HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YAŞAM -- 6 Aralık 2021

Gündem ve Teknoloji

Magazinizmir
2021 Yılı, 1 Aralık 2019’dan beri Covid belasını daha az hasarlı atlattığımız bir yıl oldu. Teknoloji hastalıklara karşı koymamız için olağanüstü şekilde destek oldu

Geliştirilen programlar ve yenilenen cihazlar hastalıklara aşı gibi bağışıklık kazandırmasa da, COVID 19’dan korunmamız için neredeyse anne babamız gibi başımızda bekler oldular. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulaması bizi virüsten koruyor. Keza Akıllı Cihazlardaki sağlık uygulamaları da Hayat Eve Sığar Programıyla entegre olmuş durumda.
Hayat Eve Sığar uygulaması sadece HES Kodu görüntüleyicisi bir program değil. Enfekte olmamızı engelleyen bir dizi önlemi de içinde barındırıyor. Menülerini mutlaka kullanalım. Ayrıca Akıllı Cihazımızdaki yerel sağlık uygulamasını da sık sık kullanmalıyız. Bu uygulamanın içinde ADIM ÖLÇER var. Günde mümkün olduğunca çok adım atmalıyız. Bu uygulamadaki adım limitimizi en az 6000 adım ile sabitleyelim. Ayrıca Merdiven Çıkmak, Esneme Hareketleri gibi az yaptığımız aktiviteleri de programa ekleyelim. Bu sadece Virüsten korunma sağlamaz, kalp sağlığımızı da olumlu yönde etkiler. Bunların yanında SU İÇME Hatırlatıcısı da kullanmamız gereken programların başında geliyor. Bu programı da akıllı cihazımıza ekleyelim.
WhatsApp’ta Çoklu Giriş... Günümüz teknolojisi önemli ölçüde zamandan tasarruf etmemizi de sağlıyor. İşlerimizi uzaktan halletmemizi sağlayan görüntülü ve yazılı mesaj uygulamaları sevdiklerimizle daha çok vakit geçirmemizi sağlamıyor mu? Ülkemizde en çok kullanılan yazılı-görüntülü uygulamarın başında WhatsApp var. Ondan sonra Facebook Messenger, Instagram, Telegram geliyor. Whatsapp şu anda birden fazla yerde telefonumuz açık olmasa bile mesajlaşmamıza izin veren bir sürüm çıkarttı. Uygulamayı güncelledikten sonra WhatsApp Ayarlarının içinde Bağlı Cihazlar sekmesine tıklayıp Çoklu Cihaz Beta Programı’ na katılmamız gerekiyor. Önemli: Açık bıraktığımız her konuşma aynı yerde yazışmalara devam eder. Gizlilik açısından, oradan çıkış yapmayı unutmayalım.
Apple Sorunu... Bilindiği üzere Dolar kurundaki dalgalanmalardan ve Türk Lirasındaki değer kaybından dolayı Apple iPhone satışlarını geçici olarak askıya aldı. Şu an Apple Türkiye, GSM Operatörleri ve Yetkili Satıcılar iPhone satışları yapmıyor. Öncelikle Apple’ın satışları durdurmasının sebebi kur dalgalanmasından fazla para kazanmak değil. Apple Markasını korumak ve Karaborsa hareketlerini önlemek için böyle bir adım attı. Bu oldukça makul çünkü her zaman stokçuların var olduğunu unutmayalım. Kur dengesi düzelene kadar iPhone satın almamakta fayda var. Bu şekilde art niyetli kişilerin de gerçeküstü fiyatlarla cihaz satmalarına da engel olmuş oluruz.
Samsung’tan ÇİP KRİZİNE Sevindiren Çözüm... Herkesin bildiği gibi otomobilden bilgisayara, cep telefonundan televizyona, akıllı cihazların üretimini engelleyen genel bir ÇİP SORUNU var. İşte Samsung bu sorunu tamamiyle bitirecek bir fabrika kuruyor. 18 Milyar Dolar tutarında bir yatırımla kendi Çip Fabrikasını kuracak. Ancak bu fabrika evrensel çapta tüm üreticilere çip sağlayacak. Teknolojinin hızla geliştiği bir dünyada çip krizi gerçekten de içinden çıkılamayacak sorunlara yol açmıştı. Ayrıca INTEL’in de Tekel olmasını engelleyecek başarılı bir hamle oldu.
NETFLİX... Covid19 esnasında yüzü en çok gülen şirket. Şu sıralarda KULÜP filmi en çok seyredilen yerli yapım. Film 1950'li yıllarda İstanbul'da Beyoğlu civarında Seferad Yahudisi Matilda ve kızı Raşel'in hayatı çevresinde gelişen olaylara odaklanır. Oyuncu kadrosu göz dolduruyor. Beni Çok Sev ile en çok izlenen yerli yapımlarda ilk iki sırayı paylaşıyor. Netflix Platformunun tüm akıllı cihazlarda seyredilebildiği göz önüne alındığında vakit geçirmek için YouTube’ dan sonra en çok izlenen platform olmasını anlayabiliyoruz. İyi seyirler...
Yılbaşı Hediyeleri... Yeni yıla girerken en çok tercih edilen hediyelere de bir göz atalım: Akıllı Telefonlar, Giyilebilir Teknoloji Ürünleri, Tabletler, Bluetooth Ses Kulaklıklar, Bluetooth Hoparlörler, Tekli ve Çoklu Kablosuz Şarj istasyonları ve diğer her şey... Eskiye oranla hediyelerde ilk tercihler artık akıllı cihazlar oldu. Bu yılbaşında sevdiklerinize alabileceğiniz harika hediyelerden seçim yapmak çok zor olacak. İşte benden karşınızdakini çok mutlu edecek hediye tavsiyeleri:
• Urbanista Lyon Qi Siyah Hızlı Kablosuz Şarj Cihazı: 199 TL
• Ttec 2BB172S Ttec Çoklu LCD 20.000MAH Taşınabilir Şarj Aleti: 299 TL
• Mcdodo CH-7061 3in 1 Magnetic Wireless Şarj Aleti: 499 TL

Teknolojinin içimizi ısıttığı sağlıklı bir yıla girmek dileklerimle.

Hür BAYSEL
Teknoloji Uzmanı
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN