İŞ DÜNYASI -- 29 Temmuz 2016

Elmas Lojistik’in Serbest Depolama Yatırımı

Magazinizmir
1951 yılında kurularak seneler içerisinde kendi gelişimini tamamlamış entegre lojistik yönetim şirketi Elmas Grup, dünya devleri ile rekabet edebilen güçlü yapısıyla lojistik sektöründe dikkat çekiyor.

Bilgi ve birikimlerini teknolojiyle bütünleştiren Elmas Grup, yepyeni yatırımıyla ülkemizde lojistik sektörünü bir adım daha ileri götürüyor. Elmas Grup almış olduğu kararlar doğrultusunda yatırım planlaması yapıyor. 2016 projeksiyonuyla ilgili Gümrüklü Antrepo İşletmeciliğinin 1996’da kamunun tekelinden özel sektöre devredilmesiyle birlikte başlattığı Gükrüklü Genel Atrepo yatırımlarına, ilave olarak serbest gümrüksüz soğuk hava tesisi yatırımını bu sene içerisinde tamamladı.

 

Soğuk hava tesisinin önemine dikkat çeken Elmas Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Elmasoğlu, “Gümrüklü antrepoda, +4 ile -20 dereceli 10 tane odacıkta ithalat öncesinde yurdumuza ve bölgemize gelen tüm malların gümrük öncesi depolamasını yaparak, fiili ithalat tamamlandıktan sonra hizmet verdiğimiz kuruluşlara direk olarak depolanan malları gönderiyorduk” dedi. Elmasoğlu, Elmas grup bünyesinde lojistik kavramının işleyişini “Herkesin doğru bildiği iş (yatırımı) yapmasını sağlamak ve ithalatı yapılan bir mal bile olsa bu malı direk olarak firmaya gitmesindense ihtiyacı olan malın gönderilmesi ve üretime girmesi esas olmalı. Bu proje ile hedeflenen amaç, ithalatı biten tüm soğuk hava ürünlerinin Elmas’ın Kemalpaşa Akalan bölgesindeki serbest soğuk hava depolarına çekilerek buradan ne kadar mal ihtiyacı var ise kuruluşların talebiyle 24 saat 365 gün servis verebilecek bir sisteme girmek idi. Yeni yatırımımız ile serbest soğuk hava depolarımızda müşterilerimize sağladığımız en büyük avantajı bu olarak gösterebiliriz.” şeklinde açıkladı.

 

"Akalan’da ki Lojistik Merkezinin Toplam Büyüklüğü 102 Bin Metre Kare"

 

Kemalpaşa’da hizmete giren “Necdet Elmasoğlu Lojistik Merkezi”nin toplam büyüklüğü 102 bin metre kare. Kemalpaşa/Akalan’da ki 38 bin metre kare alana konumlandırılan soğuk hava tesisinin içerisinde yapılanmaya devam edecek. Elmas Grup, bundan sonra ki yatırım planlarının ülkenin ve bölgenin değişimlerine cevap verecek şekilde devam edeceğini ön görüyor. Elmas Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Elmasoğlu, “Her zaman söylediğimiz bir şey var; ‘Başarının temel ilkesi farklılık yaratmaktır.’ Biz farklı olmak durumundayız bu anlamda hedefimiz yapılmayanı yapmak. Avrupa’da ki firmalara nasıl hizmet veriliyorsa bizim de Türkiye’de hizmet verdiğimiz kuruluşlara aynı modernlikte, aynı verimlilikte, aynı rekabetçi fiyatlarla hizmet vermemiz gerekiyor” açıklamasıyla işlerinde ki titizliği bir kez daha vurguladı.

 

Türkiye’nin belirlediği 2023 ile ilgili 500 milyar dolarlık ihracat hedefleri içerisinde lojistik firmalarının çok büyük katkısı olduğunu dile getiren Elmasoğlu, Türkiye’de üretilen milli mahsulün yurtdışına satışının yapılmasında lojistik firmalarının etkili olabileceğini söyledi. Kurumsal olmuş birçok firmaya hizmet veren Elmas Grup, geliştirdiği hizmet ağı içerisinde Butik işleyiş ile lojistik çözümler sağlarken firmalara sunduğu en büyük avantajlardan bir tanesi de gümrük hizmetlerinin verilmesi. Elmas Grup, AEO (Authorised Economic Operator),Yetkilendirilmiş Yükümlü ve İzinli Gönderici Sertifikasını Ege Bölgesi’nde birlikte alan ilk kuruluş olma özelliği ile gümrük işlemlerini de kolaylaştırdı. Dünyada ki rekabetin ürünün kalitesinde değil seçilen tedarik zinciri yönetiminde olduğuna vurgu yapan Elmasoğlu, dünyanın en iyi ürünü de olsa zamansız ve pahalı bir rafa çıkan ürünün satılmayacağını, firmaların tedarik zinciri yönetimi içerisinde ki lojistikle ilgili her işin kendi bünyelerinde değil, dış kaynak kullanımıyla lojistik firmaları ile çözülmesi gerektiğini söyledi. 

FACEBOOK İLE BAĞLAN