HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 9 Kasım 2016

Soroptimistler Barış ve Çağdaşlığa Yelken Açtı

Magazinizmir
Türkiye’de birçok yardım projesine imza atarak verdikleri desteklerle herkesin beğenisini toplayan Türk Soroptimist Kulüpler Federasyonu, “Barış ve Çağdaşlık” başlığını verdikleri yeni bir projeye başladı.

Gerçekleştirilecek olan proje toplantısında konuşan Türk Soroptimist Kulüpler Federasyonu Başkan Yardımcısı İsmet Tekin, bütün dünyayı saran iç savaşlar ve terörist saldırıların en çok kadın ve çocuklara zarar verdiğini söyleyerek, projeyi hayata geçirmenin önemine işaret etti.Toplantıya Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Başkanı Betül Elmasoğlu’da katılırken, barışın ve kardeşliğin gerekliliğine vurgu yapan Elmasoğlu, EGİKAD olarak ‘Barış ve Çağdaşlık’ projesini desteklediklerini vurguladı. Ayrıca 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası olarak konserler düzenleneceğini dile getiren Tekin, 11 Kasım’da Dünyaca ünlü piyanist Ufuk-Bahar Dördüncü Kardeşler’in konser vereceğini açıkladı.

Projenin ana amacı olarak Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesini yüceltmek ve barış kültürünü topluma yaymak olduğuna dikkatleri çeken Tekin, "Projenin diğer bir amacı da toplumda kadının statüsünü iyileştirecek sosyal politikaların hayata geçirilmesini sağlamak; barışın, demokratik prensiplerin ve cinsiyet eşitliğinin önemine dikkat çekmektir. Hedef kitlemiz başta gençler ve öğrenciler olmak üzere toplumun her kesimi olacaktır" diye konuştu.

"Proje Atatürk’ü Anarak Başladı"

Hedef kitlelerinin ise başta gençler ve öğrenciler olmak üzere toplumun her kesimi olacağını açıklayan Tekin, proje için belli bir süre belirlenmediğini ve olabildiğince sürdürülmesini düşündüklerini dile getirdi. Barış ve Çağdaşlık Projesi‘nin başlangıç etkinliğinin "Atatürk,135 Yıldır Aramızda" adlı panel olduğunu söyleyen Tekin, "Etkinliğe katılan panelistler,bir lider olarak Atamızın dehasını ve ileri görüşlülüğünü vurgulamanın yanı sıra projenin tanıtımının, basında yer almasının ve destek görmesinin de çok önemli olduğunu vurgulamışlardır. Bu ilk etkinlik projenin toplumla tanışmasının ilk adımı olmuştur. Panel sonrası ilkokul çocuklarından oluşan bir grubun Türk bayrakları ile yaptıkları sunum ise katılımcılar tarafında coşkuyla karşılanmıştır" dedi.

"Konserler İle Projeye Devam"

Projenin başlangıç bütçesi, parasal katı sağlayacak aktivitelerle güçlendirileceğini ifade eden Tekin, "Projeye gelir getirmek amacı ile düzenlenen ikinci etkinlik ise İzmir ve İstanbul’da düzenlenecek olan konserlerdir. Dünyaca ünlü piyanist Ufuk-Bahar Dördüncü Kardeşler, projemizin sanat yoluyla yayılması ve gelirinin çağdaş eğitime harcanması amacı ile hiçbir ücret talep etmeksizin 11 Kasım 2016 da İzmir’de, 14 Kasım 2016’da İstanbul’da birer konser vereceklerdir. Atamızın ölüm yıldönümü olan 10 Kasım da tüm yurtta anma törenleri yapılırken biz de onun Çağdaş Türkiye çabalarını konserlerimizle taçlandıracak ve aziz hatırası önünde eğileceğiz" diye konuştu.

Ayrıca projenin mimarı olan değerli büyükleri eski Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Başkanı ve Geçmiş Dönem Avrupa Başkanı Ayla Selçuk’a teşekkürlerini sunan Tekin, "Bizlere sponsor olan sanatçılarımız Ufuk ve Bahar Dördüncü Kardeşlere, İzmir, Alsancak, Göztepe, Kordon, Karşıyaka Soroptimist Kulüpleri Başkanlarına ve üyelerimize teşekkür ederiz" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN