MAGAZİN -- 6 Mayıs 2016

Santa Maria'da müzik Günleri

Magazinizmir
Arkas tarafından organize edilen ve iki gün süren Santa Maria Konserleri, davetlilere klasik müzik ziyafeti sundu. Alsancak Santa Maria Kilisesi’nde gerçekleşen etkinliğin ilk gününde org sanatçısı Johannes Geffert sahne aldı.

Arkas Holding Yönnetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın daveti üzerine İzmir’e gelen sanatçı, kilise orguyla yaptığı dinletide konuklara unutulmaz bir akşam yaşattı. Geffert, gecede Marc Antoine Charpentier, Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach, George Friedrich Handel, Ludwig van Beethoven, Andreas Willscher, Antonio Diana ve Charles Marie Widor’un eserlerini seslendirdi. Etkinliğin ikinci akşamında ise Arkas Trio grubu mikrofon başına geçti. Tuncay Yılmaz (keman), Gustav Rivinius (viyolonsel) ve Emre Elivar’dan (piyano) oluşan topluluk, davetlilere Ludwig van Beethoven’in 3 eserini sundu.

19. Yüzyılda Verona’da yapılmış olan ve İzmir’de yaşanan depremler ile aradan geçen yılların oluşturduğu hasarlar sonucu zaman içinde kullanılamaz duruma gelen kilise orgu, geçtiğimiz sene yapılan restorasyonla yeniden hayata döndürüldü. 2014’te yine Lucien Arkas’ın daveti üzerine İzmir’e gelen Geffert, bu org ile ilk konseri de o dönemde vermişti.

Johannes Geffert Kimdir?

Tanınmış bir org sanatçısı ve ünlü bir kilise müziği şefinin oğlu olan Prof. Johannes Geffert, eğitimini ailesinden gördüğü sanat ruhu ve müziğin gelenekleri doğrultusunda tamamladı. 1970'li yıllarda Aachen Bach Topluluğu’nda hem org sanatçısı hem de şef olarak görev yaptı. Çalışmaya başladığı ilk dönemden bugüne müzik dünyasında güzel başarılara imza atan Geffert, şu an da aktif olarak İngiliz Orgcular Derneği’nin Fahri Başkan Yardımcılığını ve Bonn’da bulunan Beethovenhaus’un Yönetim Kurulu Üyeliğini yapıyor.
 

HABER:Mesut Varlık

FACEBOOK İLE BAĞLAN