HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 27 Eylül 2016

Havva Marta'dan İzmirliler'e Görsel Şölen

Magazinizmir
Ressam Havva Marta’nın 'Şeyler' temalı resim sergisinin açılışı, İzmir Alsancak'ta bulunan Galeri A Sanat Galerisi’nde kalabalık bir misafir kitlesi ile yapıldı.

Yağlıboya tekniğiyle yapılan, birbirinden bağımsız konular içeren resimlerden oluşan sergi, 30 Eylül’e kadar sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Sergiye Yoğun İlgi

Serginin felsefesini ve resimleri yaptığı süreci anlatan Marta, “Hayatta asıl olan şeyler, çoğu zaman hiç fark edilmeden geçip giden şeylerdir. Küçük şeyler, hafif şeyler, gülünesi şeyler. Üstü kapalı, susulan, söze dökülmeden söylenen... Ses çıkarmadan duyulmayı, görünmeden bulunmayı, tadılmadan yaşanmayı bekleyen şeyler. Eğilip bükülürken teğet geçen, delip geçen, keskin hatlı, sınırları geçilemeyen şeyler. Kısacası aklımızda olan şeyler herşeydir” diye konuştu.

Hayatındaki gizemleri açmaktan pek memnun olmasa da sunduğu sergide kendi şeylerinin sembolik anlatımlarına yer verdiğini dile getiren Marta, “Belki de hayatımdaki değişimlerden birisi de bu, diyebilirim” diyerek sergi açılış konuşmasında herkesin kafasındaki şeyleri paylaşmasını umut ettiğini belirtti.

Havva Marta’nın ‘Şeyler’ temalı resim sergisi 30 Eylül Cuma gününe kadar, Alsancak’ta Galeri A’da İzmirliler’in ziyaretine açık olacak.

 

Havva Marta Kimdir?

Havva Marta Samsun'da doğdu. 1989 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. İzmir'de resim çalışmalarını sürdürmektedir. UPSD ve GESAM üyesidir. Havva Marta, bir mitolojiyi, kelimeyi, olayı, bir yazarı ve eserlerini sorgulamayı; sembolleri ve renkleri anlamları ile vermeyi; bu mesajı aktarırken izleyiciyi de kendi iç dünyasında düşündürmeyi ve yine yeniden kendine döndürmeyi amaçlayarak resimlerini üretmeyi ve sunmayı sever. Sanatçı, serilerini on iki ile sonlandırmayı ilke edinmişken ilk kez “Şeyler”sergisi için yaptığı eserler birbirlerinden konu ve ebat olarak farklıdır. Sergi 27 eserden oluşmaktadır.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN