MAGAZİN -- 12 Aralık 2017

İzmir Sev Dünya Bilginler Kupası'na Ev Sahipliği Yaptı

Magazinizmir
Ortaokul ve lise düzeyinde dünyanın dört bir yanındaki öğrencilerin yarıştığı World Scholar’s Cup’ın (Dünya Bilginler Kupası) bölgesel ayağında, bu yıl da ev sahibi İzmir SEV İlköğretim Kurumları oldu.

Farklı şehirlerden 400 öğrenciyi İzmir’de buluşturan turnuvada dereceye girenler, dünya finallerinde Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı.

İzmir SEV İlköğretim Kurumları dünyanın sayılı uluslararası turnuvalarından biri olan World Scholar’s Cup’a (Dünya Bilginler Kupası) bir kez daha ev sahipliği yaptı. Ortaokul ve lise düzeyinde dünyanın dört bir yanındaki öğrencilerin, hem öğrenip hem eğlenerek yarıştığı turnuvanın bölgesel ayağı olan İzmir Turnuvası’na, Türkiye’de farklı şehirlerden, toplam 130 takım katıldı. Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İzmir, İstanbul, Kocaeli, Manisa ve Mersin illerinden, 400 öğrenciyi İzmir’de buluşturan World Scholar’s Cup’ta; Scholar’s Bowl, Team Debate, Collaborative Writing, Scholar’s Challenge gibi kategorilerde öğrenciler İngilizce dil yeteneklerini sergilediler.

Dünya Finallerine Gidecekler

Turnuvaya hem ev sahipliği yapan hem de yarışan Özel İzmir SEV Ortaokulu öğrencileri, genel kültürleri ve İngilizce kullanma becerileri ile çeşitli kategorilerde birçok bireysel ve takım başarısı kazandı. World Scholar’s Cup’ta başarı elde eden takımlar, Haziran ayında gerçekleşecek dünya finallerine katılmaya hakkı kazandılar. İzmir’de gerçekleşen bölgesel turnuva ile ilgili bilgi veren World Scholar's Cup organizasyonu kurucusu Daniel Berdichevsky, şunları söyledi; "Dünyanın 40’tan fazla ülkesinde gerçekleştirdiğimiz turnuvada her yıl 15 bin öğrenci ile buluşuyoruz. 2017 yılının teması ile turnuvamızın İzmir ayağını, Türkiye’nin farklı şehirlerinden öğrencilerin katılımlarıyla başarı ile tamamladık. Çocukların hem öğrenip, hem de eğlendikleri bu organizasyonda edindikleri deneyimler onlara büyük katkı sağlıyor. Turnuvaya ev sahipliği yapan Özel İzmir SEV İlköğretim Kurumları’na, destekleri için çok teşekkür ediyoruz. Tüm dünyada turnuvanın ulusal etaplarında dereceye giren takımlar önce yaz aylarında farklı ülkelerde yapılacak uluslararası turnuvalardan birine (Dünya Turnuvası) katılacaklar. Bu etaplarda ilk 10’a giren takımlar ise Kasım 2018’de ABD’de Yale Üniversitesi’nde düzenlenecek olan Şampiyonlar Turnuvası’nda (Tournament of Champions) yarışacaklar."

World Scholar’s Cup Nedir?

Dünyada kırktan fazla ülkede gerçekleşen, "World Scholar’s Cup" (Dünya Bilginler Kupası) 2007 yılından bu yana düzenlenmektedir. Organizasyonun amacı; geleceğin alim ve liderlerine global bir ortam yaratmak ve öğrencilerin farkında olmadıkları yeni becerilerini ve güçlü alanlarını keşfetmelerine olanak sağlamaktır. Ayrıca odaklanılan en önemli konu ise farklı kültürleri biraraya getirerek bugün ve geleceğe ait fikir ve durumlar üzerine münazara yaptırıp, kompozisyon yazdırmaktır. World Scholar’s Cup turnuvasında; üç öğrenciden oluşan takımlar halinde yarışılır. Turnuva, dört temel bölümden oluşmaktadır: "The Scholar’s Challange, Collaborative Writing, The Team Debate ve The Scholar’s Bowl". Bu bölümlere ek olarak ayrıca bazı turnuvalarda sosyal ve akademik olarak ek bölümler de yer alabilmektedir. Dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştirilen bölgesel turnuvada ilk 10’a giren takımlar haziran ayının sonunda düzenlenen Dünya Turnuvası’na katılmaya hak kazanırlar. Bu turnuvada da başarılı olanlar her yıl Kasım ayında Yale Üniversitesi’nde düzenlenen "Tournament of Champions"a (Şampiyonlar Turnuvası) katılma hakkını elde ederler.

www.scholarscup.org/
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN