MAGAZİN -- 7 Ekim 2016

Tiyatro Sezonu Davetle Açıldı

Magazinizmir
Sanata ve sanatçıya destek vermeyi amaç edinen Konak Belediyesi 2016-2017 Tiyatro Sezonu'nu geniş katılımlı bir davetle açtı.

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın ev sahipliğinde Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen geceye CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmir Devlet Tiyatrosu Müdür Yardımcılarından Fatih Özyiğit, İstanbul Şehir Tiyatroları eski yönetmenlerinden Ragıp Yavuz, Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu, Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği Başkanı Nazif Uslu ile çok sayıda tiyatro eğitmeni, yönetmen ve oyuncu katıldı.

Sahnede Konak Var

Başkan Sema Pekdaş törende yaptığı konuşmada, "Konak Belediyesi olarak sahnede Konak var diyoruz ve tiyatro sezonunu açıyoruz" diyerek yeni sezonun başarılı geçmesi dileklerinde bulundu. Geride bırakılan sezonda İzmir’de tiyatroya en fazla bütçe ayıran belediyelerden olduklarını söyleyen Pekdaş, bu sezon da çok sayıda tiyatro oyununu ve sanatçıyı İzmirlilerle buluşturacaklarını dile getirdi. Gelenekselleşen Mehmet Ulusoy Sokakta Tiyatro Festivali’nin yanı sıra her hafta sahnelenen Çocuk Oyunları ile eğitim yuvalarını sahneye dönüştüren Okulda Tiyatro etkinliğinin yeni sezonda da devam edeceğini belirten Pekdaş, İzmirli amatör tiyatro topluluklarına desteklerinin de süreceğini söyledi.

Yeni Sahne Müjdesi

Konuşmasında bir de müjde veren Pekdaş, daha önce Yaşar Üniversitesi’nin ek hizmet binası olarak kullanılan Halkapınar’daki tarihi binanın tiyatro sahnesi olarak çok yakında hizmete açacaklarını dile getirdi. Pekdaş, "Göreve geldiğimizde bu bina hukuken yok hükmündeydi. Tapuda sadece arsa olan bu güzel binanın tescilini yaptık, belediye hizmet alanı olarak planlara işledik. Ve şimdi burasını bir tiyatro mekanı olarak düzenleme aşamasındayız" dedi. Praksis Müzik Grubu’nun seslendirdiği tiyatro müzikleriyle renklenen gecede Konak Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl düzenlediği tiyatro etkinliklerinden anların yer aldığı fotoğraf serginin açılışı da yapıldı.

İlk Oyun Levent Üzümcü'den

Öte yandan Konak Belediyesi’nin 2016-2017 Tiyatro Sezonu Levent Üzümcü’nün tek kişilik, iki perdelik müzikli oyunu 'Anlatılan Senin Hikayendir' ile başlıyor. 8 Ekim Cumartesi günü Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde sahnelenecek oyun saat 20.00’de başlayacak. 'Gülerken ağlatan, ağlatırken güldüren' oyuna İzmirliler büyük ilgi gösterirken, oyunun ücretsiz davetiyelerin kısa sürede tükendiği öğrenildi. 

FACEBOOK İLE BAĞLAN