İŞ DÜNYASI -- 11 Haziran 2016

Ege Lezzetleri Japon Sofralarını Süsleyecek

Magazinizmir
Ege İhracatçı Birlikleri, Türk Gıda Ürünlerinin Japonya ve Güney Kore pazarlarında tanıtılmasına yönelik Turquality Projesini hayata geçirdi.

Ekonomi Bakanlığı’nın Turquality destek programı kapsamında yürütülen projenin "Basın Lansmanı ve Tadım Ekinliği" 15 Haziran 2016 tarihinde Japonya’da Tokyo Main Dining Restaurant’ta gerçekleştirilecek.

Ege lezzetlerinin Uzakdoğu sofralarında daha fazla yer alması için yürütülen çalışmaların 31 Aralık 2015 tarihinde Ekonomi Bakanlığı’nın Turquality Projesini onaylamasıyla ivme kazandığını belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, bugüne kadar yapılan çalışmaların 3 ana başlıkta toplandığını dile getirdi.

Gıda tüketiminin büyük bölümünü ithalatla karşılayan ve yıllık gıda ithalatı 80 milyar dolara ulaşan Japonya'ya Türkiye'nin gıda ürünleri ihracatının artması amacıyla ilk aşamada, Japonların, özellikle hanımların sık başvurduğu ünlü yemek tarifi sitesi COOKPAD 'te Türk Mutfağı oluşturulduğu bilgisini veren Ünlütürk, “Proje kapsamında tanıtımı yapılan gıda ürünlerimizden kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru domates, zeytinyağı, defne, kekik, adaçayı, makarna , bulgur, susam, buğday gibi ürünlerin tanıtıcı bilgileriyle Japon damak tadına uygun 30’a yakın Türk mutfağından seçme yemek tariflerini siteye ekledik. DISCOVER TURKISH FOOD- www.discoverturkishfood.com web sitemizi oluşturduk ve şu anda yayında. Proje kapsamında tanıtımı yapılacak ürünlerin Türkiye’den Japonya’ya ihracatında Ege Bölgesi yüzde 44’lük paya sahip. Amacımız bu oranı yüzde 50’nin üzerine çıkarmak” diye konuştu.

Türkiye'nin gıda ürünleri ihracatının artması amacıyla Ege İhracatçı Birlikleri olarak Mart ayında Japonya'nın Chiba kentinde düzenlenen ve Uzak Doğu’nun en büyük gıda fuarı olan FOODEX Japan 2016- 41. Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu 19. kez gerçekleştirildiğini belirten Ünlütürk, Japonya ve Güney Kore pazarlarında Türk gıda ürünlerinin tanıtımı için yürütülen Turquality Projesi kapsamında bugüne kadar yaptıkları en önemli çalışmalarımızdan bir diğerinin ise, Michelin Yıldızlı Şef Akihiko Murata tarafından, Türk Gıda ürünleri ile Japon damak tadına uygun tarifler geliştirilmesi olduğunu anlatarak devam etti: “Bu geliştirilen tarifler, Tokyo Büyükelçimiz Ahmet Bülent Meriç ve Tokyo Ticaret Başmüşavirimiz Musa Demir’in teşrifleri ile, Tokyo Main Dining Restaurantta basın mensupları, ünlü bloggerlar, gazeteci ve köşe yazarlarının, satınalmacıların katılımları ile gerçekleştirilecek “ DISCOVER TURKISH FOODS “ adlı “Basın Lansmanı ve Tadım Etkinliğimiz"de Şef Akihiho Murata tarafından hazırlanan menü konuklara sunulacak.”

"Basın Lansmanı ve Tadım Ekinliği”nde Türk gıda ürünleri hakkında şef tarafından bilgiler verileceğini aktaran Ünlütürk, Türk gıda ürünlerinin sağlıklı oluşuna vurgu yapılacağını sözlerine ekledi.

5 İhracatçı Birliği Güçlerini Birleştirdi

Türk Gıda Ürünlerinin Japonya ve Güney Kore pazarlarında tanıtılmasına yönelik Turquality Projesi; Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Ege Yaş Meyve Sebze ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nin işbirliğinde gerçekleştiriliyor.

Tanıtımı yapılacak ana ürünler ise; kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru domates, zeytinyağı, defne, kekik, adaçayı, makarna, bulgur, susam, buğday olacak. Türkiye, 2015 yılında Japonya’ya bu ürünler kapsamında 89 milyon 185 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. Söz konusu ihracat rakamının yüzde 40’lık dilimi olan 35 milyon 155 bin dolarlık tutar Ege İhracatçı Birlikleri tarafından yapıldı.

Türkiye, Japonya’da tanıtımı yapılacak gıda ürünlerinin ihracatından 2016 yılının Ocak – Mayıs döneminde ise 44 milyon 389 bin dolara ulaştı.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN