HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YAŞAM -- 27 Ekim 2021

Küçük Bir Ülkeden Büyük Haber – Bitcoin, El Salvador'da yasal ihale ödeme aracı oluyor!

Magazinizmir
Küçük bir Orta Amerika ülkesi olan El Salvador’dan dünya çapında önemi olan bir haber geldi. El Salvador'da yakında bitcoin ile her şey için ödeme yapmak mümkün olacak.

9 Haziran'da 39 yaşındaki Başkan Nayib Bukele, bitcoin'i yasal ihale yapmak için parlamentoya bir yasa tasarısı gönderdi. Tasarı büyük bir çoğunluk tarafından kabul edildi. Orta Amerika ülkesi şu anda dünyada Bitcoin'i yasal ihale yapan ilk ülke.
Yeni yasa, ülke sakinleri için iyi bir haber. Ve dünyanın gözü bu yeni yasanın 90 gün içinde uygulamaya geçmesinden sonra mutlaka bu gelişmede olacaktır. Bitcoin meraklıları, herkesin dijital para birimiyle ödeme yapabileceği bir dünyaya doğru büyük bir adım olarak gördükleri için mutlular. Bunun pratikte nasıl sonuçlanacağı konusunda hala birçok soru var.
Ülkedeki mevcut para birimi olan ABD doları da geçerliliğini koruyacak, ancak yakında herkesin yerel manavı ve süpermarketi de tıpkı vergi makamları gibi devlet kurumları gibi bitcoin ile ödeme kabul etmek zorunda kalacak. 90 günlük sürenin ülkeyi geçişe hazırlaması amaçlanıyor. “Bitcoin sanal paradan çok sanal altın hatta bakıra daha yakın. Dijital bir rezerv emtiası olma yolunda dünya çapında kabul görebileceği bir yolda ilerliyor” şeklinde görüş belirten Spektral Holding CEO’su Erdal Can Alkoçlar, bu gelişmenin denetleme gereksinimlerini de beraberinde getireceğine vurgu yaptı. Alkoçlar yakın zamanda bazı Avrupa devletlerinin de bitcoin’i rezerv para alternatifi bir değer olarak kabul edebileceğini de ekledi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN