HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 2 Eylül 2016

Çocuk Kulübü'nde Hem Öğren Hem Eğlen

Magazinizmir
Türkiye'nin ilk ve tek genel ticaret fuarı; İzmir Enternasyonal Fuarı her gün dolu dolu geçiyor. Her yaşa hitap eden etkinlikleriyle fuar, gün boyu etkinlik dolu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen İEF, 4 Eylül’e kadar açık olacak. 85. yılını kutlayan İEF’de çocuklar da unutulmadı. Minikler hem çocuk tiyatroları hem de İzelman Fuar Çocuk Klübü’ndeki oyunlarla keyifli zaman geçiriyor. Fuar göl yanı çim alanda bulunan kulüpte, çocukların; eğlenerek, bilimsel ve eleştirel düşünme, merak duyma, sorun çözme gibi temel yaşam becerilerini kazandırma amacı güden; 8 öğrenme istasyonu kuruldu. Çocukların iletişim becerisini ve özel yeteneklerini ortaya çıkarmaya yönelik istasyonlar şunlar:

Müzik İstasyonu: Müzik istasyonundaki etkinlikler de kaşık, tencere, tencere kapağı vb. gibi günlük yaşamdaki materyaller kullanılarak yapılacak özgün müzik ile çocuğun kendini ifade etme becerisi, yaratıcılık, estetik duygusu, ses, dil gelişimi ile bilişsel gelişimi ve soyut düşünebilmesine katkı sağlanıyor.

Sanat İstasyonu: Çocuğun algı, beceri, sanatsal sezgi ve yaratıcı gücünü geliştirmeyi amaçlayan istasyon aynı zamanda sanat etkinlikleri sırasında çocuğun, yeni arkadaşlıklar kurarak sosyal ve duygusal becerilerini geliştirmesine katkı sağlıyor. Sanat İstasyonunda, çeşitli boyalar ile baskı çalışmaları, katlama, origami ve artık materyal çalışmalarına yer veriliyor.

Fen İstasyonu: Fen istasyonu, çocukların bilimsel düşünmelerini, gözlem ve deney yeteneklerini geliştirmelerini, çevrelerine karşı duyarlı olmalarını, neden sonuç ilişkileri kurmalarını ve problem çözme becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. İstasyonda uygulanacak etkinlikler, çocukları gözlem yapmaya, araştırma, inceleme ve keşfetmeye yönelten deneylerden oluşuyor.

Kolaj Etkinlik İstasyonu: Bu istasyonda amaç kolaj çalışmaları ile çocukların el göz koordinasyonunu geliştirmek. Kolaj istasyonunda; gazete, dergi, kumaş, keçe, peçete, çeşitli boyalar vb. malzemeler ile özgün kompozisyon oluşturabilmelerine ve eğitimi bir sanata dönüştürmeyi amaç edinen bütüncül bir eğitim yaklaşımı olan Waldorf uygulanıyor.

Matematik İstasyonu: Matematik istasyonunda; sınıflama, gözlemleme, sıralama, grafik çizme, ölçme, kıyaslama gibi konular, çocukların her gün yaşadıkları somut deneyimlerle birleştirilerek, kavram gelişimine ve sosyal yeteneklerin inşa edilmesine de katkı sağlıyor.

Drama İstasyonu: Drama istasyonunda, düşünme, konuşma, dinleme, anlama becerileri ile grup içerisinde işbirliği, paylaşma, dayanışma, başkalarına saygı duyma ve çocuğun hayal gücünü geliştirmeye yönelik etkinliklere yer veriliyor bu sayede çocuğun bilişsel becerilerinin gelişimine doğrudan destek sağlanıyor.

Heykel İstasyonu: Çocuklar heykel istasyonu ile renkleri, dokuları tanıyarak benzerliklerin ve farklılıkların ayrımına varabiliyor. Tuz seramiği, oyun hamurları, şönil, kil, teller vb. materyaller ile hayallerindeki heykelleri oluşturacakları çalışmalara yer veriliyor.

Spor İstasyonu: Spor istasyonunda çocukların bedensel koordinasyonlarını geliştirecekleri çeşitli spor hareketlerine yer verilerek spor yapmanın önemi anlatılıyor.

Serbest Zaman Etkinlik İstasyonu: Serbest zaman etkinlik istasyonunda tişört boyama, özgün resim çalışmaları, oyun vb. etkinliklere yer veriliyor.

Ayrıca bu yıl İzelman Fuar Çocuk Klubü’nde engelliler merkezi ile ortaklaşa gerçekleştirilecek “Kaynaştırmalı Eğitim” programıyla engelli çocuklarımızın da İEF’de rahat etmesi sağlanıyor. 

FACEBOOK İLE BAĞLAN