HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 23 Şubat 2018

'Bir Eylül Uykusu' Sahnede…

Magazinizmir
19 Aralık 2017 de Prömiyeri gerçekleştirilen Bir Eylül Uykusu artık sahnede.

‘’Bir Eylül Uykusu’’ Gaziemir, Karşıyaka ve ardından Buca’da İzmirli sanat severlerle buluşuyor.

Öyküsü gerçek kişi ve olaylardan yola çıkılarak kurgulanan filmin ilk versiyonu28 Şubat 2018 Çarşamba günü Gaziemir Belediyesi Gaziemir Atatürk Kültür Merkezi'nde; 02 Mart Cuma günü Karşıyaka Belediyesi ev sahipliğinde Karşıyaka Hikmet Şimşek sahnelerinde gösterime çıkıyor. Gaziemir ve Karşıyaka’da ki gösterimlerin ardından 6 Mart günü Buca Belediyesi'nin ev sahipliğinde 9 Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi konferans salonunda izleyicilerle buluşacak olan "Bir Eylül Uykusu" 12 Eylül’ün toplumsal travmatik atmosferi içindeki ikinci nesli iç içe geçmiş iki sarmal metin halinde ele alıyor.

Gerçek anlamda sokağın hikayesi olan çalışma, konsepti ile ülkemizde bir ilke imza atıyor.Senaryosunu yazan ve yöneten sanatçı Mutlu POLAT filmin ana karakterini canlandırdığı gibi gösteride sahnede de meddah olarak yer alıyor. Gösterimde filmin alt yapı müzikleri ve efektlerinin yanı sıra müzisyen Raci Çığırtkan üflemeli çalgılarla doğaçlama tınılarıyla canlı performans sergiliyor.

Yapımcılığını Roket Yapımın üstlendiği bu gösteri için Yapımcı Ercan Mertbilek; "İyon kültürünün zenginliklerini bağrında barındıran İzmir’den yola çıktık. Bir toplumun yüzünü ileriye döndüren en önemli unsurların başında Sanat gelmektedir. Bir Eylül Uykusuile dışarıda kalmış hayatlara bir pencere açmaya çalışarak birçoğumuzun görmezden geldiği gerçekleri cesaretle izleyicinin karşısına çıkardık. Başta İzmir’li sanatseverlerin gösterdikleri yoğun ilgiye ve bizleri onlarla buluşturan Belediyelerimize şimdiden teşekkür ederiz" dedi.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN