İŞ DÜNYASI -- 2 Mayıs 2016

İzmir'in Girişimcilik Merkezi Olması İzmirlilerin Elinde!

Magazinizmir
Türkiye'de girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla kurulan Girişimcilik Vakfı ve Atölye15 İzmir Up! etkinliğini gerçekleştirdi.

Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra, Lidyana.com CEO’su Hakan Baş, Ödeal kurucusu Fevzi Güngör, Girişim Fabrikası Kurucu Direktörü İhsan Elgin ve daha pek çok ismin konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte İzmir’in girişimcilik alanındaki potansiyeli konuşuldu.

Türkiye’de girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak, üniversite gençlerine ilham vermek ve onların girişimcilik ruhunu keşfetmelerini sağlamak amacıyla kurulan Girişimcilik Vakfı, İzmir merkezli yazılım şirketi Atölye15 ile birlikte İzmir Up! etkinliğini gerçekleştirdi. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde gerçekleşen etkinliğe konuşmacı olarak katılan girişimcilik dünyasının önemli isimleri, ekosistem ile ilgili bilgi ve tecrübelerini üniversite öğrencileri ile paylaştılar.

Etkinlikte İzmir’in girişimcilik açısından sahip olduğu potansiyele dikkat çeken konuşmacılar, özellikle şehrin genç ve dinamik nüfusu ile konumunun iş dünyası için büyük fırsatlar sunduğunu dile getirdiler.

İzmir Neden Girişimcilik Merkezi Olmasın?

Etkinlik, Atölye15 Kurucusu Oğuz Güç ile Markafoni Kurucu Ortağı ve Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra’nın "İzmir Neden Girişimcilik Merkezi Olmasın?" oturumuyla başladı. İzmir’in Türkiye’deki girişimciliğin yeni merkezi haline gelebilecek potansiyeli olduğunu belirten Afra, "Girişimcilerin İzmir’e gelmesi için yatırımcı, hızlandırıcı, inovasyon merkezleri gibi altyapı ve finansman sağlayıcılara ihtiyaçları var.

İzmir’in girişimcilik merkezi olması için İzmir’deki iş insanlarının sorumluluğu girişimcilerden daha fazla. Örneğin belediyeler kütüphaneleri girişim merkezlerine çevirebilir, İzmirli iş insanları melek yatırımcı olabilir, üniversitelerdeki inkübasyon alanları daha da geliştirilebilir. Tüm bunlarla birlikte cesaret ve özgün fikirlerden esinlenen girişimcilik ruhunun, özellikle genç nüfusuyla dikkat çeken İzmir’de bir ilham zinciri oluşturacağına inancım sonsuz" dedi.

Girişim Fabrikası Kurucu Direktörü İhsan Elgin’in kurum içi girişimciliğin önemini paylaştığı konuşmasıyla devam eden etkinlik, Marjinal Porter Novelli Ajans Başkanı Asuman Bayrak ve Hewlett-Packard Enterprise Ortadoğu Afrika Türkiye ve Yunanistan Satış Direktörü Serdar Urçar’ın kurumsal hayattan girişimciliğe uzanan başarı hikâyeleriyle devam etti.

İzmir Up! etkinliğinde ayrıca Lidyana.com CEO’su Hakan Baş "Seri Girişimcilik", başarılı kariyer hayatında karşısına çıkan fırsatları nasıl değerlendirdiğini anlatarak gençlere ilham verirken, B+B Hukuk Bürosu Yönetici Ortağı Gökhan Uğur Bağcı "E-Ticaret Hukuku", BKM Dijital Pazarlama Müdürü Sami Eyidilli ve Ödeal.com CEO’su Fevzi Güngör "Ödeme Sistemleri" ile ilgili bilgi ve tecrübelerini öğrencilerle paylaştılar.

Youngpreneurs oturumunda girişimcilik dünyasının genç ve başarılı ismi Silence of the Bees Kurucusu Enis Şengül, "Gelecek Dönerde" oturumunda ise Bay Döner Yönetim Kurulu Başkanı Levent Yılmaz başarı hikâyeleriyle üniversite öğrencilerine ilham verdiler.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN