İŞ DÜNYASI -- 21 Kasım 2016

"2017'de Ne Olacak Kimse Kestiremiyor"

Magazinizmir
Türk Girişim ve iş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından 20’nci kez düzenlenen Girişim ve İş Dünyası Zirvesi Gala Yemeği’nde iş dünyası temsilcileri Türkiye’nin yepyeni bir hikayeyi ihtiyacı olduğunda birleştiler.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu, TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, BASİFED Başkanı Levent Akgermen ve dernek başkanlarının katılımları ile gerçekleşen gecede konuşan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, 2017 yılında ne olacağını kimsenin kestiremediğini söyledi.
Gecenin açılış konuşmasını yapan BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman, Zirve kapsamında düzenlenen ve 100’ün üzerinde firma temsilcisinin katıldığı ticaret köprüsünün oldukça verimli geçtiğini ve herkesin görüşmelerden memnun olduğunu söyledi. Türkiye’de birçok sorunun yaşandığını ve böyle bir ortamda iş dünyasının da sıkıntılarla boğuştuğunu belirten Akgerman, özellikle dövizdeki yükselişin kendilerini endişelendirdiğini kaydetti.

"Türkiye Yepyeni Bir Hikaye Yazmalı"

Gecede konuşan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ise, Türkiye’nin yepyeni bir hikaye yazması gerektiğini söyledi. Türkiye ekonomisi geçmişten bugüne değerlendiren Akın, TAV’ın başarı hikayesini anlatarak, yap – işlet – devret modelini ilk kez eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’dan duyduğunu açıkladı. Dünden bugüne dünya ve Türkiye’nin değişime gittiğini ifade eden Akın, "Ak Parti hükümeti iktidara geldiğinde Türkiye çok kötüydü ancak Dünya iyiydi. Ancak şimdi Türkiye iyi, Dünya kötü durumda. Türkiye’nin tek başına iyi olması bir şey ifade etmiyor. Komşularımız ve dünya iyi olduğu sürece Türkiye iyi olacaktır" dedi.

Teşvikler İşe Yaramıyor

Türkiye’de teşviklerin hiçbir işe yaramadığını ifade eden Akın, "Teşvikler güzel ama doğuda güneydoğuda teşvikler çalışmıyor. Çünkü ileride ne olduğunu hesaplayamıyoruz. Güneydoğu’da kardeş kavgasının olduğu bir yerde yatırım yapmak özel sektör için hiçte cazip değil. Ben bunu devlet makamlarındaki herkese söyledim” dedi.
İzmir’in sesinin her yerden duyulduğunu dile getiren Akın, "İktidar sizin gerçek dostunuz olduğunu elbet anlayacaktır. Sizin yüksek sesle konuşmanız, başkasının karnından konuşmasından iyidir" diyerek İzmirlilere teşekkür etti.

2017’yi Kestiremiyoruz

Türkiye’nin komşuları ile arasının bozulduğunu anımsatan Akın, "Bütün zenginliklerine rağmen komşularımızda istikrar yok. Komşuda bu zenginliği Türkiye’ye atamıyor. Tüm dünya iyi olmalı ki Türkiye iyi olsun. Ama bakıyoruz her şey tırmanıyor. PKK tırmanıyor. Güneydoğu’da terör tırmanıyor. 2017’de ne olacak kimse kestiremiyor. Onun için mutlaka iyi olacak bir şeyler yaratmamız yeni bir hikaye yazması lazım. ABD seçimleri herkes için yeni bir fırsat doğuruyor. Yeni bir birlik doğar mı diyor herkes. Doğabilir. Dünya bir geçiş sürecine girebilir. Böyle bir ümidimiz var. Hepimiz el birliği ile bu yeni hikayeyi yazabiliriz" diye konuştu.

Yatırımı Tavsiye Edemem

Bu süreçte kimseye yatırım yapın tavsiyesi vermeyeceğini açıklayan, ortak olduğu yabancı firmaların da Türkiye’ye yatırımdan kaçtığını vurgulayan Akın, doların 3.40 olduğu bir dönemde yatırımlarına hala devam ettiğini söyledi. Akın, son olarak, Mersin Limanı’na 250 milyon dolar yatırım yaptığını, enerji şirketine de 400 milyon TL’lik baraj satın aldığını söyledi.
Gecede Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın’a teşekkür plaketi takdim edilirken, zeybek gösterisi yapıldı. Gece daha sonra Timeless Orkestrası’nın eşsiz performansı ile Zeynep Casalini’nin birbirinden güzel şarkıları ile sona erdi.

Ticaret Köprüsü Kuruldu

Etkinliğin ilk günü gerçekleşen Ticaret Köprüsü etkinliğinde yüzlerce iş insanı, yatırımlarını geliştirmek üzere farklı sektörlerden girişimcilerle buluştu. EGİAD moderatörlüğünde gerçekleştirilen Ticaret Köprüsü öncesinde düzenlenen bilgilendirme seansında konuşan EGİAD Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, iş insanlarına yeni firmalarla ve kişilerle daha hızlı ve etkin iletişim kurma yöntemlerini anlattı. 20. TÜRKONFED Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’nde Ticaret Köprüsü etkinliğinin iş ağları kurmak ve genişletmek amacıyla düzenlendiğini belirten EGİAD Başkanı Seda Kaya ise "Ticaret Köprüsü ağını ilk kuran sivil toplum örgütü olarak EGİAD, yine bir ilke imza atmıştır. Türkiye’de yaygınlaştırılacak olan bu sistem sayesinde ticaret ağları genişleyecektir. Rekabetin her geçen gün daha kırıcı olduğu günümüzde iş fırsatlarının ve potansiyelin olduğu her yerde görünür olmak önem kazanmaktadır" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN