HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YAŞAM -- 12 Nisan 2021

Üreten Kadınların Hikayesi Magazin İzmir'de

Magazinizmir
Magazin İzmir olarak evlerini kendi üretim merkezlerine getirerek ekonomiye katkıda bulunan kadınların hikayelerini sayfalarımıza taşıyoruz. İşte sanatsal dokunuşlarıyla fark yaratan kadınlar.

Pastamliya


Merhaba ben Ayfer Özer. 45 yaşında evli bir cocuk annesiyim. Son 5 senem dolu dolu geçen dönemlerim.10 yıl önce kendi soframıza dahil etmek için yaptığım ev makarnası hayatımda bir dönüm noktası olmuştur. Tadına bakıp beğenen bir arkadaşımın yönlendirmesiyle mantı, makarna, tarhana gibi ev yapımı ürünleri üretip sevdiklerimle paylaşmaya başladım. Sonrasında kendimi mutfakta mutlu hissettiğimi fark ettim ve kendimi geliştirmek istedim. Pastacılık kursları açıldı bulunduğumuz bölgede ve hiç düşünmeden kayıt oldum. Kızım büyürken bir yandan benimde yeteneklerim büyüyordu. Okul hayatında başlayan aile etkinliklerine şeker hamurlu kurabiyelerim, pastalarım eşlik ediyordu. Şekerden önce çiçeklere sonra ise pasta üzerinde resme dönüştü. Çocuklukta yatkın olduğum resim dersindeki renkleri ve desenleri bu alanda kullanacağım hiç aklıma gelmezdi. Çiçekler, figürler, renkler pastalarımla daha da anlam kazandı. Serüvenim, içimdeki çocuğun hayali ile başladı ve çevremdeki çocuklarla devam etmesi için elimden gelenin en iyisini yapmaya kararlıyım. Bir gün Foça'nın sessiz, sakin, huzur dolu tarih kokan sokaklarında, çocuklarımızın için hayallerine ortak olacak lezzetlerimin ve içindeki çocuğu yaşatan kadınlara eğitim vereceğim bir mekanım olsun istiyorum.
Ayfer Özer
Instagram @pastamliya


-Oxigen Nail Studio
Merhaba ben Begüm Afyoncu. 1986 İzmir doğumlu, evli ve iki çocuk annesiyim. Bu zamana kadar ev hanımlığı yaparak çocuklarımla, eşimle ve sosyal arkadaşlarımla zamanım geçti. İzmirli olup da bakımlı olmamak mümkün değil, diyerek kendim bir çok güzellik merkezinde kendi bakımlarımı yaptıran birisiyimdim. Ancak  pandemi dönemine kadar.
Pandemi herkesin hayatında değişiklik yarattığı gibi bizimde hayatımızda büyük bir değişiklik yaratıp, yeni bir bakış açısı yaratmıştı bende.
Üretim, eğitim. Bu ikiliye bu zamana kadar hayatımda yer vermemiştim ve bunun için bir şeyler yapmalıyım dedim. İlgi alanımı işe çevirmeye karar verdim. Önce eğitimlerimi almalı sonrasında öğrendiklerimi hayata geçirmeliydim. Öncelikle   Protez tırnak Manikür Eğitimi aldım. Ardından Polen Akademide Nil Doğandemir den Phibrows Eğitimi ile kalıcı makyaj eğitimine devam ettim ve Kaş EyeLiner Dudak Renklendirme ve Kaş eğitimimi tamamladım. Şu an ise Estetisyenlik Eğitimi alıyorum. Hayallerimin olduğunu bu dönemde keşfedip,  kendimdeki bu gelişimi seviyor, öğrendiklerimi ise hijyenik ortamda kendini iyi ve bakımlı hissetmek isteyen bayanlarla paylaşıyorum.
Her kadın güzeldir ve akıllıdır...
Yeter ki kendinizi keşfedin.
Begüm Afyoncu
@oxigen_nail_studio


-


Remember Me
Bizim maceramız 7 yaşımızda aynı okul servisine bindiğimiz ilk günden itibaren başladı. Her yeni güne birbirimize anlattığımız hayaller ve hikayeler ile başlıyorduk. Şu anda 24 yaşındayız ve bu 17 yıllık süreçte mesleki hayallerimiz ve ideallerimiz ne kadar birbirinden farklı olsa da her zaman bir ortak hayale sahiptik. Birimiz Psikoloji mezunu diğerimiz ise Halkla İlişkiler ve Tanıtım mezunuyuz. Okuduğumuz 2 bölümde birbirinden farklı gözükse de aslında ortak noktamız insan ve insan ilişkileriydi. Bir yaz günü Bozcaada’da da her sabah kahvaltımıza eşlik eden bir koku vardı fakat ne olduğunu bilmiyorduk. Tatil sonrası benzer kokuyu aldığımızda, birbirimize dönüp Bozcaada kokuyor dedik ve sonrasında bu güzel kokunun begonvil olduğunu öğrendik. O günden itibaren her begonvil kokusunu aldığımızda kendimizi o güzel anıların içinde buluyorduk. Bu durum bize sandığımızdan daha fazla ilham vermiş oldu. O günden itibaren koku ile ilgili bir şeyler yapmaya karar verdik. Çünkü farkettik ki çevremizde ki insanlara da bu konuyu açtığımızda her birinin bir kokuyla bir anısı olduğunu öğrendik. Anıların, insanların gözünde daha rahat canlanabilmesi için simge olarak da  mumu tercih ettik. Çünkü mumun ışığının verdiği romantiklik ve rahatlatıcılık kişiler üzerinde daha güçlü bir etki bırakacağını düşündük.
Markamızın oluşumu ise;
Koku duyumuzun aslında tahmin ettiğimizden daha çok insanları etkilediğini düşünüyoruz. Bu hızlı yaşamın içinde, bazı anlarda kayboluyoruz. Fakat burnumuza gelen bir koku bizi geçmişe götürebiliyor. Gittiğimiz bir tatil, hoşlandığımız bir mekan veya sevdiğimiz bir kişinin bile varlığını tekrar hatırlamamızı sağlıyor. Bizim markamızın amacı kokularımız eşliğinde insanları o anlarına götürmek ve biraz da olsa huzurlu ve mutlu hissetmelerini sağlamak. Markamızın oluşum hikayesi de tamamen bundan esinlenilmiştir. “Remember me” yani “beni hatırla” diyerek insanları anılarında bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyoruz.
rememberme.izily@gmail.com-

Burcu Eryürek Ceramics
Merhaba ben Burcu Eryürek
36 yaşındayım ve bundan 10 sene öncesine kadar yeteneğim yok sanarak kurumsal hayatta debelenip duruyor ,ve içimdeki durmak bilmeyen ama ne oldugunu bilmediğim heyecanımı arıyordum.  Renklerle aram iyi olduğundan, desen tasarımı  eğitimi almaya karar verdim. Yeni bir başlangıç yaptığımı fark etmemle birlikte  peşi sıra suluboya resim, illüstrasyon, dikiş, baskı, resim, ahşap boyama, papermache, polimer kil ve son olarak seramik eğitimi aldım ve heyecan sebebimi keşfetmiş bir Burcu olarak yoluma devam ettim
Seramik ile birlikte bütün aldığım eğitimler bütünleşip anlam kazandı. Zamanla o bana ben ona alışıp birbirimizden kopamaz olduk.
Yavaşlamak için Eski Foça’ya yerleşince sürekli iç içe olduğum deniz, güneş, gökyüzü, hayvanlar beni yoğurup seramiğe dönüştürdü.
Öğrendiklerimi paylaşmam lazım dedim ve bir kaz kümesini gözüme kestirip onu temizleyip boyadıktan sonra zeytin ağacının altına bir masa kurup ders vermeye başladım.Kendimle olan yolculuğun sonunda hevesle bir marka oluşturmaya çabalıyorum ve  hayalimi paylaşabileceğim herkesle buluşabilmeyi umuyorum. Birlikte  üretip ,yaratmak için atölye derslerinde buluşabilir ,doğadaki atölyemde keyifli zamanla kendinizi keşfedebilirsiniz.Ancak zamanım yok seramiklerin tadını evde çıkarmak istiyorum diyenler için ürünlerim online satışta  olarak sizi bekliyor olacaklar.
İnstagram/burcueryurekceramics 
burcueryurekceramics@gmail.com

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN