KÜLTÜR & SANAT -- 16 Haziran 2016

RUE 1387, Yeni Sezonu Korcan Karar'ın Fotoğraf Sergisi İle Açtı

Magazinizmir
Konsept mağazacılık anlayışı ile dikkat çeken RUE 1387, Alaçatı sezonunu gazeteci ve haber spikeri Korcan Karar’ın "Vatan Evlatları Mehmetçik" adını verdiği fotoğraf sergisi ile açtı.

Mekanın sahibi Funda Arkas ile eşi Bernard Arkas’ın ev sahipliğinde düzenlenen açılışa, usta gazeteci Uğur Dündar, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ve İzmir’in tanınmış simalarından yüzlerce davetli katıldı. 19 Mayıs Perşembe, saat 19.19’da açılan sergide, 19 fotoğraf yer aldı. 1990’lı yıllarda Hakkari Çukurca Çayırlı Karakolu’nda görev yapan Mehmetçiklerin bulunduğu fotoğrafların satışından elde edilen tüm gelir Mehmetçik Vakfı’na bağışlanacak. "Photo Journalism" türünde çekilmiş eserler, o dönemde bölgede görev yapan Hava Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarının çalışmalarını, operasyonlarını, Somali Harekatı’nı ve Bosna’da görev yapan Mehmetçikleri anlatıyor.

 

Orijinal dia pozitiften günümüz teknolojisi dijital baskıya transpoze edilip tuvale basılan fotoğrafların renk ayrımı, baskı ve çerçevelemesi Alaçatı’da gerçekleştirildi. Veryeriler İnşaat, Sevkon Gayrimenkul, Delmar Suites ve Ferdi Baba Restoran’ın katkılarıyla düzenlenen sergi, aynı zamanda Alaçatı’nın köy tarihinde üretilen ilk sergi olma özelliğini taşıyor. Açılışta konuşan Korcan Karar, "Bu sergiyi canını vatan toprağı için veren aziz şehitlerimize ve değerli gazilerimize ithaf ediyorum. Hepsini rahmet, saygı ve minnetle anıyorum. 19 Mayıs gibi anlamlı bir günde bu sergimizi halkımız ile buluşturmaktan büyük onur duyuyorum” dedi. RUE 1387’nin sahibi Funda Arkas ise “Bu yıl iki katlı ve daha geniş bir alanda hizmet veriyoruz, bu nedenle mekanımızın bir kısmını sanatsal çalışma ve sergilere ayıracağız. Açılışımızı ‘Vatan Evlatları Mehmetçik’ sergisi ile yapıyor olmaktan gurur duyuyorum" diye konuştu. 

FACEBOOK İLE BAĞLAN