HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YAŞAM -- 2 Haziran 2021

Prof. Dr. Orhan Kural'a Sanatçı Dostlarından Vefa Albümü

Magazinizmir
Türkiye'nin en büyük gezgini, çevreci, aktivist ve hayvansever Prof. Dr Orhan Kural'ı 23 Aralık 2020 tarihinde Covid -19 sebebiyle kaybeden dostları, onun anısına hazırlanan 'Yol Şarkıları' albümüne destek verdiler.

Yol Şarkıları isimli bu projenin fikrini veren ve bu yola çıkan Serap Yenici birçok değerli ismi de bu yolculuğa dâhil etti. Yenici'ye bu yolda en büyük desteği ise Türküola firması verdi.
Serap Yenici, sessiz sakin ilerleyen ama hep başarılı çalışmalara imza atmış bir isim. Müzikolog, besteci, söz yazarı, yorumcu, köşe yazarı, moderatör, birçok ulusal radyo ve televizyonda yapımcı ve sunucu olarak projeler hazırlamış, sunmuş, on parmağında on marifet bir sanatçı.
Müzik alanında da pek çok başarılara imza atan Yenici'nin en iyi yorumcu dalında yapılan uluslararası yarışmalarda yorumcu olarak çok sayıda derecesi bulunuyor.
2009 Uluslararası Wafa Müzik Festivali'nde Malta'da üçüncülük,
2010 Uluslararası Sea Memories Müzik Festivali'nde birincilik,
2019 Uluslararası Tenerife (Kanarya Adaları) Universong Festivali'nde Tenerife Sesi Jüri Özel Ödülü ile Türk Bayrağı'nı onurla taşımış bir isim.
9 Eylül Üniversitesi Müzikoloji Bölümü mezunu sanatçının Hasan Cihat Örter, Özkan Turgay, Ege, Vasilis Saleas, Buzuki Orhan, Tevfik Kulak, Belda Gürol ve yine bir çok değerli ismin enstrümanıyla katkı sağladığı 'Ege'den Aldık Biz Bu Aşkı', Sabiha Gökçen'in manevi oğlu Eriş Ülger'in izniyle bestelediği Mustafa Kemal Atatürk ve Fikriye Hanım'a ait şiir ve şarkılardan oluşan 'Ümmid-i Aşkım' albümlerine, son olarak 'Yol Şarkıları' albümü dâhil oldu.
Prof. Dr. Orhan Kural ile on yıldır tanışan, birçok gönüllülük projesinde yer alan, altı yıldır yine gönüllülük ilkesiyle 'Dünya İçin Bir Şey Yap' müzikalinde sahnede birlikte yer alan Serap Yenici "Bu albüm, benim çok sevip saydığım, değer verdiğim hocama vefa borcum" diyerek yola çıktı ve Prof. Dr. Orhan Kural'ın sağlığında başladığı projeye çok değerli isimleri de dâhil ederek albümü tamamladı.


Attila Atasoy, Bulutsuzluk Özlemi (Nejat Yavaşoğulları), Serap Yenici, Gündoğarken (İlhan-Burhan-Gökhan Şeşen), Haluk Levent, Leman Sam, Selcan Yıldırım, Yeni Türkü (Derya Köroğlu) ve Vedat Sakman albümdeki değerli yorumcular.
şık Veysel, Metin Altıok, Kemal Burkay, Selim Atakan, Nalan Yıldız, Zafer Doğan yine albümdeki eserlere sözleri ve besteleri ile değer katan isimler.
Albümde çok özel gezi fotoğraflarına da yer verildi. İbrahim Zaman, Nasuh Mahruki, Ahmet Remzi Tülüce, Mete Darcan, Osman Uğur Şahin, Eren Damlar fotoğraflarıyla albüme değer katan isimler.
Albüme, TÜRSAB, TUMAD, Prof. Dr. Orhan Kural'ın eğitim verdiği İstanbul Aydın Üniversitesi, Fuzul Ev, Kutes Metal, İmay İnsaat, Çaycuma Belediyesi, Cimcime Medya, Hüseyin Başusta sponsor olarak destek verdi.

Tüm bu değerli isimlerin bir araya gelmesine vesile olan, yorumu ve besteleriyle de albümde yer alan Serap Yenici ile Türküola firması adına Neşe Demirkat albümün geliri ile Prof. Dr Orhan Kural adına bir orman oluşturulacağını söyledi. Bu değerli iki isim, yola çıkan herkese eşlik edecek albümü kısa süre önce müzikseverlerle buluşturdu.

FACEBOOK İLE BAĞLAN