sığdırmak kolay oluyor ama gece o küçük clutchlarımıza maalesef her istediğimi sığdıramıyorum tabi! :) O zamanları ise yanıma küçük parfümümü ve o gece sürdüğüm rujumu alıyorum.

 

Güzellik konusundaki yenilikleri-trendleri nasıl takip ediyorsunuz?

Tabii ki buseterim.com.tr‘den! :) Kendi sitemin dışında aylık olarak okumayı sevdiğim dergilerden, yabancı yayınlardan ve gittiğim seyahatlerde keşfettiğim yerler vasıtasıyla takip ediyorum. Güzellik kendi websitemde de kadınların en çok okuduğu ve merak ettiği kategori. Benim de takip etmeyi en çok sevdiğim konuların başında geliyor. Ben güzelliği modaya çok benzetiyorum. Güzellikte moda gibi her an değişen ve her gün farklı yeniliklerin ortaya çıktığı bir alan.

 

Asla uygulamam dediğiniz bir güzellik konusu var mı? (renkli far, kalıcı kaş boyama vs…)

Mesela mor renkte bir ruj ya da protez tırnak kendime asla uygulamayacağım şeyler. İnsan bir noktadan sonra kendi yüzüne nelerin yakıştığını, ne tonlarda makyajın daha güzel durduğunu, ya da saçlarında hangi modelin daha çok yakıştığını çözüyor zaten. Bunları bildikten sonra da size yakışmayacağını bildiğiniz şeyleri denemek için çok fazla zorlamamak gerekiyor diye düşünüyorum.

Cilt bakımı sizin için önemli mi?

Evet tabiiki her kadın için olduğu gibi benim içinde önemli. Elbette yaş aldıkça yüzümün ihtiyaç duyacağı bakımlar değişecektir ama şu anda yaşımın hala yüzüme çok ağır cilt bakımları yaptırmak için çok genç olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden sadece trend diye farklı şeyler denemeden yüzümün ihtiyacı olan bakım neyse onu yaptırmaya özen gösteriyorum.

 

Bu konuda gittiğiniz veya bakım yaptırdığınız özel bir mekan var mı?

ALLE Klinik’te çok sevdiğim bir güzellik ekibi var. Oraya gidip ihtiyacım olan cilt bakımımı yaptırmayı, cilt bakımımla birlikte ayak bakımı ve refleksoloji masajı yaptırmayı çok seviyorum.

 

Cilt bakımı&saç bakımı konusunda hangi markaları tercih ediyorsunuz?

Cilt bakımı konusunda Dermalogica, Lierac, Cosmed sevdiğim ve kullandığım markalardan bir kaçı. Saç bakımı konusunda ise Phyto, John Frieda ve Kerastase tercih ettiğim markalardan.

 

Gündüz ve gece dışarı çıkarken makyajınızı kendiniz mi yapıyorsunuz?

Gündüz çok ağır makyajlar yapmamaya özen gösteriyorum ve evet gündüz makyajımı kendim yapıyorum. Gündüz daha hafif ve daha naturel tonlar tercih etmeye çalışıyorum. Gece makyajı ya da özel günlerde ise tercih ettiğim farklı yerler var. Artup’tan Şengül Akalın aynı zamanda gelin makyajımı da yapmıştı, 4A Kuaför’de Şenay ve tabiiki MAC Türkiye Make-up artistlerinden Fatma Kentel ile Selma Usta makyöz olarak sevdiğim, yüzümü iyi tanıyan ve beni hep mutlu eden isimlerden.

Beyaz Gömlekli Karenin Yanına Girecek!!!

 

Sonbahar Kış sezonu için DeFActo’ya bir kapsül koleksiyon hazırlayan moda danışmanı ve blogger Buse Terim, marka ile işbirliğini ilkbahar Yaz 2016 koleksiyonu ile sürdürüyor. Buse Terim For DeFacto İlkbahar Yaz koleksiyonu, yaz güneşi ışıltısını yansıtan ve günlük stili geceye taşıyan parçalardan oluşuyor. Çekimde giydiği gömlek de DeFacto’nun yeni koleksiyonundan bir örnek.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN