HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YAŞAM -- 9 Eylül 2022

Thomas ve Arkadaşları’nın Yeni Karakteri Bruno

Magazinizmir
Mattel, ikonik “Thomas& Friends: All Engines Go” serisinin otizmli yeni karakteri Bruno’yu tanıtıyor. Mattel Television, Bruno'yu Otizm Öz Temsil Ağı (ASAN) ve Easterseals Güney Kaliforniya gibi saygın kuruluşların yanı sıra otizmli yazarlar ve sözcülerle birlikte geliştiriyor.

75 yılı aşkın süredir çocuklara arkadaşlığın önemini anlatan Thomas ve Arkadaşları, “All Engines Go!” dünyasında önemli bir rol oynayan Bruno’yu izleyiciyle buluşturuyor. Kelime oyunu yapmayı seven fren vagonu Bruno, neşeli halleriyle dikkat çekiyor. Bruno, işini titizlikle yaparak güçlü frenleriyle büyük ve ağır yükleri tutuyor. Otizmli karakter Bruno, trenin sonunda geriye bakarak ilerliyor ve bu sayede geniş bir bakış açısına sahip oluyor.

Detaycı Bruno karakteri rutinlerden hoşlanıyor ve Sodor’daki tüm rayların nereye çıktığını biliyor. Bruno’nun basamaklarının ve parlak kırmızı yüzeyinin üzerinde duygu halini gösteren, heyecanlandığında veya endişelendiğinde hareket eden bir feneri bulunuyor. Arkadaşlarıyla vakit geçirmekten mutlu olan Bruno’nun dostlarıyla iletişimi, izleyiciyi pozitif ve nöroçeşitli bir rol modelle tanıştırıyor.

Mattel, otizmin kurgusal olarak doğru bir şekilde temsil edilmesini sağlamak için önemli ortaklarıyla birlikte Bruno'nun karakterini özenle oluşturdu. Mattel Television'ın yapımcı ve yazar ekibi, ASAN ve Easterseals Güney California’dan uzmanlarının yıllar süren tecrübesinden yararlanarak Bruno karakterine can verdi. Bruno, sıkı çalışmaları, dikkati ve özeni sayesinde izleyicilere; Thomas & Friends markasının daha önce hiç açmadığı bir kapıyı araladı.

“Bruno karakterinin geliştirilmesinde, otizmli bireylerin katkısı çok değerliydi”
Otizm Öz Temsil Ağı (ASAN) Temsil Direktörü Zoe Gross: "Bruno'nun geliştirilmesinde en önemli unsur, karakteri yaratma süreci boyunca otizmli bireylerin de bu sürece dahil edilmesi oldu. ASAN danışmanlarından oluşan bir ekibin parçası olarak buna katkıda bulunabilmek harikaydı. Bruno'nun yaratılmasında otizmli insanlar, danışman olarak dizideki yazarlardan Bruno'nun seslendirme sanatçısına kadar her yönüyle yer aldılar. Böylece Bruno gerçekçi bir otizmli karakter oldu. Umarım Bruno, izleyicilere günlük yaşamda kapsayıcılığın anlamlı örneklerini sunar." şeklinde konuştu.
Bruno otizmli kişilerin özelliklerini ve tercihlerini düşünceli bir şekilde yansıtsa da tek bir animasyon karakteri her otistik kişinin gerçek yaşam deneyimini kapsamıyor. Thomas & Friends serisinde Bruno’nun dahil olduğu yeni bölümler 9 Eylül itibariyle Youtube kanalında izleyiciyle buluşuyor.

“Bruno çocuklara ilham verecek”
Easterseals Güney Klinik Kurul Başkanı Dr. Paula Pompa Craven: "Mattel ile ortaya çıkardığımız Bruno karakteri, dünyanın dört bir yanındaki çocukların ve ailelerin otizmli bireylerin yaşantısını deneyimlemesine olanak sağlayacak. İzleyiciler Bruno aracılığıyla otizmli bir çocuğun gerçek hayattaki deneyimlerini görebilecekler. Çocukların, Bruno’nun arkadaşlarından destek alma ve verme becerisini izlerken onunla öğrenme ve büyüme fırsatları da olacak." dedi.

Mattel Küresel İçerik Geliştirme ve Yapımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Baş Yapımcı Christopher Keenan: "Bruno'nun tanıtımı, çocuk programlarında yeterince temsil edilmeyen ve kutlanmayı hak eden küresel bir kitleyi organik olarak anlatıyor. Karakter özen ve düşünce ile geliştirildi, izleyicilerin Bruno ile tanışıp onu bizim kadar sevmeleri için sabırsızlanıyoruz." şeklinde konuştu.

Mattel Hakkında
Mattel, çocuklara yönelik kaliteli oyuncakların ve tüketim ürünlerinin tasarım ve üretiminde uzmanlaşmış, önde gelen bir küresel eğlence ürünleri şirketidir. Oyun yoluyla çocuklara ilham veren, onları eğlendiren ve gelişimlerine katkıda bulunan yenilikçi ürünler ve deneyimler yaratıyoruz. Barbie®, Hot Wheels®, American Girl®, Fisher-Price®, Thomas & Friends® ve MEGA® dahil olmak üzere ikonik franchise portföyümüzün yanı sıra sahip olduğumuz veya lisansları konusunda global eğlence şirketleriyle ortaklıklar gerçekleştirdiğimiz diğer popüler markalar aracılığıyla tüketicilerle etkileşim kuruyoruz. Sunduğumuz ürünler arasında film ve televizyon içeriği, oyunlar, müzik etkinlikleri ve canlı etkinlikler yer alıyor. 35 lokasyonda faaliyet gösteriyor ve dünyanın önde gelen perakende ve teknoloji şirketleriyle iş birliği içinde 150'den fazla ülkede ürünlerimizi satıyoruz. Mattel, kurulduğu 1945 yılından bugüne, çocukluğun ne denli muhteşem bir dönem olduğunu keşfetme ve çocukları tam potansiyellerine ulaşmaları için güçlendirme konusunda güvenilir bir ortak olmaktan gurur duymaktadır.

Otizm Öz Temsil Ağı Hakkında

Otizm Öz Temsil Ağı, otizmli kişiler tarafından ve otizmli kişiler için yürütülen, Birleşik Devletler Kararnamesi’nin 26. maddesinin 501(c)(3) fıkrası uyarınca vergilerden muaf, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. ASAN, otistik topluluğa yönelik, ulusal bir temel engelli hakları örgütüdür. Engelli hakları için mücadele eder. Yasaların ve politikaların topluluğun ihtiyaçlarını karşılaması için otizmli bireylerin politika oluşturma sürecine dahil edilmesini sağlamaya çalışır. Her türlü öz temsili desteklemek ve insanların otizm hakkındaki düşüncelerini değiştirmek için çabalar. Üyelerinin ve destekçilerinin arasında otizmli yetişkinler ve gençler, kesişimsel engelli savunucular ve otizmli olmayan aile üyeleri, profesyoneller, eğitimciler yer almaktadır.

Easterseals Güney Kaliforniya Hakkında

Easterseals, hayat değiştiren engellilik ve toplum hizmetleri ile tam eşitlik, kapsayıcılık ve erişime giden yolda öncülük etmektedir. Yüz yılı aşkın deneyimiyle, ortaklarla birlikte, yaşam kalitesini yükseltmek, sağlık, eğitim ve istihdam imkânlarına yerel erişimi artırmak için çalışır. Easterseals Güney Kaliforniya; kritik ilk beş yıl süren erken çocukluk programlarından otizm hizmetlerine, yetişkinler için günlük ve bağımsız yaşam hizmetlerine, istihdam programlarına, gazi hizmetlerine ve daha fazlasına kadar her yıl 15.000'in üzerinde kişiye temel hizmetler ve yerinde destek sağlamaktadır. Kamu eğitimi, politika ve temsil girişimlerimizle algıları olumlu yönde şekillendirir ve günümüzde her dört Amerikalıdan birinin bulunduğu engelli grubun acil ve sürekli gelişen ihtiyaçlarını ele alır. Birlikte engelli bireyleri, aileleri ve toplulukları topluma tam ve eşit katılım sağlamaları için güçlendirmeyi amaçlar.  

 

 

 

 
FACEBOOK İLE BAĞLAN