HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YEME & İÇME -- 6 Ağustos 2019

Kardeşler Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı M. Ali Altınışık İle Keyifli Bir Sohbet Gerçekleştirdik!

Magazinizmir
Kardeşler Kuruyemiş

KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?


1985 İzmir doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliğinden mezun oldum. Okul işin altın bilezik kısmıydı aslında. Çocukluğumdan beri hafta sonları ve yaz tatilleri dahil her fırsatta çalışmak hayatımın bir parçası oldu. 2009’ dan beri yönetimin başındayım. Biz bir aile şirketiyiz, o yüzden kararları beraberce düşünerek alırız. Ben de istişareye çok önem veririm. Evliyim ve 2 kız babasıyım.

MARKANIZIN HİKAYESİ NEDİR?

Kardeşler Kuruyemiş, 1995 yılında bir araçla toptan kuruyemiş dağıtımı yapmakla başladı hayatına, 2009’ a kadar pazarını koruyan stabil bir çizgide ilerledi. Ancak, 2009’ dan 2019’ a geçen süreçte ise aile fertlerinin şirketteki varlığı ile hızlı ivmelenme bugüne getirdi. 2009 da 7 araç ve bir dükkandan ibaret olan Kardeşler Kuruyemiş bugün; 20 aracı aşkın dağıtım filosu, 3000 metrekare fabrika, İzmir’ deki en büyük üretim ve paketleme tesislerinden birine sahip olup, Ege bölgesinde potansiyeli ve dağıtım ağı ile önde gelen firmalardan biri olarak ilerlemektedir.

NERELERDE SATIŞLARINIZ VAR?

2 grup çalışmamız var. Biri toptan satış üzerine. Yani bu grup çalışmamızda Ege bölgesinde bir çok kuruyemişçide bizim ürünlerimiz satılıyor. Bu konuda biz gizli kahraman rolündeyiz.

Diğer grup ise paketli kuruyemiş. Bu grupta ise yerel zincirlerde, toptan satış marketlerinde, askeriyelerde, polis kantinlerinde ve resmi kurumlarda ürünlerimiz yer alıyor.

SADECE ZİNCİR MAĞAZALARINI KULLANDIĞINIZI BELİRTTİNİZ ŞUBE OLARAK YER AÇMAYI NEDEN DÜŞÜNMÜYORSUNUZ?

Bizler tüketiciye sadece paketli kuruyemiş ile ulaşmayı düşünüyoruz. Şu an ki hedefimiz iyi yapabildiğimiz işi en iyi noktaya getirmek. Bir sonraki aşamada e-ticaret ile ürünlerimize ulaşımı daha kolay hale getirmek.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNE İHRACAT YAPIYOR MUSUNUZ?

Avrupa ve Asya ülkelerine ihracat yapıyoruz. Bu ağırlıkta Ay çekirdeği üzerine oluyor. Zaten Türkiye’den ihraç edilen kuruyemişin büyük çoğunluğunu mevcut ülkelerdeki etnik toplumlar ağırlıklı tüketiyor.

ÜRETİM YERİNİZ SADECE İZMİR Mİ?

Evet, Buca Ege Organize Sanayi Bölgesindeyiz. Üretim kalitemiz hammaddeden paketin içine girinceye kadar el değmeden yapabilecek kadar iyi. Ayrıca ürünlerimizi havadan ürettiğimiz %99.9 saflıkta doğal atmosferik gaz ile dolduruyor, bu sayede tazeliğini ambalajın içinde uzun süre koruyabiliyoruz.

TÜRK TOPLUMUNDA KURUYEMİŞİN ÖZEL BİR YERİ VAR MI?

Kuruyemiş Anadolu’nun her bölgesinde farklı isimlerle anılsa da herkes için aynı değerdedir. Kuruyemiş; düğün çerezidir, eğlenceliktir, bayram ikramıdır, atıştırmalıktır, sağlıktır. Herkes yaşadığı kültürel değere göre ayrı bir yere koyar ama ne olursa olsun vazgeçilmezdir. Yaz günleri dondurma, meyve, içecek kısmen unuttursa da olmazsa olmazdır. Yediğimiz tatlıya can katandır, tatlının hem süsüdür hem kalbi.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİZİ NASIL ÖLÇÜYORSUNUZ?

Kuruyemiş memnun etmezse satılmaz, bizim ürünümüz ekmek gibi değildir bayat olsa da kalmayınca mecbur alınacak. O yüzden satış noktalarımızdaki haftalık düzenli satış bizim için ölçüm niteliğinde.

1995 YILINDAN BERİ KARDEŞLER KURUYEMİŞ VAR PEKİ BU NOKTALARA NASIL GEDLİĞİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ ? İŞİ BÜYÜTMEK İÇİN NASIL BİR YOL İZLEDİNİZ?

Bir işi sadece para kazanmak için yaparsanız belki para kazanırsınız ama büyüyemezsiniz. Biz sadece çalışıp işimizi hakkınca yapabilmek için çalışıyoruz. Bir de en önemlisi işimize yatırım yapıyoruz. İşimizi geliştirme arzumuz işimizi sevmemiz ve bir şeyler üretmenin verdiği haz ile beraber güzel bir karşılık gördü ve bizi bugün bu potansiyele getirdi.

MARKANIZA AİT HANGİ ÜRÜNLERİNİZ BULUNUYOR ÇOK ÜRETİLİYOR?

Kuruyemiş, kuru meyve, kuru kahve denince akla gelen bütün ürünlerimiz mevcut. Tabii ki bunların arasında en çok tüketilen ürünler Ay çekirdeği, kabak çekirdeği ve karışık çeşitleri.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÜRÜNLER VAR MI?

Kuruyemişte özellikle dikkat edilmesi gereken ürün yok, ancak bütün kuruyemişler için özen gösterilmesi gereken detaylar var. Kayısı, incir, üzüm, ceviz gibi kuru meyveler ile çiğ ürünleri dolapta muhafaza etmek gerekir. Tuzlu kuruyemişlerin ise hava almayan cam kavanozda, mutfağın en serin yerinde muhafaza edilmesi gerekir. Bir de özellikle yazın kuruyemişi haftalık tüketimden fazla alınmamasını tavsiye ederim.

KURUYEMİŞTE KALİTE NASIL ANLAŞILIR?

Kuruyemişte kalite tane iriliği ve lezzetle doğru orantılıdır. Kuruyemişlerin %99 unda ürünün irisi hem kıymetlidir, hem de daha lezzetlidir. Kaliteyi oluşturan diğer faktör ise ürünün doğru işlenmesidir. Doğru ürün doğru elden geçerse ve taze bir şekilde tüketiciye ulaşırsa bu kaliteyi gören tüketiciye devamlılığı sağlanırsa başarı gelir.

TÜKETİCİLER ÜRÜNLERİNİZE NEREDEN ULAŞABİLİR?

Şimdilik İzmir’deki yerel zincirlerden ulaşabilirler. Bunun yanı sıra toplamda 3000’ in üzerindeki noktada halihazırda varız. Ancak bizleri sosyal medyadan takip etme olanakları varsa yakında oluşacak e-ticaret altyapısı sayesinde ürünlerimize bizler isteyenlere ulaştıracağız.

SON OLARAK SÖYLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR?

Bize, sektöre ve ürünlerimize dair sorduğunuz sorular tüketicilerin bizi tanıması bilgi edinmesi yönünde çok başarılı olmuş. Kardeşler Kuruyemiş isim olarak herkesin kulağına tanıdık gelen bir marka, bizler bu markanın tek sahibi ve üreticisiyiz. Herkesin bizleri daha yakından tanımasını ve bizi tercih etmesini işimize olan sevgi ve saygının karşılığı olarak beklerim. Herkese sağlıklı günler dilerim.

FACEBOOK İLE BAĞLAN