HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İlker Kiriş

Varis Tedavisinde Mikro Cerrahi Yöntemi

Magazinizmir

Mikro cerrahi (Mini Flebektomi) yöntemi, cilt yüzeyinden kabarık, 2 milimetreden kalın, belirgin ve kıvrıntılı duruma gelen büyük varislerin minik cilt kesileri yoluyla cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Büyük varisler, ağrı, kaşıntı ve kötü görüntüye ek olarak, tedavi edilmezlerse kanama, pıhtı oluşumu ve ilerleyen dönemlerde ayak bileği bölgesinde yara açılmasına da yol açabilirler. Mini Flebektomi yönteminde, bu varisler neredeyse ciltte iz kalmayacak şekilde çıkartılır ve mükemmele yakın estetik sonuçlar elde edilebilir.

Mini Flebektomi Yönteminin Tarihçesi

Tarihte ilk olarak Aulus Cornelius Celsus tarafından yüzyıllar önce tarif edilen ‘Flebektomi’ operasyonu bilinen en eski varis tedavi yöntemidir. Flebektomi operasyonu, 1966 yılında İsviçreli Dr. Robert Müller tarafından revize edilerek Mini Flebektomi’ ya da ‘Ambulatuar Flebektomi’ adıyla anılmaya başlanmıştır. Günümüzde uygulanan Mini Flebektomi yönteminde ise uygulanan cerrahi teknik ve kullanılan cerrahi aletler anlamında önemli gelişmeler sağlanmıştır.

Günümüzde Mikro Cerrahi Yöntemi Nasıl Uygulanmaktadır?

  • Hastadan imzalı bilgilendirme ve onam formu alınır.
  • Operasyon öncesinde dokümantasyon amacıyla hastanın bacaklarının standart tıbbi fotoğrafları çekilir.
  • Operasyon öncesinde hasta ayakta iken bacaklarındaki varisler özel bir kalem ile cilt üzerinden işaretlenir.
  • Hasta ameliyat masasına sırtüstü ya da yüzüstü pozisyonda yatırılır. Cerrahi alan antiseptik solüsyonla boyanır ve steril örtülerle örtülür. Sadece çıkartılacak varislerin olduğu bölgeyi uyuşturmak amacıyla lokal anesteziuygulanır. Ayrıca varislerin olduğu bölgeye içinde anestezi ilacı bulunan bol miktarda serum enjekte edilir. Anestezi işlemi bölgesel olduğu için hasta bilincini kaybetmemektedir. Bu anestezi işlemi sırasında yapılan enjeksiyon, varislerin ciltten ayrılmasına ve daha kolay çıkartılmasına yardımcı olur.
  • Operasyonların çoğunda varisleri çıkarmak için, sadece kalın bir iğne ucu ile delik oluşturulur. Bu deliklerden ya da mikro kesiklerden, özel cerrahi mikro çengeller kullanılarak varisler çıkartılarak dışarı alınır. Varisler çok ileri derecede ve kalın ise nadiren ciltte, varislerin dışarı çıkartılacağı 1 – 3 milimetre büyüklüğünde kesikler oluşturulur.
  • Ciltte oluşturulan minik kesiklere dikiş atılmaz, sadece üstleri cerrahi küçük bantlarla kapatılır. Böylece iz kalmaması sağlanır.

Mini Flebektomi işlemi sırasında cerrahi sahada steril şekilde ultrasonografi de bulundurulur. Ultrasonografi cihazı, minik kesiklerden ulaşılmasında zorluk yaşanan varislerin cilt altında tam olarak yerinin saptanmasını sağlar. Mini Flebektomi tedavi yönteminin ultrasonografi eşliğinde yapılması varisli damarların eksiksiz çıkartılmasını mümkün kılar. Tüm bu işlemler ağrısızdır ve ortalama 1 saat kadar sürer. Operasyon bitiminde işlem uygulanan bacağa elastik bandaj uygulanır. Hasta hemen yürüyebilir ve biraz dinlendikten sonra taburcu edilebilir. Cerrahi uygulanan bölgeye 3-4 gün pansuman yapılması önerilir. Hasta birkaç gün içerisinde rutin günlük aktivitelerine ve işe geri dönebilir.

Mikro Cerrahi Yönteminin Köpük Tedavisine Üstünlükleri

Popüler varis tedavi yöntemleri arasında olan Köpük Skleroterapi, ciltten, kabarık kalın varisler için yaygın olarak uygulanmaktadır. Bunun yanında, bu kalın varisler için Köpük Skleroterapi yöntemi uygulandığında bazı dezavantajlar söz konusudur. Büyük varislere köpük verildiğinde, ilaç kanla ve damar iç çeperi ile temas edince pıhtı oluşumuna neden olabilir. Bu durumda, köpük uygulanan bölgelerde ağrı ve ele gelen sertlik gözlenmektedir. İçinde pıhtı oluşan büyük varislerde, bu pıhtının iğne ile boşaltılması gerekebilir. Ayrıca, büyük varislere köpük uygulaması sonrası bazı cilt tiplerinde koyu renk iz kalabilir. Mini Flebektomi titizlikle uygulandığında ise varisli damarlar mükemmele yakın estetik sonuçlarla tamamen çıkartılabilmektedir. Bu nedenlerle, ciltten kabarık ve belirgin büyük varislerin tedavisinde mikro cerrahi (Mini Flebektomi) yöntemi, Köpük Skleroterapi yöntemine iyi bir alternatiftir.

Hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim.


Yazarın Diğer Yazıları
FACEBOOK İLE BAĞLAN