KÜLTÜR & SANAT -- 13 Haziran 2016

"Üç Denizin Arasında" Sergisi Arkas Sanat Merkezi'de Devam Ediyor

Magazinizmir
Arkas Sanat Merkezi, Üç denizin arasında, XVII. yüzyıldan XIX. yüzyıla Osmanlı ve Fransız Boğazlar Haritaları Sergisi ile tarih meraklılarına kapıların 6 Mayıs'ta açmıştı.

Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle hazırlanan Üç denizin arasında, XVII. yüzyıldan XIX. yüzyıla Osmanlı ve Fransız Boğazlar Haritaları Sergisi‘nde Fransa Ulusal Kütüphanesi ve Fransa Milli Arşivi’nin ilk kez ödünç verdiği İstanbul ve Çanakkale boğazlarına ait haritalar teşhir ediliyor. 

Sergi; haritalar üzerinden deniz yolu ulaşımı, Antik Çağ yerleşimleri, ordu ve silahlı kuvvetlerin sahip olduğu yerleşkeler, civardaki kırsal ve ekilebilir alanlar, coğrafi ve kültürel sınırlar bağlamında iki medeniyetin birbiriyle teması gibi konularda geçmişe ışık tutuyor.

Türkiye ve Fransa kaynaklı haritalar sayesinde hem İstanbul ve Çanakkale Boğazı, hem de Osmanlı ve Fransız haritacılığı hakkında karşılaştırmalı bir bakış açısı sunuyor. Sergi kapsamında Fransa’dan gelecek haritaların yanı sıra Topkapı Sarayı, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi Kütüphanesi, Deniz Müzesi, Başbakanlık Osmanlı Arşivi ve çeşitli koleksiyonlardan derlenmiş haritalar yer alacak. Sergide kılavuz haritaları ve askeri haritaların yanı sıra müsveddeler, hesaplamalar, taslaklar, ve karalamalar da ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Böylece çoklukla "bitmiş ürünler"in tercih edildiği etkinliklere kıyasla, Arkas Sanat Merkezi’nin ev sahipliğini yaptığı sergide, haritaların üretim süreci de gözler önüne seriliyor.

Serginin içeriğini derleyen Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü, Fransız kurumlarının sahip olduğu olağanüstü haritaları Türkiye’de tanıtarak, iki ülke arasındaki bilimsel iş birliğini pekiştirmeyi hedeflendi.

Arkas Sanat Merkezi

1380 Sokak No.1 Alsancak-İzmir – 0232 464 66 00
Ziyaret: Pazartesi hariç, Salı-Pazar 10.00-18.00, Perşembe 10.00-20.00
Giriş Ücretsizdir.

Sergi 06.05.2016-31.07.2016 tarihine kadar devam etmektedir.

FACEBOOK İLE BAĞLAN