HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YAŞAM -- 5 Şubat 2019

Psikolog Özge Tercan'dan ''Aile İçi Sınırlar'' Semineri

Magazinizmir
Uzman Aile Danışmanı ve Psikolog Özge Tercan, Agora Alışveriş Merkezi'nde ebeveynlere yönelik gerçekleştirdiği 'Aile İçi Sınırlar' başlıklı seminerde, anne - baba ve çocuk arasındaki doğru iletişimin ipuçları verdi.

Ajans Fox Grup Seda Bilgehan tarafından düzenlenen etkinlikte İzmirliler'le buluşan Tercan, özellikle ülkemizde aile ilişkilerinin iç içe geçmiş bir yapısı olduğunu söyledi.

Ailede anne ve babanın dışında anneanne, dede, komşular ve akrabaların da söz sahibi olabildiğini kaydeden Özge Tercan, çocuğun probleminin bir anda herkesin problemi haline geldiğini ve herkesin farklı bir çözüm önerisi olduğu için aile içinde karışıklıklar oluştuğunu dile getirdi.

Ailede her bireyin bir rolü olması gerektiğini vurgulayan Tercan, şunları söyledi:
"Eğer anne veya baba otoriteyse diğerleri de fikir birliğine varmalı. Yoksa ebeveynlerin hayır dediğine anneanne, dede evet derse çocuk kendi sınırlarını bilemez. İsteklerini yaptırdığı kişilerden beklenti içine girer. Çocuğa, sınırlarını belirtmeli ve buna uymasını sağlamalısınız. Eğer hayır dediğiniz bir şeye sırf çocuk sussun diye evet derseniz bu defa çocuk her isteğini ağlayarak yaptıracaktır. Ebeveynlerin koydukları kurallara kendilerinin de uyması önemlidir. Şeker, çikolata yeme diye kural koyup, kendiniz yerseniz bu durum inandırıcı olmaz. Tutarlı olmalısınız. Çocuğa kural koyarken onun özgürlüğünü de tamamen kısıtlamamalısınız. Yaptığı her şeye müdahale etmek çocukların isyanını artıracaktır" dedi.

Çocuğa Bir Birey Olduğunu Hissettirin

"Sağlıklı bir ailede her üye birbirine bağlı, fakat birbirlerinin kişisel özgürlük alanlarına da saygılı olmak zorundadır” diyen Uzman Aile Danışmanı ve Psikolog Özge Tercan sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocuğun da bir birey olduğunu ona hissettirmeniz lazım. Bunun için odasına girerken kapısını çalmalısınız. Günlüklerini karıştırmamalı veya ona ait özel bir eşyasını sormadan almamanız gerekiyor. Kendisine ait özel bir alanı olması önemli. Bu sayede çocuk da bir birey olduğunu ve saygı gördüğünü hissedecektir. Ebeveynlerin aile içinde söz hakkının daha fazla olması gerekli. Her bireyin rolü önceden bellidir. Eğer bu rol tersine dönerse çocuk size her istediğini yaptırmaya başlayacaktır. Ebeveynler arasında da güç benzer olmalı. Eğer babadan çekiniyor ve anneyi ise dinlemiyorsa sadece babanın söylediklerini yapacaktır" dedi.


 

FACEBOOK İLE BAĞLAN