HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 24 Mart 2017

Caner Tan: İzmir Dışından Talep Artıyor, Sektörde Canlanma Kapıda

Magazinizmir
DRC Grup Kurucu Ortaklarından Caner Tan, gayrimenkul sektöründe ötelenen talebin referandum sonrası yeniden harekete geçeceğini söyledi.

Tan, konuta yatırım yapanların kazanacağı bir döneme girildiğine dikkat çekti.

Coordinat Bornova markasının yaratıcısı DRC Grup'un Kurucu Ortaklarından Caner Tan gayrimenkul sektörünü ve referandum sonrası sektördeki olası gelişmeleri değerlendirdi.

Geçtiğimiz şubat ayının sektördeki en durgun ay olduğunu belirten Tan, Mart ayıyla birlikte sektörde yeniden haraketlenme görülmeye başlandığını kaydetti.

Referandumdan hangi sonuç çıkarsa çıksın, gayrimenkul sektörünün rahat bir nefes alacağını ve bekleyen talebin yeniden harekete geçeceğini ifade eden Caner Tan, "Ülke gündemi ve yönetimle ilgili belirsizliğin yaşandığı dönemlerde yatırımcılar bekleyip önlerini görmek istiyor. Bu da var olan talebin ötelenmesi anlamına geliyor. Önünü görmek isteyen yatırımcılar açısından en iyi seçim, bitmiş seçimdir. Seçimin ardından sonuç ne olursa olsun bekleyen talep yeniden normal seyrine dönecektir" diye konuştu.

Ağustosla Birlikte Fiyatlar Artar

Ağustos ayıyla birlikte İzmir'de gayrimenkul fiyatlarının artış seyrine gireceğini ifade eden Caner Tan, gayrimenkul alacak yatırımcılara ellerini çabuk tutmaları çağrısında bulundu.

İzmir - İstanbul ve İzmir - Anadolu arasındaki ulaşım olanaklarının artmasıyla İzmir'in her geçen gün yatırım için daha cazip bir kent olma özelliği kazandığının altını çizen Tan, "Ağustos ayına kadar olan süre için köprüden önce son çıkış diyebiliriz. Ağustos ayıyla birlikte hem talebin artması, hem ulaşım projelerinde sona yaklaşılmış olması, fiyatların artışına neden olacaktır. Bunun farkına varan İstanbullu firmalar da İzmir'de proje üretmek adına yoğun çalışmalarda bulunuyor. Tavsiyemiz İzmirli yatırımcıların ellerini çabuk tutması yönünde"bilgisini verdi.

İzmir Dışı Yatırımcılar Çoğalıyor

DRC Grup ortaklarından Onur Durmuş ise her geçen gün İzmir dışından yeni yatırımcıların İzmir'den gayrimenkul aldığını vurguladı. DRC Grup olarak, başta Ege Bölgesi olmak üzere; İzmir dışından çok sayıda yatırımcıya satış yaptıklarına dikkat çeken Durmuş, şunları söyledi: "Coordinat Bornova projesine başladığımızda yatırımda bulunan müşterilerimiz proje sonunda yüzde 50 kara geçmiş olacaklar. Şu ana kadar geçen sürede elde ettikleri kar yüzde 15 civarlarında. 1 Mart 2018 tarihindeki teslime kadar ise yüzde 30 - 35 civarında daha kar elde etmiş olacaklar. Bundan dolayı yatırımda bulunmak isteyenlerin acele etmelerinde fayda var" dedi.

En Büyük Hassasiyet Tapu

Mayıs ayıyla birlikte Coordinat Bonova'da da fiyatların yükselişe geçeceğini açıklayan Onur Durmuş, yaptığı yatırımla İzmir'in tamamına hakim olmak isteyenlerin Bornova'yı tercih ettiğini dile getirdi.

Bornova'nın tüm İzmir'e hakim olması ve aynı zamanda İzmir'in dışa açılan kapısı olma özelliğiyle yatırımcıları kendisine çektiğini vurgulayan Durmuş sözlerine şöyle devam etti: "Yatırımda bulunmak isteyenlerin en büyük hassasiyeti tapu. Birçok yatırımcı tapusunu hemen alıp alamayacağını soruyor. Biz de tapularını hemen teslim ediyoruz. Bu da aramızdaki güven duygusunun pekişmesini sağlıyor. Ayrıca İzmir'de bekleyen yoğun bir talep var. Referandum sonrası bu bekleyen talep de yeniden harekete geçecek ve sektörü hızlandıracaktır. Bu da beraberinde şimdiye kadar yatırımcıya yansıtılmamış maliyet artışının da fiyatlara yansımasına neden olacaktır. Önümüzdeki en kısa zaman diliminde gayrimenkule yatırım yapanların yeniden kara geçeceği bir sürece giriyoruz" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN