Ergenliğe Geçişte Etkili Faktörler

Ergenlik yaşamın ilk iki yılı dışında büyüme ve olgunlaşmayla ilgili en yoğun değişimlerin yaşandığı bir gelişme dönemidir.Yaklaşık sekiz yıl süren bu dönem öncelikli olarak fizyolojik bir değişim süreci olmakla birlikte ergenler için standart bir büyüme eğrisi çizmek mümkün değildir. Ergenliğe girme ve büyüme hızıyla büyüme süreleri bireyden bireye farklılıklar göstermektedir. Özellikle kızların, ergenliğe daha hızlı girdikleri görülmektedir. Ergenliğe geçişte; ırk, iklim, cinsiyet, beslenme, kalıtım, sosyoekonomik durum ve televizyon, internet gibi çevresel uyaranlar etkili olmakta ve bireysel farklılıkların oluşmasını sağlamaktadır.

Anne ve baba, çocuğuna erken ya da geç büyümenin, az ya da çok gelişmiş olmanın kişiyi daha iyi veya daha kötü biri yapmayacağını sadece farklı kılacağını ve bu farklılıkların da doğal olduğunu anlatmalı, böylece onların yaşayabileceği kaygıları ve stresleri azaltmalı, onlara karşı ilgili ve sevecen yaklaşmalı ve ergenliğe girerken yaşayacakları süreçlerle ilgili gerekli bilgilendirmeyi yapmalıdırlar. Özellikle kız çocukları buluğa girmeden önce anneleri tarafından yaşanacak süreç hakkında bilgilendirilmelidir. Yoksa bilgilendirme yapılmayan genç kız ilk adet halini yaşadığında aşırı bir korku ve panik yaşayabilir. Bu durumu engelleme adına ebeveynler hemcinsleri olan çocuklarına cinsellikle ve beden temizliğiyle ilgili bilgileri aşırı ayrıntıya girmeden basit ve yalın bir dille anlatmalı, ihtiyaç halinde de onlara okuyabilecekleri doğru ve sağlam kaynaklı kitaplar sunmalıdırlar.

 

KAYNAK : Aile Eğitim Kılavuzu
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER ergenlik, geçiş, büyüme, olgunlaşma, fizyolojik, standart, büyüme eğrisi, ırk, iklim, cinsiyet, beslenme, kalıtım, sosyoekonomik durum, televizyon, internet, çevresel uyaranlar, bireysel farklılık, anne, baba, ilgi, kız, erkek, ilk adet, temizlik, cinsellik, beden, basit, yalın, izmir, izmir çocuk