HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 24 Eylül 2016

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu Projesinde İzmirli Cemdağ İmzası

Magazinizmir
Optik alandaki patent çalışmalarıyla enerji tasarrufu ve yüksek ışık konforu sağlayan Cem markalı ürünler geçtiğimiz günlerde hizmete açılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu projesinde fark yarattı.

Türkiye’nin 4. Büyük köprüsü olan Nissibi Köprüsü’nü de aydınlatan Cemdağ Aydınlatma A.Ş. dün açılışı yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu projesini ve aydınlatmasını şirket bünyesindeki mühendisler tarafından AR-GE merkezinde çalışmaları yapılarak patenti alınan özel optik sistem kullanılan yol, tünel armatürleri ve projektörlerle gerçekleştirdi.

Endüstriyel aydınlatma sektörünün toplam 52 ülkede tercih edilen markası olan Cemdağ, AR-GE merkezinde geliştirdiği ürünlerle Türk patent enstitüsüne kayıtlı 41 farklı patent çalışmasıyla fark yaratmaya devam ediyor.

1968 yılında kurulan, Teknik ve endüstriyel aydınlatma sektöründe Türkiye’nin lider firmalarından olan, Cemdağ Aydınlatma San. ve Tic. A.Ş. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu ile bağlantı ve kavşaklarını patenti kendilerine ait özel optik sistemli armatürleriyle aydınlattı.

Cemdağ, otoyol ve kavşaklarda Sharp serisi C186 ve C185 yol armatürleri, tünel ve geçitlerde Tunnel C707 tünel armatürleri, gişelerde ise FloodView C441 projektör serisi kullandı. Projede kullanılan ve patenti Cemdağ’a ait özel optik sistemli armatürler; daha geniş alanları aydınlatması ile kullanılan direk ve armatür sayısında önemli ölçüde tasarruf edilmesini sağladı; verimliliği arttırdı.

İlk planlanan projeye göre yüzde 40 enerji tasarrufu sağlandı.
Kuzey Çevre Otoyolu projesinde ortalama 40 metrede bir dikilmesi öngörülen aydınlatma direklerinde, patenti kendilerine ait Sharp serisi C186 modeli ürünler ve patentli CR2200 optik sistem armatür kullanarak direk aralıklarının 48 metreye çıkarılmasını sağlayan Cemdağ Aydınlatma A.Ş. bu sayede ilk projede belirlenen direk sayısında yüzde 22 oranında tasarruf edilmesini sağladı. Bu tasarruf sayesinde de yüzlerce adet daha az armatür kullanılması sağlayan Cemdağ, armatürlerde kullanılan özel optik sistemli armatürleri ile harcanacak olan elektrikte de yüzde 40 üzeri tasarruf etti.

41 Patenti Var

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprü ve otoyollarının aksine ilk kez Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ve otoyol bölümlerinde bir Türk markası tercih edildi.
Yavuz Sultan Selim ve Kuzey Çevre Otoyolu’nun aydınlatılmasında Cem markalı ürünlerin tercih edildiğini söyleyen Cemdağ Aydınlatma San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sina Cem, "1968 yılından bu yana teknik ve endüstriyel aydınlatma alanında sektörde faaliyet gösteriyoruz. Bu büyük projede ürünlerimiz tercih edildiği için gururlu ve mutluyuz. Bu tercihinden dolayı ICA’ya teşekkür ederiz. İç ve dış aydınlatma alanında Teknik ve endüstriyel aydınlatma ekipmanları üretiyoruz. Saatte 9 adet Yavuz Sultan Selim Köprüsü aydınlatacak armatür üretim kapasitesine sahibiz" dedi.

AR-GE ve patent çalışmalarına kesintisiz şekilde devam ettiklerinin altını çizen Cem, "Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu aydınlatmasında kullandığımız özel optik sistemli armatürler AR-GE birimimizde geliştirilip patentleri alınmış ürünlerdir. Bu ürünlerin yanı sıra yine bizim geliştirdiğimiz ve patentini aldığımız 41 adet belgemiz var. Bu patentler ile ürünlerimize ekstra özellikler ve katma değerli projeler yaratıyoruz" diye konuştu.

52 Ülkede Faaliyeti Gösteriyor

İç pazarda birçok segmentte pazar liderliğini koruduklarını ve Cem markalı ürünlerle 5 kıtada aktif olarak bulunduklarını vurgulayan Cem, "Ülkemizin son yıllarda hayata geçirdiği bu çok önemli projede tercih edilmekten ve enerji tüketiminde ciddi oranlarda tasarruf sağlamış olmaktan yüzde 100 Türk sermayeli bir şirket olarak gurur duyuyoruz" ifadelerini kullanana Cem, sözlerini şöyle sürdürdü; "Cemdağ’ın CEM markalı ürünleri hayatımızın her yerinde bizimle beraber. Check-up için gittiğimiz hastanede, alışveriş yaptığımız AVMlerde, yürüdüğümüz sokaklarda, araba kullandığımız otoyol, cadde ve yollarda, uçaklara bindiğimiz havaalanlarında, sanayi tesislerinde, hipermarketlerde, spor tesislerinde. Almanya, Amerika, ingiltere, Fransa gibi ülkeler dahil 15 farklı ülkede CEMDAĞ-CEM markası tescil edilmiş durumda. Ürünlerimiz 52 farklı ülkede satılıyor." dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN