İŞ DÜNYASI -- 17 Ağustos 2016

Marone Mobilya Kurucusu Mehmet Gökçen İle Keyifli Sohbet

Magazinizmir
Kurulduğu 2015 tarihinden bu güne dek bir yıldır sektöründe başarılı projelere imza atan Marone Firması kurucusu Mehmet Gökçen ile kısa bir sohbet gerçekleştirdik.

Yoğun çalışma temposu içerisinde bize zaman ayıran Mehmet Gökçen, firması ve sektörü ile ilgili yönelttiğimiz soruları yanıtladı.

Mehmet Gökçen kimdir? Sektöre ne zaman girmiştir?

Mehmet Gökçen İzmirlidir ve 2004 yılında bu sektöre girmiştir.12 yıldır direkt bu sektörün içindeyim çeşitli büyük kuruluş ve holding bünyesinde satışlar müdürü olarak görev yaptım. Özellikle İstanbul'da yüksek adetli projeler içerisinde yer aldım ve bu konuda epey deneyim kazandım.Geçtiğimiz yıl ise Marone markasını oluşturarak bu işe kendi markamla devam etme kararı aldım. Marone, sabit mobilya dediğimiz parke, mutfak, kapı,banyo ve giyinme soyunma dolabı gibi ürünlerin tasarımından üretimine ve montajından teknik servsine kadar olan bütün zincirin halkalarını oluşturan ve İzmir’den Türkiye geneline yayılmayı hedefleyen bir markadır.

Marone markasının doğuş hikayesi nasıl ? İsimi nereden esinlendiniz?

İsim İtalyanca kahverengi anlamına geliyor ve mobilyayı anımsatıyor.Bir de Marone, İtalyanın kuzeyinde göl kenarında yer alan İtalya'nın en güzel kasabalarından birisidir. Biliyorsunuz ki İtalya tasarımın merkezi konumunda olduğu için oradan esinlenilmiş bir isimdir. İsime yakışır tasarımlarla da kurulduğumuz 2015 tarihinden itibaren güzel projelere imza attık. Faaliyete 28 Ağustos 2015 tarihinde geçtik ve yaklaşık bir yılı geride bıraktık.

Marone tasarımları nasıl oluşuyor ve üretiminizden bahsedermisiniz?

Çamdibi'nde 2700 metre kare bir üretim tesisimiz var bu üretim tesisinde ebatlamamız, bantlamamız,üretim ve montajda dahil olmak üzere 15 personelimiz var.Bunun yanında çeşitli projelerde taşeron olarak çözüm ortaklarımız var onlardan da çeşitli projelerde destek alıyoruz. Bunun yanında teknik servis hizmeti veriyoruz. Bu bir yıl içerisinde çok güzel butik projelere imza attık. Çeşme Şantiye Evleri'nde, Mamur Baba'da ve Yıldız Burnu'nda butik çok güzel projeler yaptık. Egekoop’un Menemen'de 54 seyrekte 32 dairenin ilk iki etabının montajı bitti, 54 daire de yine teslim edildi. Bunun yanında Kar Yapı diye bir firmamız var onun da 12 dairelik Güzelyalı'da ki bir projesini bitirdik. Narlıdere'de ve Urla'da butik projelere imza attık. Bu bir yıl içerisinde daire adeti olarak yaklaşık 400’e yakın dairenin sabit mobilyası ile hali hazırda teslim ettik. Ciro olarak iki buçuk üç milyon arası bir ciromuz oluştu.Tasarımda görev alan burada mimar arkadaşlarımız var ve bu arkadaşlarımızla birlikte sektördeki deneyimlerimizi harmanlayarak tasarımlara bizde bir şeyler katıyoruz. Proje işlerinde yatırımcıya da bir şeyler katıyoruz. Bizim burada amacımız yatırımcımızın mobilyacısı ya da ürün tedarikçisi değil de tamamen çözüm ortağı olmaktır. Biz burada tüm proje tasarımlarımızda ve yapılanmamızda dairelerin fiyat eder satılır dengelerini yatırımcımızın bütçesini de düşünerek ona gore ürünlere yönlendiriyoruz; özellikle adetli işlerde yatırımcılarımıza çok faydamız oluyor. Biz diyoruz ki sizin işiniz inşaat, siz işin arsa arazi temin inşaat ve üretmek kısmıyla ve satışıyla ilgilenin, mobilya kısmını unutun işin bu kısmını aklınızdan çıkartın, bilin ki Marone Mobilya projeye girecek ve en uygun ve iyi şekilde projeyi bitirecektir. Biz sizin çözüm ortağınız olalım ve aklınızdan işin bir kalemini silin ve diğer kısımlarına odaklanın. En büyük amacımız yatırımcının üzerinden bu şekilde büyük bir yükü almaktır. Şimdiye kadar çalıştığımız birçok firmayla da bunu başardık.

Nihayetinde işin tasarım aşamasında ve hatta işin her kademesinde bir fiil işin başında yer alıyoruz. Aslıda işin satış ve pazarlama kısmı prosesin en kolay kısmı burada tüm iş organizasyonda bitiyor. İş hacmimizin %70'i tabi ki de projeli işler olduğu için üretilecek ve monte edilecek ürünün tasarımında işlevselliği ile fiyat eder dengesinin birarada olması önemli. İşin imalat detayını bilmeden tasarlandığı takdirde bu kez fiyat eder dengesi yüksek rakamları bulabiliyor bu da yatırımcıyı mutlu etmeyebiliyor. Biz bu sebeble projelerimizin tasarım aşamasında, işin imalat maliyet fiyat eder dengesi, üretim ve montaj sonrası kısmını bir arada düşünüyoruz. Tabi işi pazarlamak işin en kolay prosesi; ham maddeyi tedarik etmek bu ham maddeyi tasarım doğrultusunda işlemek ve proje alanına sevkederek malzemeyi projeye uygun şekilde hasar görmeden montajını sorunsuz gerçekleştirmek ve satış sonrası servis desteği ile projenin arkasında durabilmek, bu aşamaların hepsi bir bütün halinde değerlendirilmeli.

İşin proje tesliminden sonraki teknik servis destek aşamasına gelirsek Marone bu konuda ne tür bir ayrıcalık sunuyor?

Teslim ettiğimiz projelerimizde 2 yıl süresince resmi garanti belgemiz var. Fakat 2 yıl sonrasında da tüketicimizin yanında ürünümüzün arkasındayız. Üretimden kaynaklı bir sorun yaşandığında bu iki yıl süresi sonrasında da bedelsiz olarak, kullanım hatasından kaynaklanan bir sorun isede bedeli mukabilinde çözümler üretiyor teknik servis desteği veriyoruz.

Bir yıldır İzmir'de faaliyetteyiz peki İzmir dışında hangi projeleri gerçekleştirdik?

Şu ana kadar Bodrum'da bir proje yaptık bunun akabinde aynı bölgede yeni görüşmekte olduğumuz projeler var. Kasım - Aralık ayları itibariyle orada yeni projelere imza atacağız. Bunun yanında otel odaları tasarımlarımız var ve bunun üretimini yapıyoruz. Akdeniz ve Ege bölgesinde yer alan otel temaslarımız ve yeni projelerimiz var. Otel konusunda ki tecrübelerimiz çok fazla. Ege ve Akdeniz turizim bölgeleri olduğu için potansiyeli çok yüksek. Turizim yatırımcısına da maksimum işlevsellikle ve en iyi kalitede minimum fiyatı yakalayarak hizmet veriyoruz.
Müheahhit'lerle olan çalışmalarımızda biz işi biraz daha önden bağlamak istiyoruz. Önden bağladığımız işlerde işin son kısmı biraz daha sorunsuz bitiyor. Biz burada mimarı proje hizmeti de sunuyoruz, elektirik tesisatından su tesisatı projesine kadar çizip yatırımcıya teslim ediyoruz. Böyle olduğu takdirde projenin bu kısmından itibaren dahil olduğumuz yerlerde işin mutfak tasarım ve montaj aşamasında tesisat ile ilgili uyum sorunu ve teknik problem ile karşılaşmamış oluyoruz ki bu da yatırımcı için büyük bir avantaj oluşturuyor zaman ve motivasyon kaybı yaşanmamış oluyor.Sorunsuz sıkıntısız işimiz devam edip donuçlanmış oluyor. Kapıda Antalyada yer alan ve 10 bin metre karelik bir üretim tesisinde faaliyet gösteren Has Orman ürünlerinin Ege Bölge distributorü konumundayız. Onun ürünlerini projelerimize sunuyoruz.İlk el olmamızdan dolayı çok uygun fiyatlara tedarik yapabiliyoruz. Parkede ise AGT’nin bayiliğini üstlendik. AGT parke ve süpürgelik satıyoruz .Sektördeki yenilikleri çok yakından takip ediyoruz. Yurtdışındaki trendleri yakından takip ederek onları en hızlı şekilde Türkiye'deki projelere ilk yansıtan firma olmaya çalışıyoruz.

İnşaat sektörüne bakış açımız nedir? 2016 sektör açısından nasıl geçiyor? 2017 de sektörü neler bekliyor?

2016 genelinde inşaat sektöründe Türkiye açısından bir duraksama olsada İzmir duraksamadan çok fazla zarar görmedi. Niye zarar görmedi İzmir bu konuda yeni ivme kazanan ve gelişen bir şehir dünya batıya doğru kayıyor Türkiye de batıya doğru büyüyerek gelişiyor. İzmir’de de son yıllarda çok başarılı ve büyük inşaat projeleri gerçekleştirildi. Şehrin görüntüsünde ciddi değişiklikler dikkat çekiyor. İzmir - İstanbul otoyolunun tamamlanmasının buna çok katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bunun yanında sektöre kentsel dönüşüm projesnin de olumlu bir etkisi var. Bu nedenle önümüzde ki yıllarda da sektörün İzmir’de daha da ivme kazanarak gelişeceğini öngörüyor ve buna göre de şirket altyapımızı hazırlıyoruz.

Son olarak ofisinizi niye Folkart'ta seçtiniz? Misafiriniz geldiğinde ofiste nasıl ağırlıyoruz ve proje sunumlarınız nasıl gerçekleşiyor?

Ofisi niye Folkart'ta seçtik; bize gökdelende mutfak mı satılır neden Karabağlar'da ya da Kısıkköy'de değilsiniz diye çok sordular. Biz şuna inanıyoruz; Dünyadaki trendleri yakından takip ettiğimizi söylemiştik.Dünyada da satış pazarlama kültürü üretimden farklı bir kültürdür. İkisi bir çatı olduğu takdirde hep sorunlar çıkıyor.Amerika'ya bakın New York, Manhattan gökdelenler muhiti. Amerika'da üretim yapan şirketlerin satış pazarlama departmanları hep bu gökdelenlerde yer alıyor. Ve buradan dünyaya satış pazarlama yapıyorlar.Bu son yıllarda ülkemizde İstanbul'da da bu şekli aldı. Biz de bu konuda İzmir'de bir öncü olduğumuzu düşünüyoruz.

Misafirimiz geldiğinde ilk önce sahadan üretim ve fiyatlandırma ölçülerini alıp relövemizi çıkartıyoruz. Bu aldığımız röleveyi ofisteki mimari ekibimiz otoket ve bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak görüntüye dökerek sunum gerçekleştiriyor. Yatırımcımız ekranda sunumu yapılan projede değişiklik isterse anında üzerinde değişiklik yapıyoruz. Projeyi birebir görmesini sağlayarak üzerinde detaylı çalışma imkanı sunuyoruz.

 

 

 

 

RÖPORTAJ: Mesut Varlık
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN