Facebook Sanal Gerçeklik 360 Geliyor

Sanal gerçeklik teknolojilerinin gündemde olduğu şu günlerde Facebook'tan yeni bir hamle geldi.Facebook, 360 derece videoların görüntülenmesi için yeni bir mobil uygulama hazırlığı içerisinde. Facebook 360 derece video görüntüleme uygulamasının detayları haberimizde.
Sanal gerçeklik konusunda Oculus Rift ile birlikte çalışan Facebook, 360 derece videoların görüntülenmesini kolaylaştıracak bir uygulamanın hazırlığında. Android ve iOS platformları için hazırlanacak olan uygulama 360 derecelik videolar görüntülenebilecek.

Bu yeni bir teknoloji değil. Google’ın bu konuda önemli çalışmaları zaten YouTube’da da bu teknoloji destekleniyor. Bazı özel YouTube videolarında video oynarken, video içerisinde gezinmek ve farklı açılarını izlemek mümkün. Facebook’ta benzer bir çalışmayı mobil uygulama şeklinde sunacak.
Hazırlanacak olan uygulamada 360 derecelik videolar mobil cihazlarda oynayabilecek. Bu sırada kullanıcılar dilerlerse telefonu hareket ettirerek sensörler yardımıyla video içerisinde gezinebilecek. Veya yönlendirme butonları kullanılarak video içerisinde farklı noktaları izlemek mümkün olacak.

Facebook’un 360 derece video izleme uygulamasının aynı zamanda Oculus Rift ile birlikte çalışması da ihtimaller arasında. Veya Google’ın sanal gerçeklik gözlüğü gibi gözlükler yine bu uygulama ile entegre şekilde çalışabilir. Sonuç olarak Facebook’un 360 derecelik videoları önemsediğini ve bu videolara Facebook içerisinde yer vermek istediğini anlamış oluyoruz
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER facebook, tekonoloji, yaşam, facebook izmir, izmir teknoloji, izmir yaşam