HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YEME & İÇME -- 8 Aralık 2022

Vefalı Köfteci’nin Vefa Dolu Lezzet Hikayesi

Magazinizmir
1969 yılında Hasan Sara tarafından İstanbul’un Vefa Semti’nde küçük bir yerde başlayan lezzet macerası bugün yepyeni şubeleri ile hizmet vermeye devam ediyor. Hasan Sara ile birlikte lezzet yolculuğuna çıkan Efkan Sara, babasının formülünü butik restoranlar açarak sürdürüyor.

Kısa süre önce İzmir Bornova’da Passage Bornova’da açılan Vefalı Köfteci’nin başarılı patronu Efkan Sara ile Magazin İzmir için köfte kokulu bir röportaj gerçekleştirdik.
VEFA DOLU LEZZET MACERASI 1969’DA BAŞLIYOR
Vefalı Köfteci sahibi Efkan Sara, “1969 yılında Vidinli Tevfik Paşa Sokak’ta Laleli’de bir taşhan vardı. O taş hanın tam karşısında babama bir albay bir merdiven altı baraka hediye ediyor. Babam köfteciliğe ilk olarak orada başlıyor. Vefalı Köfteci’nin hikayesi Vefa semtine dayanıyor. Vefa semtinde Vefa Bozacısı vardır. O bozacının hemen arkasında bir işletmede amcan müstahdem olarak çalışıyordu. Oranın sahiplerinin de çocukları yok. Yazın köyümüze gelip babamı görüyorlar. Babamı çok seviyorlar. Babama bakıyorlar ayakkabısı yok, perişanlık içerisinde. Diyorlar ki bu çocuğu alıp Vefa’da okutalım. Vefa ismi o babama sahip çıkan anne ve babaya ithafen konulmuştur. Tabiki birde ilk işe başladığı semt olarak Vefa’dan geliyor.
BELGESELLERE KONU OLAN BİR HAYAT
Bizim bir de çorbamız var. Tarhana, bal kabağı ve tereyağdan yapılıyor. O çorbanın da bir hikayesi var. Bundan tam 40 yıl öncesinde Bodrum’da yaşlı göçmen bir amcamız bu çorbayı yaparmış. Bu çorba tam 3,5 saatte oluyor. Bu çorbayı bizim bir abimiz içmiş ve yapan amcayla dost olmuşlar. Daha sonra aralarına bir küslük girmiş. Tarifi istiyor Muharrem Amcamız ancak Bodrumdaki amca tarifi vermiyor. Bir zaman Bodrumdaki amca çağırıp tarifi vereceğini söylüyor. Bu tariften ekmek yiyecek birine ver diyor. Tarifi alıyor ve cebine koyuyor. O tarif tam 40 yıl sonra bana iletildi. Erenköy Şubemizin açılışında Muharrem Amca’mız ismini Vefalı Çorba koymamız şartıyla bize getirdi. TRT Belgesel kanalında babamın belgeselini çektiler.
VEFALI KÖFTECİ’DE HER ŞEY TAM TETEMATINDA
Biz butik yerler yapıyoruz. Samimiyete inanıyoruz. En büyük restoranımız İzmir Bornova’daki yeni açılan yerimiz. Babamın yaşadığı birçok zorluklarla geçiyor yıllar. Vefalı Köfteci’lerin dışında Bağdat Caddesi’nde Şaşkın Balık Efkan’ın Yeri isimli bir balık restoranım var. Balıkesir’de kurduğumuz tesiste 12 aylık süt danasının kaburgasının antrikot kısmıyla bu formülü yapıyoruz. Babamızın formülünün üzerine arge çalışmalarımızı yaptık. Entegre tesisimizi kurduk. Şimdi biz köfteyi tüm Türkiye’ye gönderiyoruz. Vefalı Köftelerimizin tadını tüm ülke artık biliyor. Tam tetematında olması gerektiği gibi olmalı. Çorbanın en iyisi. Köftenin en iyisi. Ayranın en iyisi olmalı. Bu lezzetler bütünü size endorfin salgılatıyor. Buraya aidiyet hissediyorsunuz. Mekanlarımızda eski antikalar yer alıyor.
PERA PALAS’TA ÇATAL BIÇAK SİLEREK SEKTÖRE BAŞLADIM
Bende Pera Palas Otel’inde çatal bıçak silerek ve yerleri paspaslayarak mesleğe başladım. Benim hikayem orada başlıyor. Hayatımda başka hiçbir iş yapmadım. Meslek hayatımın ilk günlerinden itibaren komilik, aşçılık yaptım ama bunları Türkiye’nin en ünlü yerlerinde yaptım. Aynı zamanda flambe garsonuyum. En büyük balığın kılçığını çıkarıp tekrar kapatıp hiç ayıklanmamış gibi misafirlerimize sunarım. Öyle bir yeteneğim var. İyi bir gözlemciyim. Parayı kazanan insanlara servis yaptım. Parayı kazanmış insanlar zeki insanlardır. Misafirlerimizin kapıdan içeriye girdiği andan itibaren çıktığı ana kadar senin namusundur. Evindeki misafire nasıl değer veriyorsan buradaki misafirlere de aynı şekilde değer vereceksin. Tam Tetematında derken her şeyden bahsediyoruz. Babam hep 3T var derdi. Temizlik, tertip ve takip. Kalbinde temiz olacak. Herkes kalbinin ekmeğini yer. Güleryüzlü olacaksın. Mekanın temiz olacak. Hayatın temiz olacak. İkincisi ise tertip. Tertipli olmak önemli. Üçüncüsü olarak da tüm bu olanları takip edeceksin. Ben hem bulaşık yıkıyorum. İşin her alanındayım.

MEKANIN TUVALETLERİ BİLE BAMBAŞKA
20 gün önce Passage Bornova’da açıldık. İnsanlar karşılarında ne yaptığını bilen birisini görünce seni bırakmıyorlar. Lavaboların, wclerin temizliğine kadar tüm detaylar bizim için önemli. Benim tuvaletlerimde bayanların pedinden erkeklerin parfümüne kadar her şey vardır. Ağız bakım suyuna kadar düşünüyoruz. Çektiğim tuvalet videosu 2 milyondan fazla izlendi. Başarı detayda gizlidir. Bir kürdan dersiniz mesela. Biz en iyi kürdanı kullanıyoruz. Organik Jordan Kürdan kullanıyoruz. Zeytinyağının en iyisini kullanıyoruz. Aklına gelen her şeyin bir hikayesi var. Herşey olması gerektiği gibi yapıyoruz.
SOSYAL MEDYADAKİ YORUMLARA GÖRE YENİ ŞUBELER AÇILIYOR
Çektiğim bir videodaki yorumlar bana nereye yeni şube açacağımı bana söylüyor. Urla’da bu şekilde açılmıştı. Bornova için en çok Manisa’dan yorum aldık. Benim köftem sağlıklı köfte. Çocukken yediğin o köfte, o tat. Sana çocukluğunu ve babanı hatırlatır. Perdeler, çay tabağı, dekorlar, aynaların bile bir anlamı var. Misafirlerimize mesaj veriyoruz aslında. Ben yer seçerken Bornova olsun onu yorumlara göre seçiyorum. Bizim insanımız lezzete önem veriyor.
Menümüzde çorbamız, köftemiz ve kemalpaşa tatlımız var. Tatlımızı az şerbetli hazırlıyoruz. Arasına kaymak ilave ediyoruz. Burada lezzeti buluyorsunuz. İçeride 45’likler, klasik müzik dinliyorsunuz.
BALIKESİR GÖNEN’DE ENTEGRE TESİS
Babam Hasan Sara işimizin her yerinde aktif bir şekilde yer alır. Balıkesir Gönen’de entegre tesisimiz vardır. Google’da köfte yazın görsellerde çıkan köftelerin bazıları koyu renktedir. Bu koyu renkteki köfteler yaşlı ve dişi hayvanlardan elde ediyorlar. Bizim tesisimizde ise 12 aylık süt danalarından elde ediyoruz. Artık gastro-turizm diye bir akım var. İnsanlar lezzet için nerelere gidiyorlar.
YENİ ŞUBELER BOSTANLI VE ANKARA’YA
İzmir’de Urla’da taş bir binayı restore ettik. 1851 yılında kalma bir binaydı. Urla Malgaca Pazarı’nda yer alıyor. O sokak öyle bir sokak ki bir yerden William Tell çıkacak gibi bir yer. İçinde 100 yıllık aynalar var. Tam bir yıldır Urla şubemiz açık. Toplamda 5 şubemiz var. 6 ve 7. Şubemiz Bostanlı ve Ankara olacak. Tüm şubeleri kendim açıyorum.Şubelerimiz İstanbul’da Bağdat Caddesi’nde, Etiler Nispetiye Caddesi’nde, Ataşehir’de var. Şimdi Yeşilköy’de bir yerle görüşüyoruz.
Bir köfteci var evet. Herşey düşünülmüş. Mutfaklarımız hep açıktır. Hem çalışanlar için otokontrol sağlıyor. Hem de misafirlerimizin içi rahat ediyor.
Ankara benim için çok özel bir yer. Ankara’da çok sevdiğimiz arkadaşımız Muharrem’i kaybettik. O Ankara şubemizin başında duracaktı. Ankara’ya nitelikli bir mekan açacağız.
Bana huzuru veren şeylerin başında yaptığımız yardımlar var. Çalışanlarımız evlerine ekmek götürüyorlar. İkiz çocuklarım var 3 yaşından beri işi öğreniyorlar. Farkındalıklı çocuklar yetiştirmeye gayret ediyorum. Liyakatlı insanlarla çalışıyorum.”
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN