KÜLTÜR & SANAT -- 15 Haziran 2016

Aile Şirketlerinin Geleceği İçin 5 Kitap Yazdı

Magazinizmir
İzmirli işadamı ve Slovenya Fahri Konsolosu Mazhar İzmirlioğlu’nun aile şirketlerinin geleceği için akademik alanda yaptığı çalışmalarının yer aldığı 5 ciltlik kitabı kitapçılarda yerini aldı.

Aile şirketlerinin ayakta kalması için şirket anayasasının gerekliliğine işaret eden İzmirlioğlu, 5 ciltlik kitabının yanında kaleme aldığı "Aile Anayasası" broşürünün de anayasa yapacak ailelere yol gösterici olacağını söyledi.

Sürdürülebilirliğin Temeli Anayasa

Bir aile şirketine sahip olmaktan büyük mutluluk duyan İzmirlioğlu, aile şirketlerinin gelişmesi ve sürdürülebilir olması için bir aile anayasasına sahip olması gerektiğini belirtti. Ailelerin çıkarları, gelecek nesillerin yararı ve şirketin bekası için özveri haline bir anayasa hazırlanmasının önemine işaret eden İzmirlioğlu, "Aile şirketleri ekonomik yaşantımız içinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu şirketlerin kaybolmaması, işlevlerini yitirmesi ekonomiye negatif etki yapıyor, tam tersine aile şirketlerinin ekonomiye katkısı artmalıdır, toplumsal yararları yaygınlaşmalıdır. Yapılan araştırmalar sadece ülkemizde değil, dünya genelinde aile şirketlerinin en büyük sorununun profesyonellerle çalışma durumunda ortaya çıktığını gözler önüne sermekte. Bu yüzden aileyle profesyonellerin anlaşabilmesi için bir ortak dilin yaratılması gerek. Bu ortak dil ise bir aile anayasası ile sağlanabilir" dedi.

Şirketin Bekası Anayasada

Çıkardığı 5 ciltlik kitabın içeriğinde teorik ve pratik dillerin bir arada olduğunu açıklayan İzmirlioğlu, "5 kitaplık seride kuşaklararası geçiş ve liderlik devri, gelecek neslin hazırlanması, kariyer, profesyonellerle yönetim, kurumsal kimlik ve yönetim başlıkları altında şirketler açısından birçok hayati bilgi bulunmaktadır. Ayrıca aile anayasası başlığı altında kaleme aldığım broşür aile anayasası hazırlayacak aile şirketlerine yol gösterici bir eser olarak kitapların yanında verilmekte. Bu sebeple kitaplarımda da belirttiğim gibi bir aile şirketinin bekası aile anayasasından geçer" diye konuştu.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN