HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YEME & İÇME -- 7 Ağustos 2017

Alaçatı'nın Kalabalık Sokaklarında Eşsiz Lezzetleriyle Büyüleyen Bir Restoran Langaza

Magazinizmir
Alaçatı’nın hani o sel gibi akan insan güruhunun tam orta yerinde, adını bir zamanlar rüzgar gibi esen bir toprak ağasından alan, Hacımemiş denen yükselen değerin tam göbeğinde.

Adı Langaza… Üç beş masalık, inanılmaz kertede samimi bir işletme burası. Bir küçük lokanta da diyebiliriz. Bir vakit Hacımemiş muhtarlığı olan viranenin yerinde kısa sürede yeşerivermiş küçük şirin sıcacık bir restoran. Yerdeki fayanslardan tutun, duvarı süsleyen Lipsos balığına kadar mutfağında ve dekorunda anlatmaya çalıştığı bir felsefe, açıklamaya çalıştığı bir ruh var Langaza’nın.

Burası Ahmet Güzelyağdöken’in elinin lezzetiyle mübadil mutfağının yemeklerini misafirlerine sunuyor. Yani suyun öbür tarafından gelen harika tatlar eşsiz bir yorumla damaklarda şenleniyor adeta. Öncelikle şunu söyleyelim: Mekan küçük, yeri az, ismi duyulmaya başladı. Dolayısıyla siz mutlaka yer ayırtın gitmeden. Hiçbir gün rezervasyon olmadan gidilecek bir yer değil Langaza Alaçatı.

Ahmet Güzelyağdöken, kendi tanımı ile gurme olarak doğdu. Yaşadığı şartlar, onu malzeme konusunda da uzman yapınca, bir adım daha öne geçti. Kendisini mutfakta da geliştirdi. İşini çok iyi yapan pek çok insan gibi yarım yamalak bir şeyler bilip piyasada dolaşanlara kızdı, kendisini çiftliğine kapattı. Eşi benzeri olmayan bir İzmir Gourmet Guide hazırlandıktan sonra kabuğundan çıkmaya karar veren Güzelyağdöken bu eşsiz lezzetleri Alaçatı Langaza’da misafirleriyle paylaşıyor.

İzmir Gurme Guide’ın editörlüğünün yanı sıra Türk mutfağının ve yerel mutfağın eğitmenliğini yapan, birçok gazete ve dergide yeme içme kültürü ile ilgili makaleleri yayınlanan, gastronomi danışmanlığı ve gezileri yapan Ahmet Güzelyağdöken, Langaza’nın mutfağından çıkan her yemeğe dokunyor. Kendi elleriyle hazırladığı eşsiz lezzetler misafirleri adeta büyülüyor.
Hanya Böreği, Muhammara, Enginar Ezmesi, Girit Kabağı, Girit Ezmesi, Tahinli Kalamar, karidesli Mücver, Çapa Ciğer, Bamyalı Levrek, İncirli Mousse, Lavantalı Sütlaç ve daha adını sayamayacağım bir sürü lezzet Güzelyağdökenin elinde bir sanat eserine dönüşüyor. Mevsiminde olan her şeyi mutfağına bizzat kendisi seçerek alan Güzelyağdöken, bu sebeble mutfakta sabit bir menünün dışına çıkarak yemek ve meze çeşitlerinde günün ve mevsimin getirdiklerine göre yorum kattığını söylüyor.
  

FACEBOOK İLE BAĞLAN