MAGAZİN -- 30 Mayıs 2016

Mozart Akademi 2. Uluslararası Piyano Festivali Başlıyor!

Magazinizmir
Mozart Akademi & Kordon Rotary Kulübü işbirliğinde ve Egesel inşaat Ana Sponsorluğunda bu yıl 2. sü düzenlenen Uluslararası Piyano Festivali ve Yarışması 02-05 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Festival, ünlü piyanist Cem Babacan’ın konseriyle başlayıp, bir hafta boyunca yurt içi ve yurt dışından yüzlerce genç piyanisti ve dünyaca ünlü müzik ustalarını ağırlayacak.
2012 yılından itibaren her yıl büyüyerek gerçekleşen Mozart Akademi Uluslararası Piyano Festivali ve Yarışması, bu yıl daha büyük bir katılımcı kitlesini ve farklı ülkelerden katılımcıları ve ustaları bir araya getirerek bir ilke imza atmayı planlıyor. Çağdaş sanatçı adaylarının birbirleriyle etkileşimde bulunabilmelerini ve sanatsal tecrübelerini yaşıtları ile paylaşabilmelerini sağlamayı, gençlerin klasik müziğe ilgi ve sevgilerini arttırabilmeyi, gençlere farklı piyano tekniklerini tanıma fırsatı sağlamayı ve kendilerini ve ülkemizi ulusal ve uluslararası benzer müzik platformlarında temsil edebilmelerini sağlayacak tecrübeler kazandırmayı amaçlayan Piyano Festivali, 5 – 20 yaş arası 150’yi aşkın gence performans sunma imkânı sağlayacak.

Yarışmaya başta Azerbaycan, Rusya, Kosova, Kuzey Kıbrıs, Norveç ve Fransa gibi ülkelerden birçok yarışmacı katılıyor. Ülkemizden de oldukça büyük ilgi gören yarışma, henüz 2. Yılı olmasına rağmen rekor düzeyde katılımcı sayısıyla İzmir ve ülkemiz için gurur verici bir organizasyon olduğunu kanıtladı.

Gençlerin sahne almasının yanı sıra Festival Programı içerisinde farklı aktiviteler de yer alıyor. 5-8, 9-11, 12-14, ve 15-20 yaş kategorilerinde düzenlenecek yarışma ile gençleri teşvik etmek ve onlara uluslararası bir jüri karşısında performans sunma imkanı tanımak amaçlanıyor. Yarışma ve Festivalde uluslar arası üne sahip jüri üyeleri; Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı Orkestrası Şefi Ali HOCA, Üzeyir Hacibeyov Bakü Müzik Akademi Piyano Bölümü Öğr. Görevlisi Prof. Siala SİNAMDZQVARİŞVİLİ Moskova Çaykovski Üniversitesinden en yüksek derece olan Kırmızı Diploma ile mezun olan Bilkent ve Haccettepe Üniversitelerinde Öğr. Gör. Cem BABACAN, Bilkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölüm Öğr.Gör. Dç.Gülnara AZİZ ve Mozart Akademi Kurucusu Opera Sanatçısı İlhan CİNPİR. İzmir Devlet Opera ve Balesi Piyanistlerinden Yard.Dç.Yelena Shekelyova ise Festivalde Uluslararası ilişkiler ve koordinasyon sorumlusu olarak görev yapmakta.

Festival 02 Haziran 2016 tarihinde başlayıp, çeşitli aktivitelerle Karşıyaka Belediyesi Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde 05 Haziran 2016 tarihine kadar devam edecek.
Mozart Akademi 3. Uluslar arası Piyano Festivali için detaylı program bilgilerine mozartakademi.com internet sitelerinde veya 0 232 465 00 34 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN