HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YAŞAM -- 8 Mayıs 2019

Kampçılığın Geleceği Hareketli

Magazinizmir
BMW ile The North Face’in birlikte tasarladığı yeni çadır konsepti kampçılığın geleceğini tekerlekler üzerinde hareketlendiriyor.

Doğa sporları ve outdoor aktivitelerin lider markası The North Face ile ileri teknolojiye sahip araç tasarımlarına imza atan yenilikçi marka BMW güçlerini birleştirerek kampçılığın geleceğini yeniden şekillendirdi. Las Vegas’ta düzenlenen CES 2019 fuarında tanıtılan bu konseptin aslında şimdilik üretime geçmesi planlanmıyor; araç FutureLight adlı özel kumaşın yeteneklerini tanıtmak için tasarlandı ve sergilendi.

Bu yepyeni teknolojik kumaşın özelliği adeta nefes alır gibi hava geçirmesi ancak su geçirmemesi. Tabii böyle özelliklere sahip olan bu kumaş, gerek spor gerekse açık hava aktivitelerinde fazlasıyla işe yarayacak bir materyal olacak. Günümüzün su geçirmeyen kumaşlarının taşıması zor oluyor ve ayrıca içerileri bunaltıcı bir atmosfere sahip oluyor. FutureLight ise devrim yaratan Nanospinning tekniğiyle üretlmesi sayesinde nano büyüklükte deliklere sahip. Bu sayede de suyun geçmesini engellerken havanın deliklerden geçmesine izin veriyor.

FutureLight ile tasarlanan yarı çadır, yarı karavan bu aracın kubbemsi üstü, bu esnek kumaş ile kaplanmış. İçerisi ise iki kişinin konaklayabileceği şekilde, çift kişilik bir yatağa ve doğa manzaralarını seyretmeniz için bir pencereye sahip. Römork biçimli bu mobil çadır iki teker üzerinde hareket ediyor ve çoğu otomobilin arkasına takılabiliyor. Böylece bu teknolojik çadırla dağda, plajda ya da yıldızları seyretmek istediğiniz her yerde, yağmurdan ıslanma ya da havasızlıktan bunalma derdini taşımadan kamp keyfini sürebiliyorsunuz.

Dediğimiz gibi bu konsept çadırın üretime geçip geçmeyeceği belirsiz, ancak FutureLight kumaşının sunacağı olanaklar sayesinde ona benzer araçların kamp deneyimine yakın zamanda daha fazla mobilite katacağını bekleyebiliriz.

FACEBOOK İLE BAĞLAN