HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 27 Eylül 2016

Ekol Sanat'ta 4'üncü Sezona Merhaba

Magazinizmir
İzmir Ekol Sanat Galerisi Ali Atmaca ve Ayşen Karakaya'nın "Yağmurdan Hemen Sonra-Duvarların Ardında" adlı sergisi ile 4'üncü sezona merhaba dedi.

Ekol Hastaneleri ve Ekol Sanat Galerisi Yönetim Kurulu Başkanı Opr. Dr. Mehmet Baz Ekol Sanat Galerisi'nin 4'nücü sezonunda iki değerli sanatçıyı aynı anda İzmirli sanatseverlerle buluşturmaktan mutluyuz. Bu sezonun ilk sergisinde Türk Resminde insanın içini ısıtan hayat dolu resimleriyle önemli yer etmiş Ali Atmaca ve genç ressamlarımızdan Ayşen Karakaya ile bir aradayız"

Ekol Sanat Galerisi Önder Oldu

Ressam Ali Atmaca tarihin her sayfasında sanatta işin içinde olmak koşuluyla bazı dönemlerde yozlaşmaların başladığını belirterek, "Ekol Sanat Galerisi ve Dr. Mehmet Baz
Türkiye'de böyle bir dönemde ortaya çıktı. Dr. Mehmet Baz ile daha önce birkaç kez görüştüm. Kendisi çalışma şekli, sanata, basına ve çalışanlarına duyduğu saygıyla Türkiye'nin gündemine oturmuş durumda. İnsanlar bir şekilde Ekol Sanat Galerisi'ne ulaşabiliyor. Herkes buraya gelmek istiyor. İstanbul'daki sanatçılar ve galericiler Mehmet Baz ile çalışmak istiyor. Ekol Sanat Galerisinden sonra diğer galericiler kendilerini düzeltmeye ve yenilemeye başladılar." dedi.

Resim Gözle Bakılır

Ressam Atmaca ülkemizin resmi tanımaya geç dönemde başladığını belirterek "Günümüzde çok tanınmış ressamlarımız var. Ancak hala bazı ressamlar 100 yıl öncesi gibi resim boyuyorlar. Artık resim elle değil kafa ile yapılıyor. Bizde hala da resme okunacak bir malzeme gibi bakılıyor. Ressam o zaman roman yazsın. Resim gözle bakılır. Bizde kişi kendine yakın bir obje görmezse ben bu resmi sevmedim diyor. Mavinin içinde kaç tane mavi tonu var. Biz bunlardan hala uzağız. Resmin dekoratif bir tarafı var. Sanatçının dekoratifolsun diye resim yapmasına karşıyım." diye konuştu.

İlk Öğretmenim Annem

Çocukluğundan itibaren resim yaptığını belirten Atmaca, "Annem halı dokur boyardı ben o boyların içinde adeta yüzermişim. Esas öğretmenim annemdir. Anne kırmızının yanına neden beyaz koydun diye sorduğumda yeşil koymayacağımda ondan, kırmızı ile beyaz yan yana durursa yeşil etkisi doğar derdi.

Kendi Kelimelerimi Üretiyorum

Ressam Ayşen Karakaya mezun olduğu dönemde Ali Atmaca'yı tanımadan onun kendi resimlerini satın aldığını öğrendiğini ve bu sayede tanıştığını söyledi. Karakaya 4 yıl önce Bodrumda gittiği bir karma sergide Ali Atmaca'yı ziyaret ettiğini ve daha sonra Bodrum'da yaşamaya başladığını söyledi. Bodrum'a gelmeden önce karamsar ve genelde üç renkle resimler yaptığını söyleyen Karakaya " Bodrum'a geldiğim zaman renklenmeye başladım. Daha renkli eserler ortaya çıkardım. Bence sanat bir haktır ve herkes içindir. Hiçbir zümrenin değildir. Kendi resimlerimde rakamlarla bir takım doğum ve ölüm tarihlerini şifreliyorum. Bazen de anlatmak istediğimin kelime karşılığı yoksa kendi kelimelerimi üretiyorum" diye konuştu.

Son dönem çalışmalarından oluşan ve yaklaşık 70 adet eserin yer aldığı, Ali Atmaca ve Ayşen Karakaya'nın "Yağmurdan Hemen Sonra-Duvarların Ardında" adlı sergisi 12 Ekim'e kadar İzmir Ekol Sanat Galerisi'nde izlenebilecek. 

 

 

 

HABER: Mesut Varlık

FACEBOOK İLE BAĞLAN