İŞ DÜNYASI -- 25 Temmuz 2016

Holistik Yaşam Koçu Mehtap Utus İle Keyifli Bir Sohbet Gerçekleştirdik

Magazinizmir
Nefes çalışmaları ile hayatımıza giren Mehtap Utus ile "Holistik Yaşam Rehberliği" hakkında sohbet ettik.

Mehtap Utus kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz lütfen?

30.10.1969 Konya doğumluyum.

0-6 yaşıma kadar Pakize nene ve Selman dedenin yanında Tire ışıklar köyünde büyüdüm… Sonra İstanbul.

17 yıl moda-marka tasarımcısı olarak kurumsal çalıştım. kumaşlara hayat verip dünyayı gezdim. Yoğun iş temposu ve içinde bulunduğum şartlardan dolayı 2012 yılında 40 yaşında geçirdiğim derin bir depresyon sonucu konulan kanser teşhisi ve ameliyatı ile güçlü bir dönüşüm yaşadım.

Nefesle nasıl tanıştınız?

Akabinde nefes ile tanıştım. Nefes, çalışmalarının kendi üzerimde gördüğüm olumlu ve kalıcı etkileri ile yaşamımın yönünü yeniden şekillendirdim. Önce kendi yaşamıma uyandım sonrada TANRI ya uyandım.
Tanrının bana gönderdiği iyileştirici terapotik nefes çalışması ve rüya analizi ile hayatımda kalıcı dönüşümler yaratıp zihnim ile bedenim arasındaki sonsuz iyileşmeyi sağladı.

Günümüzde nefes artık nihayet son yıllarda önem kazanmaya başladı. Siz de zorluklar yaşamış mıydınız nefesin önemini insanlara izah etmeye çalışırken?

Evet, ilk zamanlar anlatmak biraz zor oldu. İlerleyen süreçlerde hiç olmayacağı kadar kolay oldu insanlarla nefes üzerine konuşmak.

Holsitic yaşam koçluğu nedir?

Holistik Yaşam Rehberliği dersek çok daha yerini bulacaktır. Holistik Yaşam Rehberliği "bütünsel Yaşam Rehberi" demek. Hayat yolunda ilerlerken yarım kalan her alanın bütünleşmesi ile birlikte kişiler üzerinde hakiki ve kalıcılık sağlayan küçük çaplı bir dönüşüm programıdır. Programın esin kaynakları ile beraber bütünleştirmesini ve uygulamasını uzun zamandır yapıyorum.

Paradan mektup var isimli kitabınız nasıl ortaya çıktı?

Para’dan Mektup Var Kitabının varlığı hakikat ile kendiliğinden oluştu. Terapotik nefes ve rehberlik danışmanlığı yaptığım bir dostum ki kitapta mektubu var onunla başladı süreç. Yaptığımız çalışmalarda hiçbir alanda hiçbir şeye cevap vermiyordu ve hep konuyu paraya bağlıyordu. Bir gün dedim ki ona lütfen bana para’dan bir mektup yaz ve yazdı gerçekten. O gün o mektubu analiz ettiğimde kendisi seanstan "Allah’ım sana şükürler olsun" diye bitirdi. Bu olağanüstü bir tecrübeydi ve hiç beklemeden yazmaya başladım. Yazdıkça çoğaldı ve açıldı. Ve çok cesur insanlar mektup yazmaya başladılar.

 Benim maddi sıkıntı yaşadığım dönemlerden kurtulabilmem için önce sizce neyi çözmem gerekli?

Öncelikle aslında kitap bunu anlatmıyor. Size kurtuluş yolu sunmuyor. Sizin size ait olan yaşamınızı size geri veriyor. Onun içindir ki para ile yaşamınızı kapattığınız alanı fark edip o alanı geçmişinizin içinden çıkarıyorsunuz ve yaşam size sizin istediğiniz gibi geliyor. Para yaşamdaki duruşunuzu oluş halinizi belirleyen tek kaynak ve bu oluş hali geleceğinizi belirliyor.

Koçluk hizmeti verdiğiniz alanlar nelerdir?

Koçluk hizmeti vermiyorum, farkındalıklı kişiye özel bir rehberlik ortaya çıkıyor ve buda hayatı paylaşıma dayalı bir rehberlik ortaya çıkıyor.

Sizce para amaç mıdır? Araç mıdır? Hangi açıdan bakmalıyız?

Para yaşamın perdesidir. Bu perdeyi kaldırmak isterseniz içinden kendi yaşamınızı bulup çıkartacaksınız. Çünkü yaşamda her şey araçtır. Kullanılmak üzere verilmiştir.

Bu ilk kitabınız mı? varsa diğer kitaplarınızı da öğrenebilir miyiz?

Evet, bu ilk kitabım. İkincisi yakında hazır olacak inşallah.

Seminerlere ve söyleşilere de katılıyor musunuz?

Birçok yerde seminerler veriyorum, okullarda işyerlerinde, derneklerde ve aynı zamanda bireysel seminerler hazırlıyorum senede iki kere.

Neden paradan mektup var? Mesela neden aşktan veya sağlıktan değil de para? Tecrübeleriniz neticesinde Para hayatımızın bel kemiği diyebilir miyiz?

Sırası ile diğerleri de sırayla gelecek inşallah. Lakin önce para geldi. Para dünya da "GÖRME" ilgilidir,. Gözlerden kalkınca illüzyonlar ortaya muhteşem potansiyeller çıkar. İşte bende ortaya çıkan o potansiyellere hayran kaldım, insanların yaşamlarına tekrardan dönmelerine hayran kaldım. Yazan herkes farklı şeyler yapmaya başladı hayatlarında. Para hayatımızın bel kemiği değil. Yaşam ve varoluş gözlerimizin göremeyeceği kadar hayatımızın belkemiği. Bu alan çözülünce para çok kolay geliyor insana. Siz yeter ki görmek isteyin.

Bundan sonra yeni bir kitap projeniz var mı?

Evet, ikincisi kitap projesi de hazır Allah’ın izni ile. Adı "Sağlıktan Mektup Var", bu da duymak ile ilgili.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN