HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YEME & İÇME -- 28 Haziran 2016

Çeşme'yi Dünyaya Tanıtan "Dost"

Magazinizmir
Annesinden yadigar topraklar üzerine kurduğu Dost Pide Pizza yalnız İzmir'in değil, tüm Türkiye'nin tanıdığı beldeye gelen turistlerin dahi tercih ettiği marka.

Çeşme’nin 350 yıllık yerlisi olmakla gurur duyan Dost Pide Pizza'nın sahibi Reşat Akbaykal bıraktığı topraklar için annesi Hayriye Akbaykal'a minnettar.

Pide deyince akla gelen markaların başında yer alan TSE belgeli ilk restoran olma özelliğiyle dikkat çeken Dost Pide, müdavimlerinin damaklarına hitap etmeye devam ediyor. 1974’ten bu yana kaliteden ödün vermeden, şubeleşmeden Çeşme’de hizmetlerini sürdüren Dost Pide, bu yaz sezonu 43 yaşına ulaşacak olmanın coşkusunu yaşıyor. Dost Pide Genel Müdürü Reşat Akbaykal, Aileden kalma topraklar üzerinde değişmeyen kalite ve hizmet anlayışıyla müşterilerine güler yüzle hizmet sunduklarını belirterek, "Dost, bir markadır. Sanayici nasıl üretimde sınır tanımıyorsa, biz de yemek sanayiinde özel bir kuruluşuz" dedi.

TSE Belgeli İlk Restoran

Ata yadigarı toprakları değerlendirmek için babası Selim Akbaykal ile uzun süre düşündüklerini ve nihayetinde restoran açma kararı aldıklarını sözlerine ekleyen Reşat Akbaykal, iki masa sekiz sandalye ve bir personelle başladıkları ticaret hayatında bugün ulaştıkları noktada büyük heyecan duyduklarını ifade etti. Akbaykal, “Bugün 60 kişilik ekibimizle hizmet veriyoruz. Yavaş yavaş markalaştık. 2014’te TSE belgesini ilk alan restoran olarak sektörümüze öncülük yaptık. Bu konuda çok hassasız” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Kaliteyi Korumak Zor

Reşat Akbaykal, şubeleşme konusunda ise oldukça kararlı konuştu. Daha önce İzmir içinde toplam 5 şubeyle hizmet verdiklerini; fakat şubeleşmenin kalite üzerinde büyük etkisi bulunduğunu kaydeden Akbaykal, “Aynı kalite ve lezzeti bütün şubelerde yüzde yüz yakalamak maalesef mümkün olmadı. Bir an olsun ayrılmadan günün 18-20 saatini burada geçirmemden dolayı diğer şubelere konsantre olamadım. Bütün şubelerin başında da bire bir bulunamadığım için kalite ve lezzet beni pek memnun etmedi. Çeşme’de tek işletmemizle her şeyi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Müşterilerimizle bire bir ilgilenip, arzu ve şikayetlerini öğrenebiliyorum” açıklamasında bulundu. Akbaykal, insan ilişkilerine verdiği önemi ve kaliteyi koruma çabasının da altını çizerek, geleneksel tatları değişik sunumlarla misafirlerine ikram etme konusunda da fark yaratma çabasında olduklarına vurgu yaptı.

Çeşme ve Alaçatı Yemekleri Artık Web'te

Çeşme’de var olan ortak yemek kültürünü çok iyi bildiğini belirten Akbaykal, yörenin daha ılımlı, daha güzel iklim ve insanlara sahip olduğunu herkesin bu farkı, bu tadı yaşaması gerektiğine dikkat çekti. Çeşme ve Alaçatı Yemekleri ismiyle 2012 yılında; içinde 85 farklı yemek ve tatlı tarifi bulunan bir kitap yayımladığını da hatırlatan Akbaykal, kitabının daha geniş kitlelere ulaştırabilmek için http://cesmeyemekleri.com, web sitesinde İngilizce ve Türkçe olarak yayımlamaya başladı. Akbaykal, Çeşme ve ülkemize has özel lezzetlerin yer aldığı site ile tüm dünyanın dikkatini Çeşme’ye çekmeyi hedefliyor.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN