MAGAZİN -- 22 Haziran 2017

İzmir'den Avrupa'ya Örnek Proje

Magazinizmir
Yaşasın Derneği'nin yürüttüğü Çocuk Sporcu Projesi kapsamında çocuk haklarını öğrenen Altınordu altyapısındaki çocuklar sadece iyi birer sporcu değil, aynı zamanda iyi birer birey ve yurttaş olmak adına çalışmalarına devam ediyor.

Uluslararası Çocuk Merkezi Derneği ve Altınordu Futbol Kulübü tarafından desteklenen Çocuk Sporcu Projesi kapsamında Altınordu Futbol Kulübü altyapısında top koşturan çocuk futbolcular çocuk hakları üzerine eğitim aldı.

Yaşasın Derneği'nin yürüttüğü iki günlük eğitim boyunca oyunlaştırılmış atölye çalışmalarıyla spor hukuku, çocuk hakları ve insan hakları üzerine bilgi edinen Altınordulu çocuk futbolcular, aynı zamanda çevrelerine ve diğer sporcu arkadaşlarının haklarına karşı da bilgi edindi. Atölyelere Altınordu Çocuk Kulübü U-10 ve U-17 ( 9-18 yaş) arası altyapıda futbol oynayan çocuklar katıldı.

Oyunlaştırılmış Atölyeleri Aracılığıyla Bilinçleniyorlar

Düzenledikleri atölye çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Yaşasın Derneği Çocuk Sporcu Projesi Yöneticisi Mert Görkem Ayaz, futbolun yalnız Türkiye'de değil, yüzlerce ülkede en popüler spor branşı ve ilgi odağı olduğunu ve bu popüler spor aracılığı ile çocuk haklarına dikkat çekmek istediklerini belirtti.

Futbolcu olmak isteyen bir çocuğun küçük yaşlarda kariyerine başladığına dikkat çeken Ayaz, "Binlerce çocuk ufak yaşta başlayan futbol kariyerinde çeşitli spor kulüplerinin altyapılarında bulunuyor. Bu sürede saha içinde, soyunma odalarında, antrenmanlarda akranları ve kendilerinden yaşça büyük kişilerle iletişim ve temas halindeler. Bu etkileşimde tarafların haklarını bilmesi ve gözetmeleri çok önemli. Biz de oyun atölyeleri düzenleyerek çocukları eğitimimize interaktif bir şekilde dahil ediyor ve haklarını öğrenmelerini sağlıyoruz. Burada amacımız zaten iyi birer sporcu olan bu çocukların aynı zamanda kendi haklarının bilicinde olmaları ve diğerlerinin haklarına da saygı duymaları" diye konuştu.

Ne Türkiye'de Ne de Avrupa'da Benzeri Yok

Uyguladıkları projenin ne Türkiye'de ne de Avrupa'da bir benzeri bulunmadığını açıklayan Ayaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Projemizi hazırladığımız aşamada yaptığımız araştırmalarda ne ülkemizde ne de Avrupa'da uygulanmış benzer bir projeye rastlamadık. Bu da projemizi çok daha özel ve önemli kılıyor. Proje sonunda Altınordu Futbol Kulübü Altyapısı yetkilileri ile toplanarak projemizin sonuçlarını değerlendireceğiz. Projenin diğer spor kulüpleri açısından uygulanabilirliğini raporlayarak, hazırladığımız raporu İngilizce ve Türkçe olarak diğer kulüpler ve destekçimiz olan Avrupa Birliği ile paylaşacağız. Projemiz Avrupa Birliği'ne üye ülkeler tarafından da örnek olarak gösterilecek. Diğer taraftan bugüne dek çok sayıda başarılı futbolcu yetiştirmiş Altınordu Futbol Kulübü'ndeki çocuklarımız da başka bir spor kulübüne transfer olduklarında haklarından haber oldukları gibi, bu haklarını gittikleri kulüplerdeki arkadaşlarına da aktaracak. Projenin tanıtımı ile ülke genelinde çocuk hakları konusunda farkındalık yaratmayı hedeflemekteyiz" dedi.

İyi ve Kötü Örnekler Derleniyor

Çalışmanın hem diğer çocuk sporcuların hem de altyapı barındıran spor kulüplerinin kullanabileceği bir kılavuz olması amaçladıklarını aktaran Çocuk Sporcu Projesi Eğitim Koordinatörü Onur Selek ise "Projemiz esnasında paydaşımız olan Altınordu Spor Kulübü bünyesinde yer alan U-10 / U-17 çocuk sporculara çocuk hakları ve spor üzerine paylaşım atölyeleri, ilgili kulüp yöneticileri ve altyapı antrenörleri ile tecrübe paylaşımı ve çocuk hakları üzerine atölye çalışmalarının yanında spor camiasında yer alan iyi ve kötü örneklerin derlenmesi üzerine de çalışıyoruz" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN