HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YAŞAM -- 6 Haziran 2022

Savaşma Söğüş

Magazinizmir
İzmir sahip olduğu sokak yemeği çeşitliliği ile bana göre eşsiz bir şehir. 24 saat yaşayan bu şehirde günün her saati farklı bir tat bulmak mümkün ama içlerinde bir tanesi var ki benim favorim… Söğüş.

Söğüş aslında tarihi çok eskilere dayanan bir İzmir lezzeti değil. İzmir’e söğüşün Niğdeli ustalarla geldiği söyleniyor. Kuzu kellesinin etlerinden yapılan bu sakatat karışımı, domates, soğan, yeşil biber ve olmazsa olmazı kimyon ile servis ediliyor. Çoğu sakatat yemeğinin aksine soğuk yenmesi bana göre lezzetini katlıyor. Kahvaltıda, öğle yemeğinde ve hatta gecenin ilerleyen saatlerinde yenen söğüşün ünü neden İzmir sınırlarında kalmış bu da ayrı bir tartışma konusu.

Her İzmirlinin olduğu gibi benim de bir favori mekânım var. İzmir’de çok meşhur her biri birbirinden iyi ustalar olmakla beraber ben gıda toptancıları çarşısındaki ‘Rüşko’ abinin söğüşüne doyamıyorum. Fakat Kemeraltı da İzmir Gastronomisinin merkezi olarak çok başarılı mekanları barındırıyor. Bugünü kendime söğüş günü ilan ederek şimdi bol beyinli bir söğüş yemeye gidiyorum ve siz değerli okurlarımıza sevgilerimi sunuyorum.

Bu eşsiz lezzeti evde ben de yapabilirim diyorsanız şimdi tarifimize geçelim…

Evde Söğüş

Malzemeler;

Lavaş
Soğan
Domates
Maydanoz
Yeşil biber
Kuzu Kelle
Kimyon
Tuz
Karabiber

Hazırlanışı;

Kuzu kellerini önce haşlayıp daha sonra fırın kağıdına sararak fırınlıyoruz. Hazırlanan kuzu kellesini 1 gece dolapta dinlendirdikten sonra dikkatlice ayıklıyoruz. Lavaşımızın içine önce maydanoz ve soğanı ince ince doğrayıp daha sonra hazırladığımız kelle etlerini ilave ediyoruz. Küp küp doğradığımız domatesi ve biberi ilave edip bol beyinle taçlandırıyoruz. Olmazsa olmazı bol kimyon ve tamam.
Evde söğüş hazır.
Herkese Afiyet Olsun.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN