HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YEME & İÇME -- 6 Aralık 2021

COEUR DE LİON İLE YENİ YILI LEZZETLE KARŞILAYIN

Magazinizmir
İzmir Karşıyaka'da çok özel lokasyonu ve lezzetli etleriyle kısa sürede gözde mekanlar arasına yerleşen Coeur De Lion, yılbaşına özel muhteşem iki konser hazırlıyor. İki katında iki farklı konspeti barındıran mekanda yılbaşı akşamı, Üst katta İzband Live sahne alırken, alt katta ise Extrim Voice yer alacak.

İşletmecilerİ Sergen Buzgan ve Harun Buzgan tarafından yaz başında İzmir Karşıyaka'da açılan Coeur De Lion, hem lezzetli etleri hem de farklı konseptleri ile tercih edilen nezih mekanlar arasında yer aldı.
Yılbaşında İzmirlileri Coeur De Lion, iki farklı konseptte yer alan katlarında iki farklı müzik ziyafeti ile karşılayacak. Üst katta İzband Live grubu konser verirken, alt katta Extrim Voice grubu sahne alacak.

İşletmeci Sergen Buzgan, "Yılbaşında süpriz eğlencelerimiz, sürpriz çekilişlerimiz ve sürpriz sanatçılarımız da olacak. İlk yılbaşımız olacağı için çok heyecanlıyız. Bundan sonra özel günlere özel etkinliklerle misafirlerimize hizmet vereceğiz."
"Yılbaşı akşamı iki grupla anlaşmaya vardık. Üst katımızda İzband Live grubu sahne alacak. Hakan Demirtaş solistimiz. Çok tecrübeli bir ekip.
"Alt katımızda Extrim Voice grubuyla anlaştık hem DJ performansı olacak hem de 6 kişilik orkestramız olacak."
"Yılbaşı akşamı fix menü olacak. Yılbaşına doyasıya eğlence eşliğinde lezzetli etlerimizin tadına varmak isteyen İzmirliler, rezervasyonla bu muhteşem geceden yerlerini ayırtabilirler."

"İzmir'in en özel mekanlarından Coeur De Lion'da yılbaşı ile birlikte canlı müzikte yer alacak. Onun altyapı çalışmalarına başladık. Üst katımızda haftada 3 gün canlı müzik olacak. Canlı müzik Coeur De Lion'a farklı bir hava getirecek. Birçok sanatçımızla görüştük. Yılbaşında canlı müzik başlayacak ve tüm sezon devam edecek."

"Alt kat konseptimiz barbekü masalarından oluşan özel bir yer. Burada fındık kabuğu yakıldığından ötürü misafirlerimiz kapalı mekanda rahatça oturup etlerini kendi pişirebiliyorlar. İsterlerse bizim mutfak ekibimiz etleri pişiriyor. Kesinlikle koku ya da is olmuyor. Rahatlıkla eğlenebiliyorsunuz."
"Üst katımız yeni nesil meyhane tarzında bir konseptle dizayn edildi. İnsanlar sadece yemek yemeyecekler eğlencesini de burada yapabilecekler. Kahvaltı servisinden gece 24:00'e kadar misafirlerimizi ağırlıyoruz."
"En değerli etleri misafirlerimize sunuyoruz. Kaliteli ve lezzetli etler müşteri memnuniyetini sağlıyor. Burası büyük bir kasap aynı zamanda müşterilerimiz kendileri de buradan çiğ et alabiliyorlar. Ayrıca seçtikleri etleri burada barbekü içeren masalarımızda kendileri de rahatlıkla pişirebiliyorlar." dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN