HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 21 Temmuz 2016

Haydarpaşa Limanı’nda Nefes Kesen Macera

Magazinizmir
Dünyaca ünlü serbest koşu (parkur) sporcuları Jason Paul ve Dimitris Kyrsanidis, Haydarpaşa Limanı’na girerek hayallerinin parkunu hayata geçirdi.

  İstanbul’a gelen serbest koşunun zirvesindeki Red Bull sporcuları Jason Paul ve Dimitris Kyrsanidis, hayal güçlerini kullandı ve serbest koşu performanslarıyla yarattıkları parkurda İstanbul Boğazı’na karşı akıl almaz bir gösteriye imza attı. Haydarpaşa Limanı bu kez bu iki sporcunun sıra dışı kovalamacasına sahne oldu.

İstanbul Boğazı ve Haydarpaşa Limanı, geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü sporcular Alman Jason Paul ve Yunan Dimitris Kyrsanidis’in sınır tanımayan kovalamacasına sahne oldu. İstanbul Boğazı’nın büyüsüne kapılıp Haydarpaşa Limanı’na girerek düşlerindeki parkuru düzenleyen Red Bull sporcuları Jason Paul ve Dimitris Kyrsanidis, konteynırlar arasında birbirinden zorlu hareketler sergiledi.

İstanbul Boğazı’nın dokusu ve Haydarpaşa Limanı’nın sonsuz seçenekleri serbest koşu (parkur) sporcularının hayallerindeki parkur için mükemmel bir sahne oldu. Her iki sporcu da düşlerindeki alanda birbirinden imkansız hareketleri sergiledi. Hareketli konteynırlar arasından atlayan, havada süzülen sporcular oldukça zor hareketleri başarı ile tamamladı.

 

''HAYDARPAŞA ÇOK HEYECAN VERİCİ''
İstanbul’a üçüncü kez gelen Red Bull sporcusu Jason Paul, ''Haydarpaşa Limanı çok heyecan verici, çok özel bir yer. Dünyanın her tarafından gelen konteynırlar vardı. Çok farklı ülkelere ait gemilerin bu boğazdan geçtiğini gördüm. Gerçekten tarihi güzelliklerle dolu bir yer. Bu projede en zor olan şey dengeyi sağlamaktı. Zaten sürekli farklı şehirlerde bu işi yapıyoruz ama güvenliğimiz için önce o dengeyi sağlamak gerek. Bu parkur benim hayalimdi ve bunu tasarlamak için çok zaman harcadım. Buradaki insanlar da bana yardımcı oldu. O yüzden başarmak zorundaydım. Çünkü herkes benden bunu bekliyordu'' dedi.

''YÜKSEKLİK ÇOK FAZLAYDI''
Dimitris Kyrsanidis ise, ''Haydarpaşa Limanı’nda yapmak istediğim her şey tek parkurda toplanmıştı. Bu nedenle çok heyecan verici bir deneyimdi. Daha önce hiç böyle her şeye sahip bir parkurda çalışmamıştım, benim için de ilk oldu. Bu projenin en zor kısmı konteynırların yerleşme şekliydi. Üç tane üst üste olan konteynır vardı, yükseklik çok fazlaydı. Altlarına tahtadan platformlar yapıldı. Bu kısmı gerçekten zordu.Futbol, basketbol ya da diğer sporlar gibi sabit yerlerimiz yok, o yüzden sürekli yeni yerler araştırmak zorundayız. Burası da bizim için mükemmel bir yer oldu'' şeklinde konuştu.

SPORCULAR HAKKINDA:

Serbest Koşu ya da Parkur Sporu, bir noktadan başka bir noktaya insan vücudunun yeteneklerini en verimli şekilde kullanıp, sınırlarını zorlayarak, hızlı ve etkili biçimde hareket etmesini hedefleyen bir beden eğitimi türü ve yaşam tarzıdır. Parkur, çevresindeki nesnelerle ve engellerle etkileşimli olarak yenilikçi ve yaratıcı olmayı amaçlar. Bu sporun en önemli temsilcilerinden Jason Paul, 11 yıldır parkur sporu ile ilgileniyor. Paul’un dünyanın en iyi serbest koşucularının mücadele ettiği Red Bull Art of Motion’da üç dünya şampiyonluğu bulunuyor. Alman sporcu Jason Paul, Red Bull Art of Motion serisinde bugüne kadar en fazla birincilik alan iki isimden biri olurken, üç altın madalyasının yanında 3 gümüş ve bir bronz madalya sahibi.

Yunan Dimitris Kyrsanidis ise yaklaşık dokuz senedir serbest koşu yapıyor. Son üç senede elit sporcular arasına yükselen Kyrsanidis, 2014 ve 2015 yılında Santorini’de düzenlenen Red Bull Art of Motion’da iki dünya şampiyonluğu elde etmişti. Dimitris Krysanidis, bu yıl yapılacak şampiyonanın da favori isimleri arasında yer alıyor.

FACEBOOK İLE BAĞLAN