MAGAZİN -- 26 Ekim 2016

Bir Yarış, Bir Festival, Bir Destinasyon Rüzgarı

Magazinizmir
Era Bodrum Yelken Kulübü çatısı altında düzenlenen 28. The Bodrum Cup Uluslararası Deniz Festivali ve Regatta, ödül töreni ve Sertab Erener konseriyle sona erdi.

The Bodrum Cup’ın bu yılki şampiyonu genel klasmanda üçüncü kez kazanan Alondra teknesi oldu. Bu başarısıyla Alondra, yarış bayrağını ömür boyu taşımaya hak kazandı.
The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal: "Bu yıl 28’inci kez düzenlediğimiz The Bodrum Cup, önemli bir sürdürülebilirlik örneği… Her yıl giderek artan yarış katılımının dışında The Bodrum Cup, hem denizde hem karada gerçekleşen mavi yolculuk yemek yarışması, sanat teknesinde resim sergisi, fotoğraf atölyeleri, konferans, sosyal sorumluluk projeleri gibi farklı etkinliklerle bir deniz festivali halini aldı. Bu yıl imece usulü ile yaklaşık 1,5 milyon Euro tutarında bir bütçe ile yola çıktık. Bu bütçeye The Bodrum Cup’ın devam etmesinde önemli rolü olan sponsorluklar da dahildir. Bodrum ve Yunanistan arasında geçen yarışlarda bu yıl rekor bir katılıma ulaştık. Yarışa katılan yatların büyük bir bölümü Muğla bölgesinde üretiliyor. The Bodrum Cup ile Bodrum markasına katkı ve Bodrum yarımadası ekonomisine minimum 100 milyon dolarlık katma değer yaratmayı hedefliyoruz."

The Bodrum Cup’ı ilk kez 1989 yılında başlatan Era Bodrum Yelken Kulübü Başkanı ve The Bodrum Cup Onursal Başkanı Erman Aras: "The Bodrum Cup ile ilk yola çıktığımızdan bu yana sportif ve ticari Türk yelkenciliğini, mühendisliğini ve Türk kıyılarını özellikle de Bodrum yarımadasını hem dünyaya hem Akdeniz’e destinasyon olarak tanıtıyor, gelişimine katkı sağlıyoruz. The Bodrum Cup uluslararası kimliğiyle Bodrum yarımadasını dünya pazarlarında üst lige taşınması için önemli katkılarını sürdürecek. Ayrıca 28. The Bodrum Cup’a çok kısa sürede dahil olmasına rağmen yaptığı katkı ve desteklerinden dolayı BEZE Group’a teşekkür ediyoruz." dedi.

Yarışlarda Büyük Çekişme

Bodrum Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Yelken Federasyonu’nun destekleriyle 17- 22 Ekim tarihleri arasında bu yıl 28’inci kez düzenlenen; Bodrum’un ilk ve tek deniz festivali The Bodrum Cup, bu yıl da büyük bir heyecana sahne oldu. Palmarina Bodrum’un ana sponsorluğunda düzenlenen, etap sponsorluklarını Nef, Tav Passport ve Technogym’in üstlenirken, Concept Yapı, Allium Villas etkinlik sponsoru oldular. Deniz Ticaret Odası başta olmak üzere kurumların destekleri ile yarışlarda 125 tekneden bin 500 yelkenci, beş gün kıyasıya mücadele etti. Bu yıl genel klasmanda birinci "Alondra" teknesi, ikinci "Nazlı'm 2”, üçüncü ise "STS Bodrum" oldu. Alondra, klasmanında üçüncü kez The Bodrum Cup Kupası kazanarak yarış bayrağını ömür boyu taşımaya hak kazandı.

• İlk gün; The Bodrum Cup’a bugüne kadar gönülden destek vermiş ve hizmet etmiş Ömer Aras, Uğur Boran, Mehmet Oğuz, Alican Acar ve Erdoğan Yavaş anısına düzenlenen Bodrum–Gümüşlük arasında Bodrum Belediyesi İz Bırakanlar Etabı yapıldı. Etabın genel klasman sıralaması Scorpio Star, Alondra, Nazlı’m 2 oldu.
• İkinci gün; Gümüşlük–Leros arası TAV Passport Etabı, genel klasman sıralaması Eola, Alondra, Borina 1 oldu.
• Üçüncü gün; Leros – Leros arası NEF Etabı, genel klasman sıralaması Take It Easier, Vals, Nazlı’m 2 oldu.
• Dördüncü gün; Leros–Yalıkavak arası Palmarina Bodrum Etabı genel klasman sıralaması Grandi, Jasmin I, Borina 1 oldu.
• Beşinci gün ise; Yalıkavak–Bodrum arasında yapılan Techogym Etabı’nda genel klasman sıralaması Yaman Deniz, Cocotte, Gargantua oldu.

20 Yıldır Sektöre Veri Sağlıyor

The Bodrum Cup, yarışların son 20 yılının istatistiklerini tutarak yelkencilik sektörüne önemli veri kaynağı sağlıyor. Bodrum Cup Performance reyting sistemi ile 4 metrelik teknelerle 40 metrelik teknelerin aynı kategoride yarışabildiği The Bodrum Cup’ta tekneler böylece önceki yılların verilerine göre bir sonraki yarışa avantajla başlayabiliyor.

Mavi Yolculuk Mutfağı Yemek Yarışması

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde mavi yolculuk turizminin gelişmesinin ve denizlerimizin temizliğinin denizde yaşama ve yemek kültürü ile yakından ilgili olduğunu belirten The Bodrum Cup, "Mavi Yolculuk Mutfağı Yemek Yarışması" düzenledi. Bu yılki yarışma önceki yıllardan farklı olarak iki aşamadan oluştu. İlk aşamada dereceye giren beş aşçı final turunda yarışmaya hak kazandı. Aşçılar, belirlenen ana ürüne göre jüri üyelerine sunarı tarifleri kendileri belirledi.

Ana sponsorluğunu Allium Villas’ın yaptığı "Mavi Yolculuk Mutfağı Yemek Yarışması” finali, Leros–Yalıkavak arasında gerçekleşen Palmarina Bodrum Etabı sonunda yapıldı. Yarışmanın finalinde daha önceki elemelerde sırasıyla ilk beşe giren tekneler; Alice, Grandi, Kinidos, Zeus ve Swan teknesi tekrar yarıştı. Daha önce levrek balığı ile yapılmış yemekler ile jürinin karşısına çıkan yarışmacılar, finalde ahtapot kullanarak özenle hazırladıkları yemeklerini ünlü gurmeler Ali Esad Göksel (Haber Türk Gazetesi Köşe Yazarı), Faruk Şüyun (Dünya Gazetesi Köşe Yazarı), Musto Bistro’dan Mustafa Yavaş, Allium Villas Genel Müdürü Kağan Avcı ve Gastronometro’dan Maximilian J.W Thomae’den oluşan jüri üyelerine tattırdı. Jürinin değerlendirmesi sonucunda, 8 metrelik bir tekne olan Alice geçen yıl olduğu gibi bu yıl da birincilik ödülünü kaptırmadı. Jürinin sıralamasına göre Swan ikinci, Grandi ise üçüncü oldu. Gastromutfak tarafından yarışmanın birincisine 1.000, ikincisine 750 ve üçüncüsüne 500 TL tutarında hediye çekinin yanı sıra Allium Villas’tan iki gece konaklama ödülü verildi.

Yelkenciler Sertap Erener'in Muhteşem Konseriyle Coştu

Beş gün süren yarışların sonunda Bodrum’un ünlü mekanı Halikarnas’ta düzenlenen törenle pek çok farklı kategoride yarışan 125 tekne arasından kazananlar ödüllerini aldı. Müsgebi teknesi ile yarışa katılan ve belediye başkanı olarak verdiği destekler için ödül alan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon "Bu yarışta 15 metrelik Müsgebi teknesi ile biz de yarıştık, ben de yelken açtım, sizlerle beraberdim. Ama ben bu ödülü, bu güzel tekneyi yapan Goca Usta İsmail Özyurt için alıyorum." dedi. Açılış töreninde Mandalin Bar’da Mehmet Erdem, ilk etap sonunda da Gümüşlük Off Club’ta Fatma Turgut’un konserleriyle yelkenciler günün yorgunluğunu eğlenerek attı, ertesi günün yarışları için enerji topladı. Ödül gecesinde ise Club Halikarnas’ta ünlü ses sanatçısı Sertab Erener, sevilen şarkılarını yelkenciler için söyledi.

Fotoğraf Atölyesi Renk Kattı

The Bodrum Cup’ta bu yıl Fotoğraf Atölyesi olarak Halikarnas BOFSAD ekibi de yer aldı. Yarışı an be an takip ederek farklı açıları ve ambiyanslarıyla fotoğraflayan ekip, unutulmaz anılara vesile olan 28. The Bodrum Cup’ı ölümsüzleştirdi. Katılan fotoğrafçılar arasında Hakan Çağlar, Tuncay Özdal, Ata Yakup Kaptan, Serkan Turaç, Burak Şenbak, Ömer Serkan Bakır, Serpil Kaptan, Burak Barutçu, Betül Alioğlu, Utku Zırh, Murat Özçelik, Ömer Doğan bulunuyordu. Yarışı fotoğraflamanın yanı sıra Prof. Ata Yakup Kaptan, Serpil Kaptan, Burak Şenbak, Ömer Serkan Bakır’ın sunumlarıyla fotoğraf sanatının çeşitli teknikleri konuşuldu.

Instagram Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

Concept Yapı sponsorluğunda ve BOFSAD’ın jüriliğinde tüm katılımcılara açık olarak The Bodrum Cup Instagram Yarışması düzenlendi. Jüride akademisyen Ata Yakup Kaptan, eğitmen Serkan Turaç, organizasyon komitesinden Mustafa Türk yer aldı. Kategorileri “En İyi Yarış Görseli”, “En Coşkulu Anlar” ve “En İyi O An” olarak belirlenen yarışma fotoğrafları #instabodrumcup başlığında toplandı. Kazananlara GoPro hediye edildi.

Etkinlikler Yarışı Festivale Çevirdi

The Bodrum Cup boyunca düzenlenen çeşitli etkinlikler de organizasyona renk kattı. Yarışan teknelerin flamalarını Bodrum Sağlık Vakfının özel öğrencileri boyadı. Ayrıca Palmarina’da düzenlenen kitap imza gününde yazar Cezmi Çoban “Bodrum Masalları” kitabı, Gurur Göç “Erken Gördüm Hayatı” kitabı, Demet Cengiz “Patronca” kitabı, Halis Açacak da “Mehmet Yavaş Süngercim” kitabı ile okurlarıyla buluştu. Bodrum Sağlık Vakfı özel öğrencilerinin seramik eserleri sergilendi. Fahri Kaptan teknesinde açılan The Bodrum Cup Art Show kapsamındaki 1. Karma Resim Sergisi de organizasyon boyunca limanlarda ziyarete açıldı. Sergide Ali Atmaca, Volkan Coşkun, Doğu Çankaya, Zeynep Çavuş, Musa Köksal, Ahmet Kuşakçı, Emel Şahinkaya, Yavuz Tanyeli, Metin Ünsal ve Serhad Yenen’in resimleri yer aldı. Ayrıca Prof. Dr. Galip İsen tarafından yapılan söyleşide, Bodrum’da bir meçhul denizci anıtı yapılması yönündeki projenin ilk adımları da atıldı.

Karada Etkinlikler Devam Etti

Yelken yarışları denizde devam ederken The Bodrum Cup’ın etap sponsorları arasında yer alan Technogym – The Wellness Company’nin Türkiye Temsilcisi Vittirio Zagaia ve ISIS Hotel Genel Müdürü Melih Alemdar’ın ev sahipliğinde bir lansman toplantısı yapıldı. Bodrum yarımadası otel yöneticileri, otel sahipleri, BODER üyeleri, ilgili eğitim kurumu temsilcileri ve öğrencilerinin katıldığı toplantıda Vittirio Zagaia, “Hospitality Wellness Center Solution” hakkında yeni trendleri sundu. Artık “Fitness Merkez”leri değil, konuklara sağladığı katma değerin otellerle birlikte pazarlanması gerektiğini ve potansiyel merkezi konuklara kişiye özel yaklaşım gerektiğini detaylarıyla anlattı. Toplantı sonunda Bodrumlu otelcilere ve yöneticilere 2017’de otellerdeki Technogym Fitness merkezlerine yıllık bakımın ücretsiz bilgisini verdi.

The Bodrum Cup Toplu Sonuçları; http://www.bodrumcup.com/toplu-sonuclar-492/ linkinden görülebilir.

Ana Sponsor: Palmarina Bodrum
Etap Sponsorları: TAV Passport, Technogym, Nef
Sponsorlar: THY, Metro, Gastrometro, Bluemint, Argo, Europcar, Consept Yapı, Allium Villas, Barbaros Yachting, Ağanlar, Merhaba, Halikarnas The Club, Ekin Ses, Acıbadem, Kapsam Grafik, Daynamicweb, Bodrum Creative, Değirmenburnu, Mandalin Bar, Off Gümüşlük, Marina Yacht Club, Isıs Otel, Manastır Otel, Gulet Otel, Körfez Restaurant, Körfez Bar, Studiomutfaq, Arpa, Karpuz, Beze Group, Bosis, İçkale, NB İletişim, Kaplan İnşaat, Polisan, Hemel, Muart Cafe Plaj, Latife Hanım Meyhanesi, Magnific, Eskiceshme Otel, Bodrum, Parkım Ayaz Hotel, Neyzen Travel&Yachting, Kalymna Yachting Club, Bodrum Dans Kulübü, Bilişim Teknolojileri ve Bilişimciler Derneği-BTDER, Sokak, Turquoise Tours, Deniz Kurtarma Bodrum, Çekim Halat, Bodrum Açık Deniz Yelken Kulübü, Bodrum Marina, Admiral, Sun Gulets, Halikarnas BOSFAD, Tooway, Zeynep Sanat Galerisi, Queen Travel, Bodrum Cankurtarma ve Su Sporları Kulübü Derneği, Ercan Rent a Car, Bodrum Özel Transfer, Faber Kimya, Lapina, Leman Kültür, Şirin, Gangava Rest..
Destek veren Kurumlar: Bodrum Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Deniz Ticaret Odası, Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Denizciler Derneği, TÜRSAB, Boder, Liman Başkanlığı, Sahil Güvenlik, Bod Deniz Kurtarma, Acıbadem

28. The Bodrum Cup Yarış Takvimi ve Rotası;

17 Ekim Bodrum – 28. The Bodrum Cup Kortej, Kampana Töreni ve Açılış Partisi
18 Ekim BODRUM BELEDİYESİ “İZ BIRAKANLAR"
(Ömer Aras-Uğur Boran-Mehmet Oğuz-Erdoğan Yavaş) ETABI Bodrum-Gümüşlük
Konser – FATMA TURGUT
19 Ekim TAV PASS PORT ETABI Gümüşlük-Leros
20 Ekim NEF BODRUM ETABI Leros-Leros
21 Ekim PALMARİNA BODRUM ETABI Leros -Yalıkavak
Mavi Yolculuk Mutfağı Yemek Yarışması FinaliKonser
22 Ekim TECHNOGYM ETABI Yalıkavak-Bodrum
Ödül Töreni
Kapanış Partisi ve Konser – SERTAB ERENER

www.bodrumcup.com info@bodrumcup.com
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN