KÜLTÜR & SANAT -- 16 Haziran 2016

"Sevgili Doktor" Oyunu Büyük İlgi Gördü

Magazinizmir
İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi’nde görev yapan tiyatro sevdalısı 17 doktor, hemşire, yönetici ve teknisyen, sahneye koydukları Çehov’un 'Sevgili Doktor' adlı oyunuyla yılların tiyatrocularına taş çıkarıyor.

İzmir’in 108 yıllık geçmişe sahip olan İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi tarihinde bir ilk yaşanıyor. Hastanenin farklı birimlerinde görev yapan doktor, hemşire, yönetici ve teknik personelin bir araya gelerek kurduğu 'Tiyatro Kulübü' üyeleri, sahneye koydukları 'Sevgili Doktor' adlı oyunla usta tiyatroculara adeta taş çıkartıyor. Eşrefpaşa Hastanesi Tiyatro Kulübü, günümüzde halen güncelliğini koruyan bir toplumsal eleştiri sunan, Amerikalı oyun yazarı Neil Simon’un Anton Çehov’un hikayelerinden oyunlaştırdığı tek perdelik oyunla 22 Haziran 2016 Çarşamba günü Kültürpark İzmir Sanat Merkezi’nde ikinci kez seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Yoğun çalışma tempolarına rağmen 6 ay boyunca büyük bir şevk ve özveriyle hazırlanan “tiyatro gönüllüsü sağlıkçılar”, oyunun prömiyerini 26 Mayıs’ta Güzelyalı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirmişti.

Hastaneden Sahneye

17 kişiden oluşan 'Eşrefpaşa Hastanesi Tiyatro Kulübü' Kasım 2015’te kuruldu. Kulak Burun Boğaz Uzm. Dr. İrfan Eker, Kardiyoloji Uzm. Dr.Gaffar Karadoğan, Psikolog Şengül Çavuşoğlu, Ortopedi Uzm. Opr.Dr.Hakan Özer, Sosyolog Binnaz Durdu, Hemşire Gülçin Akın, Müdür Yardımcısı Hakan Özyar, Biolog Rana Tekin, Radyoloji Teknisyeni Meral Gezer, Radyoloji Teknisyeni Burcu Çeliktuğ, Dermatoloji Uzm. Opr.Dr.Serap Karadoğan, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmn. Opr.Dr. Fulya Alpaslan Safati, Dr.Hasan Hüseyin Tokgöz, Sekreter Nurcan Sevim Mut, Biyomedikal Görevlisi Veysel Çiçek, Fizyoterapist Saniye Sönmez Aydınoğlu ile Dr.Olcay Lök’ten oluşan Tiyatro Kulübü, çalışmalarını Yönetmen Mahir Özel’in eğitim ve yönetiminde mesai saatleri dışında sürdürdü. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi’nin destekleriyle sadece bir kez seyirciyle buluşan oyun, büyük beğeni topladı. İlk kez sahneye çıktıkları halde, yılların tiyatrocularını aratmayan sağlık çalışanları, şimdi oyunlarını bu kez İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın da izleyeceği 22 Haziran’da sahnelemeye hazırlanıyor. 

FACEBOOK İLE BAĞLAN