İŞ DÜNYASI -- 27 Temmuz 2016

Teşvikler Türk Ekonomisini Hızlandırır

Magazinizmir
Ege Serbest Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (ESBİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Bilgen Salih Narlı, Hükümetin ekonomiyi canlandırmaya yönelik alacağı teşvik kararlarının Türk ekonomisini hızlandıracağını söyledi.

TBMM tatile girmeden açıklanacağı belirtilen teşvik paketinde yabancı yatırımcıya da teşviklerin artırıldığına dikkat çeken Narlı, "Körfez sermayesi başta olmak üzere yabancıları çekmek amacıyla güvenceler verilmesi, Türkiye’nin cazibesini arttırır" dedi.

Ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan ESBİAD Başkanı Bilgen Salih Narlı, hükümetin açıkladığı tedbir ve teşvik paketlerinin kağıt üzerinde kalmadan uygulanabilir olması gerektiğinin de altını çizdi.

Endişelerin Azaltılması Hedefleniyor

Hükümet kanadında açıklanan teşvikler iyi gibi görünse de yabancılar nezdinde Türkiye’ye karşı uzun vadeli rekabetçiliğini artıracak yapısal reformlar konusunda endişelerin sürdüğüne dikkat çeken Başkan Narlı, dünyada yatırım için bekleyen milyarlarca doları Türkiye'ye çekmek için yurtdışından gelecek para, altın ve dövize üç başlıkta güvence verilerek giriş - çıkış ve transfer kolaylığı sağlanarak bu tedirginliğin azaltılmasının hedeflendiğini söyledi.

Yabancılara Önemli İmtiyazlar

Teşviklerle birlikte yabancı yatırımcılar için oldukça önemli imtiyazların verileceğini belirten Narlı, “Türkiye'de belirlenecek miktarda konut alan, yatırım yapan kişiler oturum ve vatandaşlık alabilecek. Yabancılara vatandaşlık vererek nitelikli eleman çekilmesini öngören düzenleme ayrı bir kod kanunda düzenlenecek. Yatırım yapacak nitelikli yabancılara süresiz çalışma ve ikamet sağlayan Turkuaz Kart verilecek. Yabancı şirket ortaklarına Türkiye'de çalışma izni getirilecek. Kısa süreli hizmet verecek olan yabancı çalışan ve stajyerlere çalışma izni verilecek. Uluslararası şirketlerin Türkiye'yi bölge merkezi olarak kullanmaları halinde çalışanlara yönelik ücretler üzerinde alınan vergilere istisna getirilecek. İslam ülkelerinden sermaye akışını hızlandırmak ve oradaki finansman imkanlarının Türkiye’ye aktarılması amacıyla faizsiz finans ürünlerinin yaygınlaştırılması önündeki engeller kaldırılacak. Tabii ki en önemlisi de bu teşviklerin kağıt üzerinde kalmadan uygulanabilir olması” diye konuştu.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN