İŞ DÜNYASI -- 15 Mayıs 2017

Sanayiciler, Makine Bakımının İnceliklerini Öğrendiler

Magazinizmir
İzmir ve Manisa bölgesinde faaliyet gösteren sanayiciler, İduğ Petrol ev sahipliğinde düzenlenen "Endüstride kestirimci – önleyici bakım uygulamaları ve önemi" başlıklı panelde buluşarak makine bakımının inceliklerini öğrendiler.

Bölge firmalarının üretim ve bakım bölümlerinin müdürleri ile birlikte mühendislerin de katıldığı panelde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Makine Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. İlhan Konukseven katılımcılara makine bakımıyla ilgili altın değerinde tavsiyelerde bulundu.

Verimli Üretim İçin Bakım

Üretim tesislerinde enerji optimizasyonunun ancak makinelerin bakımlarının düzenli yapılmasıyla mümkün olacağını belirten Konukseven, "Arabalarımızdan örnek verirsek 100 liralık yakıtın ancak 21.5 lirasını verimli enerjiye dönüştürebiliyoruz. Kalanı, enerjinin ortaya çıkma sürecinde sürtünme gibi faktörler sebebiyle kayboluyor. Tesislerimizdeki makinelerimiz de aynı bu prensiple çalışıyor. Enerji verimini artırmak ve optimize etmek için özellikle sürtünmeyi mümkün olduğunca azaltmak gerekir. Burada da kaliteli, doğru yağlama malzemelerini kullanmak çok önemlidir" dedi.

Masraf Yalnızca Yüzde 3

Üretim süreçlerinde yağlama giderlerinin yalnızca yüzde 3 olduğunu belirten Konukseven, "Yağlama süreci makine bakımlarının en uygun fiyatlı ayaklarından birisini oluştursa da yapılan araştırmalar burada 1’e 40’lık bir verim oranı olduğunu gösteriyor. Yani yağlama konusunda yapacağınız her 1 liralık harcama, sizlere 40 liralık tasarruf sağlıyor" diye konuştu.

Castrol’den Geleceğin Yağı

Katılımcılara Castrol’ün yeni nesil yağ teknolojisi XBB hakkında bilgi veren Castrol İndirekt Endüstriyel Satışlar Koordinatörü Hakan Erzurumluoğlu, "Eskiden yağlarda performans artırmak adına formaldehit ve diosit gibi kanserojen maddelerin yanı sıra, boron gibi ağır metaller katkı olarak kullanılıyordu. Hala piyasadaki pek çok yağ bu maddeleri içeriyor. Fakat Castrol XBB serisinde insan sağlığına zararlı bu maddelerin hiçbirini katkı olarak kullanmadı. Üstelik buna rağmen yağların performansında bir düşüş olmaması, Castrol’ün sadece bir yağ üreticisi değil, teknoloji üreten bir firma olduğunu gösterdi" dedi.

Erzurumluoğlu’nun ardından söz alan Castrol Teknik Departman müdürü Ender Telyak ise, katılımcılara yeni XBB serisindeki ürünler ve kullanım alanları hakkında detaylı bilgiler verdi. Panel, birlikte yenen akşam yemeğinin ardından toplu fotoğraf çekilmesiyle son buldu.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN