HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YAŞAM -- 28 Ekim 2017

Çıplak Uyumak İçin 6 Neden

Magazinizmir
Çıplak yatmak kulağa ne kadar mantıklı geliyor bilmiyoruz ama uzmanlar sağlık açısından çıplak yatmanın faydalı olduğunu düşünüyor.

Uyuyanın üstüne kar yağarmış sözünü tarihten silecek iddiaya göre yapılan araştırmalarda çıplak yatmanın sağlığa olumlu katkıları olduğu ortaya çıkmış.

Sağlıklı bir uyku için, uyku ortamının normal sıcaklıkta olması, uykuya dalmak için de vücut ısısının düşmesi gerekiyor. Ancak araştırmalar, çıplak uyumanın kaliteli uykunun dışında birçok faydası olduğunu gösteriyor. Amerikalıların sadece yüzde 8'i çıplak uyusa da Avrupa'da bu oran daha yüksek. Örneğin İngilizlerin üçte biri çıplak uyuyormuş.

Uykusuzluğa İyi Geliyor

Avustralya'da yapılan araştırmaya göre uyku sırasında vücut sıcaklığı doğal bir şekilde düşüyor. Kalın pijamalar ve çoraplar vücudun uyku öncesi kendisini soğutmasını engelliyor. Sıcaklığınızın düşmesi genel olarak uyku kalitenizi de etkiliyor. Yani çıplak yatmak, insomnia (uyuyamama) hastalığına çözüm olabilir.

Cinsel Organlar Hava Alıyor

Kadınlar üzerine araştırmalar yapan doktor Jennifer Landa'ya göre cinsel organlar uzun süre kapalı kaldıklarında bakteri üreterek hastalıklara sebep oluyor. Sıcak ve nemli bir organ olan vajina, mantar ve bakteriler için ideal bir alan. Çıplak yatıldığında vajina hava alarak mantar ve bakteri riskini en aza indiriyor. Yine erkeklerde de testisler, soğuk ortamlarda daha kaliteli sperm üretiyor.

Zayıflatıyor

ABD'de yapılan bir araştırmada soğuk bir odada uyuyan erkeklerin daha çok kalori yaktığı ve insülin hassasiyetinin daha gelişmiş olduğu görüldü. Çünkü geceleri vücudu doğal yollardan soğutmak, kortizol hormonunu düşürüyor. Bu da iştahı abur cubura değil sağlıklı gıdalara yönelecek şekilde düzenliyor.

Terlemeyi Engelliyor

Eğer çıplak uyursanız öyleyse terlemeyeceksiniz demektir. Araştırmalara göre çıplak uyuyanların vücudu gece boyunca daha serin olduğu için saçları ve vücutları daha az yağ üretiyor. Bu durum da terlemeyi önlüyor.

Şeker Hastalığından Koruyor

Çıplak uyumanın şeker hastalığı ile de bir ilgisi var. Soğuk bir ortamda uyumak metabolizmayı güçlendiriyor, kan şekeri seviyesini düşürüyor, hatta Tip 2 diyabetten koruyor. Öyle ki bilim insanları, çıplak uyuyarak vücut ısısını düşürenlerin birkaç hafta içinde sağlıksız yağlarından daha rahat kurtulabildiğini saptadı. Bu da kan şekerini dengeleyerek şeker hastalığı için bir kalkan oluşturuyor.

Cilt Hastalıklarına Engel Oluyor

Cinsel organlar gibi koltuk alt ve ayaklar da uzun süre kapalı kalabilen ve bu yüzden kolayca mantar ve pişik görülebilen yerler. Çıplak yatarak ciltte oluşacak mantar ve benzeri rahatsızlıkları engelleyebilirsiniz.

FACEBOOK İLE BAĞLAN