İŞ DÜNYASI -- 27 Eylül 2016

Elmasoğlu: "Yaşam Tarzlarına Saygılı Olalım"

Magazinizmir
Geçtiğimiz hafta İstanbul’da iş çıkışı şort giydiği gerekçesi ile saldırıya uğrayan A.T.’ye iş dünyası ve birçok sivil toplum kuruluşundan destek mesajları gelmeye devam ediyor.

Ege İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Betül Elmasoğlu da EGİKAD üyesi Enfotek Firması Sahibi Aslı Tamtürk’ün işyeri ziyareti sırasında konuyla ilgili olarak değerlendirmede bulundu. Yapılan saldırıyı şiddetle kınayan Elmasoğlu, demokratik ve laik hukuk sistemlerinde bu saldırıyı yapanların en ağır ceza ile cezalandırılması gerektiğinin altını çizdi. Verilen ağır cezaların caydırıcı olacağına değinen Elmasoğlu, "Bu tarz kişinin hak ve özgürlüklerine yönelik saldırıların ağır cezalar ile sonuçlanması gelecekte bu saldırıların tekrarlanmasına engel olacaktır" dedi.

En Ağır Ceza Şart

Ülkenin toplumsal değerleri ve inanç sisteminin bu tarz suçluların elinde olmaması gerektiğinin altını çizen Elmasoğlu, "Yasama organımızın kadın saldırılarına yönelik caydırıcı yasalar yapması önem arz etmektedir. Kadınlarımıza saldıran bu zihniyetler her saldırıdan sonra toplumsal değer ve inanç sisteminden bahsediyor. Bizim değerlerimiz bu tarz saldırganların elinde olmamalıdır. Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. İsteyen istediği gibi giyinme hakkına sahiptir. Ülkemizde onca sorun varken bazı zihniyetlerin hala kadınların giyinme tarzına odaklanması gerçekten üzücü" diye konuştu.

Kadın Toplumsal Bir Değerdir

Gelişmiş ülkelerde kadın ve kadınlara yönelik yapılan saldırıların cezalandırma sistemine bakılması gerektiğine işaret eden Elmasoğlu, "Avrupa’da ve Amerika’da kadınlara yapılan şiddet en ağır ceza ile sonuçlanırken, ülkemizde bazı durumlarda serbest bile bırakılıyor. Kadınlar toplumsal bir değerdir. Bu değeri korumak herkesin hakkıdır. Kadın, erkek eşitliğinin olduğu bir sistemde herkes birbirine saygı göstermek zorundadır. Aksi takdirde, saldırı gerçekleştirenlerin ağır cezalar ile cezalandırılması gerekmektedir. Bu noktada, hükümetin gerekli adımları atmasını ve kadınlara yönelik yapılan saldırıların ağır cezalar ile sonuçlandırılmasını talep ediyoruz" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN