KÜLTÜR & SANAT -- 10 Ağustos 2017

Kül Kızı'nın Yapımcılarından Sürpriz Bir Proje Geliyor

Magazinizmir
Türkiye’de ilk kez denenen konseptiyle dikkatleri üzerine çeken 'Kül Kızı'nın yapımcıları yine bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.

14 Ağustos’ta çekimlerine başlanacak 'Bir Eylül Uykusu' adlı sinema filmiyle izleyicinin karşısına çıkmaya hazırlanan ekip, 16 Ağustos’ta gerçekleştireceği kokteylle Bir Eylül Uykusu’nu basına tanıtacak.

Oyunculuğunu ve yönetmenliğini Kül Kızı oyunundaki muhteşem performansıyla dikkatleri üzerine çeken Mutlu Polat’ın yapacağı filmin yapımcılığını ise yine Roket Yapım üstleniyor.

Toplumsal travmaların bireyler üzerinde yarattığı rahatsızlıklar ve artan depresyon olaylarına değinecek olan filmde, 12 Eylül travmasının ikinci nesil temsilcisi Nazlı’nın, düş ve gerçeklik ayrımından uzak kurgusal bir gerçeklik içindeki yaşamı anlatılıyor. Film, diğer kahramanı Ayhan üzerinden de sosyo ekonomik ve kültürel çarpıklıkları işlerken iki kahramanın başarısız aşk ilişkisini herhangi bir politik unsuru hedef almadan izleyiciye aktarıyor.

Türkiye’de Bir İlk

Gerçek ile doğrunun her zaman aynı olmadığını söyleyen Yönetmen ve oyuncu Mutlu Polat "Amacımız bu film ile uyumsuz ve aykırı bulduğumuz hayatlara samimi bir pencere açarak sorunları görmek ve genel anlayışın görmezden geldiği gerçekler ile yüzleşmesi için düşünmesini sağlamak" dedi. Bir Eylül Uykusu’nun Yapımcısı Roket Yapım Kurucusu Ercan Mertbilek ise animasyonlarla zenginleştirilen filmin salt gerçekliği gözler önüne sermesinin yanısıra kahramanların iç dünyalarına el attığını ve Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek olan projenin iki ayrı montaj sürecinden geçeceğini söyledi.

Mutlu Polat Kimdir?

Vedat Çorbacıoğlu’ndan klasik piyano eğitimi alan sanatçı 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro ve Oyunculuk Bölümünü tamamladı. 1991 yılında Universite di Bologna’da reji üstüne master yapıp, İtalya’da Dodele e Dodele adlı tiyatro gurubunu kurarak kendi oyunlarını sahneye koydu. Uzun zamandan beri underground sanatlarla ilgilenen sanatçı, Türkiye’ye döndükten sonra televizyon, tiyatro ve sinema üzerine çalışmalarına devam etti. Son Osmanlı-Yandım Ali, Laleli’de Bir Azize, Azap Yolu, Çınaraltı, Üvey Baba gibi yapıtlardan tanınan sanatçı daha sonra Kara Kentin Çocukları, Çalınan Ceset, 24 Saat gibi yapımların TV ve sinema müziklerini yaparak olgunluk dönemine ulaştı. Ferzan Özpetek ve Kartal Tibet’in filmlerinde yönetmen yardımcılığı yapan sanatçı 2009 yılından itibaren kişisel çalışmalarına ağırlık vererek sinematik müzikal anlatım potasında Çoban Yıldızı ve Tünel’den sonra Kül Kızı adlı eseriyle sanatseverlerle biraraya geldi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN