HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YAŞAM -- 15 Ağustos 2022

SICAK HAVALARDA VÜCUDUN SUSUZ KALMASINI ÖNLEYECEK SÜPER BESİNLER ve Özel Karışımlar

Magazinizmir
Yaz ayları aşırı sıcak havalar vücudumuz için yorucu ve dehidrasyon sebebi olabilir. Sıcak havalar bedenimizi ve aynı zamanda beynimizi de tahriş edebilir. Yaşam tarzımız, egzersiz rutinimiz ve diyetimiz de vücudumuzun havaya verdiği tepkiyi etkileyebilir.

Serinletici ve su içeriği yüksek yiyecekler yemek, alkolden kaçınmak ve ideal kiloyu korumak, vücudunuzun hidrate kalmasına yardımcı olabilir.
Süper besinler, adından da anlaşılacağı gibi, olağanüstü besleyici değeri olan ve vücudumuz için çok iyi besin değerine sahip olan besinlerdir. Her gün süper gıdalar tüketmek vücudumuz için birçok fayda sağlar. Bazı süper gıdalar yaza uygun olmasa da bazıları vücudunuzun hidrate kalmasına oldukça yardımcı olabilir.

Bu yaz hidrate ve cildinize su ilavesi için bu 10 süper besini diyetinize ekleyin:

1.Muz
Hücrelerin gözeneklerini küçülterek suyu emme yeteneklerini arttırır. Bu da hidrat kalmamıza yardımcı olur ve vücudumuzu serin tutar. Aynı zamanda doyurucu ve uzun süre tok tutan bir meyvedir ve susuz kalan atıştırmalıklara göre daha sağlıklı bir alternatiftir.

2. Avokado

Kırmızı et ve diğer doymuş yağlardan farklı olarak avokado, sağlıklı yağlar için harika bir kaynaktır. Sağlıklı yağlar açısından zengin diğer gıdaların aksine vücudunuzu hidrate de tutar.

3. Turunçgiller

Turunçgiller ; su bakımından zengindir ve bu da onları yaz diyetinize ideal bir katkı yapar. Ayrıca vücudunuzu güneşten korumaya yardımcı olan C vitamini açısından da zengindirler.

4. salatalık

Salatalığın çoğunluğu sudan oluşur. Salatalık su bakımından zengindir, bu da bizi hidrate ve vücudumuzu serin tutmaya yardımcı olur. Ayrıca lif bakımından zengindirler ve yaz aylarında sindirime yardımcı olurlar.

5. Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi, çeşitli faydaları olan ferahlatıcı bir süper besindir. Hindistan cevizi kabuğu, yağı ve suyu nemlendiricidir ve iltihap önleyicidir. Kan basıncını yönetmeye de yardımcı olurlar.

6. Soya fasulyesi

Soya fasulyesi ve soya peyniri ve soya peyniri gibi ürünleri harika bir protein kaynağıdır. Kümes hayvanları ve kırmızı et gibi protein açısından zengin besinler vücut ısısının yükselmesine neden olsa da soya ürünleri aksine vücudu serin ve hidrate tutarlar .


7. Orman meyveleri

Orman meyveleri , vücudumuzu beslemeye yardımcı olan su ve diğer çeşitli besinler açısından zengindir. Ayrıca antioksidanlar açısından da zengindirler. Antioksidanlar, güneş ve yaz aylarında eğilimli olabileceğimiz diğer toksinler gibi dış radikallerden korunmamıza yardımcı olabilir.

8. Karpuz

Salatalığa benzer şekilde karpuz da yaklaşık %90 sudan oluşur. Bu, vücuttaki doğru su seviyelerini korumanın lezzetli bir yoludur. Ayrıca sıcak havaların neden olduğu hazımsızlığa yardımcı olan lif bakımından da zengindirler.


9. Yoğurt

Yoğurt, en ferahlatıcı süper yiyeceklerden biridir. Yoğurt çeşitli şekillerde tüketilebilir ve vücudun hidrate kalmasına yardımcı olur. Ayran vücut ısısını düşürmede de yardımcı olabilir.

 

10. Keten tohumu

Keten tohumu, protein, mineraller, vitaminler ve lif gibi çeşitli besinlerin harika bir kaynağıdır. Ayrıca vücudu hidrate tutmaya ve kan basıncını yönetmeye yardımcı olurlar.


SUSUZLUĞA KARŞI ETKİLİ SMOOTHİE TARİFLER


1. MİRROR MİRROR
Bu iksir; Vücudunuzdaki toksinleri atmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzu gerekli vitaminlerle besler. Bu smoothieyi deneyin sonra yansımanıza tadına aşık olacaksınız.

1 havuç,
1 dilim ananas,
1 su bardağı su,
1/2 elma ve
2 yemek kaşığı limon suyunu blenderdan çekin
2-3 buz küpü ile karıştırıp üzerine nane yaprakları serperek servis yapın.

 

2. BLACK MAGİC SMOOTHİE

Aslında vücudunuzda sihir gibi etki yaratabilir ve benim en sevdiğim tariflerden biridir. Vücudunuzda mucizevi bir şekilde etki gösterir.
1/2 su bardağı roka ,
1 su bardağı siyah üzüm,
1/2 elma,
1/4 demet nane yaprağı ve
1 su bardağı su blenderdan çekilir.
Afiyet olsun

 

3.GREEN DETOX

Sürekli aç hissediyorsanız ve diyet yapıyorsanız, işte o açlık sancılarını frenlemenize kesinlikle yardımcı olacak VE aynı zamanda su isteğinize yanıt verecek bir içecek. Bu smoothie antioksidanlar açısından zengindir ve ayrıca sizi tok ve hidrate tutacaktır. Bu smoothieyi yapmak için;

1/2 avokado,
1 salatalık,
1/2 elma ,
1 su bardağı su ile
1/4 demet nane yaprağını karıştırın. Blenderdan çekip bardağa döküp içine birkaç nane yaprağı serperek servis yapın.


Sonuç olarak, su açısından zengin, ferahlatıcı yiyecekler vücut ısınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, vücudu susuz bırakabilecek şeker ve tuz açısından zengin yiyeceklerden de kaçınmalısınız. Ayrıca alkol tüketimini azaltmanız da su oranınızı artıracaktır. Alkolün dehidrasyona neden olduğu kanıtlanmıştır. Sigara içmek te ayrıca vücudu susuz bırakır ve vücudumuz üzerinde çeşitli olumsuz etkileri vardır.


 

FACEBOOK İLE BAĞLAN