Kimsenin Bilmediği Olağanüstü Kasaba'lar

Hayatında herkes ''keşke burada yaşasaydım'' dedi bir yer olmuştur. Biz biraz daha ileri gidip çok az kişinin bildiği yerleri derledik.Ittoqqortoormiit – Grönland

İzlanda'dan sadece uçak veya helikopter ile gidilebilen Grönland'taki bu bu köy tam bir cennet. 500'e varmayan nüfusu dolayısı ile uzun yıllardır yerleşke olarak kullanılmasına rağmen doğallığından hiçbir şey kaybetmemiş.

Garmisch-Partenkirchen - Bavyera – Almanya

Almanya'nın en büyük eyaleti Bavyera'da bulunan bu küçük köyden dünyada çok az kişi haberdar. Enfes bir doğal güzelliğe sahip bu yerin nüfusu 26.000.

Village in the Himalayas –Tibet

Himalaya Dağları arasına saklı bu köylere sadece yürüyerek yada at sırtında gidilebiliyor. Ulaşım çok zor olduğu için çok az kişi tarafından biliniyor.

Reine – Norveç

Norveç'in en küçük kasabalarından biri olan Reine tam bir balıkçı kasabası. İnanılmaz bir mimarisi olan ahşap evler ile çevrili göl kenarına kurulmuş. Toplamda 326 hane var.

Gásadalur - Faroe Adaları

Etrafı Vagar dağları ile çevrili bu köy dünyadaki cennetlere örnek yerlerden biri. Sadece 20 kişinin yaşadığı köyün panoramik manzarası dünyadaki en iyi manzara olabilir.

Colmar – Fransa

Alsace bölgesinin 3. büyük komünü olan bu yer şarabın başkentidir. Alsas Şarap Başkenti olarak anılır. Nüfusu yaklaşık 130 bindir. Kendine has mimarisi ile Fransa'ya gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri olan Colmar Fransa'nın en eski şehirlerinden biridir.

Marsaxlokk – Malta

Malta'da bulunan bu turistik kasaba dünyanın en eski yerleşim birimlerinden biridir. Kökü M.Ö. 900'lere dayanır. Balıkçılıkla geçimini sağlayan insanların yaşadığı kasabanın şu anki nüfusu 3205 kişidir.

Bled – Slovenya

Slovenya'nın kuzey batısındaki carniola bölgesinde bulanan Bled'in nüfusu 10.899'dur. Buz devrine ait Bled Gölü'nün tam ortasında bulunan adada bulunan kiliseye çıkmak için 99 basamaklı bir merdiven kullanılır. Evlenenler için en önemli geleneklerden biridir bu.

Hallstatt – Avusturya

Salzkammergut'un bir köyü olan Hallstatt Avusturya topraklarındaki bilinen en eski yerleşim birimidir. Ağaçları çok meşhurdur. Nüfusu yaklaşık olarak 1000 kişidir.

Manarola – İtalya

Devasa bir kayanın üzerine oturtulmuş gibi duran bu yerleşke İtalya'nın en güzel yerlerinden biridir. Şarapları ve ünlü ressam Antonio Discovolos ile bilinir.

Bibury – İngiltere

Tarih kokan mimariye sahip bu enfes köy İngiltere'nin en güzel yerleşkelerinden biri. Çok eski bir tarihe sahip olan bu küçük cennette oturma gibi bir şansınız yok. Sadece turist olarak gibi belirli bir süre kalabilirsiniz.

Annecy – Fransa

Fransa'nın Haute-Savoie komününde bulunan Annecy aynı zamanda bu komünün başkentidir. 1444 yılında kurulan yaşayan tarih diyebileceğimiz bu yerleşkenin nüfusu yaklaşık olarak 44 bindir.

Göreme – Türkiye

Nevşehir'e bağlı, Kökü 6. yüzyıla dayanan Göreme ülkemizde gerektiği ilgiyi bulamayan (ki bu aslında iyi bir şey) turistik yerlerden biridir. Oyuk kayalardan oluşan Açık Hava Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Leavenworth - Washington - A.B.D

Amerika'daki 'Bavyera stili' tek kasaba olan Leavenworth 1892 yılında kurulmuş. Nüfusu 2000'e yakın olan bu güzel kasaba 1962 yılından beri neredeyse hiç değişmeyen haliyle görülmesi gereken yerlerden.

Queenstown - Yeni Zelanda

Yeni Zelanda'da dağların eteğine serpilmiş bu güzel kasaba bir tarafı ile de Wakatipu Gölü'ne komşuluk etmekte, nüfusu 12.500.

Hidden Mountain Village – Çin

Klasik Çin mimarisine sahip bu yerleşkenin etrafındaki pirinç tarlaları Babil'in Asma Bahçeleri'ni andırıyor. Oldukça eski bir tarihe olan kasabaya sadece at sırtında gidilebiliyor.

Shirakawa-go – Japonya

Ormanlık dağlar ile çevrili, yeşilin hakim olduğu bu küçük kasabanın tarihi 734 yılına kadar dayanmakta. Japon mimarisinin hakim olduğu yerde halk geçimini pirinç ve tarım ile sağlamakta.

Pucón – Şile

Şile'nin en egzotik kasabası. Muazzam bir manzaraya sahio olan Pucon'un nüfusu 22 bin civarında.

Morro de São Paulo – Brezilya

Brezilya'da bir ada kasabası olan bu kasabaya sadece deniz uçağı ve bot ile gidilebiliyor. Yakın zamanlarda turistik amaçlı bir çok ziyaretçisi olan bu güzel kasabada çok az sayıda konaklama yeri bulunuyor.

Albarracin – İspanya

Orta çağ mimarisinin en iyi örneklerinden biri olan kasabanın nüfusu şu an itibariyle 1100. Yarısı sarp dağlar ile çevrili yerleşkenin yaklaşık olarak 1200'lü yıllarda dayanan bir geçmişi var.

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Ittoqqortoormiit – Grönland izmir, Garmisch-Partenkirchen - Bavyera – Almanya izmir, Village in the Himalayas –Tibet izmir, Reine – Norveç izmir, Gásadalur - Faroe Adaları izmir, Colmar – Fransa izmir, Marsaxlokk – Malta, Bled – Slovenya izmir, Hallstatt – Avusturya izmir, Manarola – İtalya izmir, Bibury – İngiltere izmir, Annecy – Fransa izmir, Göreme – Türkiye izmir, Leavenworth - Washington - A.B.D izmir, Queenstown - Yeni Zelanda izmir, Hidden Mountain Village – Çin izmir, Shirakawa-go – Japonya izmir, Pucón – Şile izmir, Morro de São Paulo – Brezilya izmir, Albarracin – İspanya izmir, izmir cemiyeti