HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YAŞAM -- 15 Mayıs 2019

Tuncay Önterlikçi'den Fitness Tüyoları

Magazinizmir
İzmir’in tanınmış kişisel fitness antrenörü Tuncay Önterlikçi ile spor ve personal trainer üzerine kısa bir sohbet ettik.

Uzun yıllardır İzmir’in önde gelen ailelerine spor koçluğu yapan Tuncay Önterlikçi haftanın kaç günü spor yapılmalı ve neden personal trainer desteği alınmalı sorularımıza cevap verdi.
Haftanın üç günü 45 dakika ağırlık egzersizi ve yarım saat kardiyo öneren Önterlikçi; ''Gittiğim birçok spor merkezinde şu yanlış uygulamayı görüyorum önce kardiyo yapıp sonra ağırlık egzersizi yapılıyor tam tersi olmalı önce ağırlık çalıştığımızda vücudumuzdaki glikojen depoları boşalır kardiyoyla da yağ yakmaya başlarız. Personal trainer ile çalışmak her şeyden önce spora alışkanlık kazanmanızı sağlar istenilen hedefe ulaşmak istikrar ister hedefe ulaşmanın en kısa ve güvenli yolu da alanında uzman biriyle çalışmaktır. Yanlış işletilen bir fitness programı sizi geliştirmez hatta sakatlanmaya kadar götürebilir. Bu gerçek fitness dünyasında çok fazla gözden kaçırılır. Yapılan yanlış antrenmanlar ve yetersiz egzersiz teknikleri akut veya uzun dönemli sakatlıklara sebep olabilir. Egzersiz sonrası dinlenmek egzersizin kendisi kada r önemlidir. Sağlıklı bir spor sonrası yenilen yemek, 7 - 9 saat arası uyku, az stres ve dinlenme dengeli bir çalışma programının olmazsa olmazlarıdır ve sağlıklı sonuçları da beraberinde getirir. Çalışmanızdan sonuç almazsınız, çalışmayı takiben nasıl dinlendiğinize göre sonuç alırsınız.'' dedi.

Profesyonel olarak yirmi yılı geride bırakan sporcunun 2013 yılında Türkiye şampiyonluğu bulunuyor.

''Başarılı antrenör @personal_trainer_official instagram hesabından da sporculara destek veriyor.''
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN